Parafudr-Paratoner-İşletme-Koruma Topraklaması

Arkadaşlar;

Elime TEDAŞ'ın bir el kitabı geçti.(ENH-OG-AG Tesislerinde Topraklama 2001)
Burada işletme topraklamasının TR binasından 20 mt. uzağa bağlanması gerektiği, parafur topraklamasının 4 mt ileriye bağlanması gerektiği gibi bilgiler var.

TN sistemde işletme topraklaması koruma topraklaması ile TR binasında birleştirilir. Benim yaptığım uygulamalarda TR binasında bu şekilde ve defalarca örneğini gördüm sahada... Ayrıca parafur topraklaması mevcut sistemden 20 mt uzağa bağlanıyor ve paratoner uygulamaları da şu bizim bir seferde okuyup anlayabildiğimiz muhteşem açıklamalı Topraklamalar Yönetmeliği'nin belirtmiş olduğu kriterler yerine getirilirse koruma topraklaması ile birleştirilebilir. (Spark Gaps ile)

Bu el kitabı ne demek oluyor anlamış değilim açıkçası.

Sizlerin uygulamaları ve kullandığınız kesitleri ve nasıl bir hesapla bu kesitleri bulduğunuzu burada tartışalım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
işletme topraklması ile koruma topraklaması arasında en az 20 metre mesafe olmalıdır diye biliyorum ben yanlış hatırlıyor olabilirim.

Elinizdeki el kitabının topraklamalar yönetmeliğine aykırı olduğunu,bizzat yönetmeliği yazan
Sn.Pof.Dr.İsmail kaşıkcı tarafından söylenmektedir.Esas olan yönetmeliktir.Bu yanlışlık,hoca
tarafından Tedaş personeline verilen eğitimlerde de dile getirilmiştir.

Fahri bey, Her ne kadar piyasada her kafadan ses çıksa da; mantığıma yatan,
Birincisi, trafo kısadevresine dayanıklı kesit seçeceksiniz,(Nötr ve koruma topraklamasında) ikincisi, topraklama yaparken temas gerilimine göre direnci düşüreceksiniz. Herhangi bir omaj değerine indirilir ibaresi yanlış kanımca...

Fahri bey, Her ne kadar piyasada her kafadan ses çıksa da; mantığıma yatan,
Birincisi, trafo kısadevresine dayanıklı kesit seçeceksiniz,(Nötr ve koruma topraklamasında) ikincisi, topraklama yaparken temas gerilimine göre direnci düşüreceksiniz. Herhangi bir omaj değerine indirilir ibaresi yanlış kanımca...

Dediğiniz gibi olayı standardize etmek son derece yanlıştır. Temas gerilim değeri 50V'tur.
Rt=U/Ia
Rt=Topraklama direnci
Ut=Temas gerilimi
Ia=Koruma elemanı açma akımı

Örneğin bir box'da ana şalter 63A'dir bir ana panoda 250A'dir ayrıca şalterlerin açma karakteristik tip ve eğrileride önemli. Koruma elemanı açma akım değeri büyüdükçe sağlanması gereken topraklama direnç değeri düşecektir kaçak akım rölesi takma zaruriyeti bundan dolayıdır. Örneğin koruma elemanı açma 1000A olsun. Rt=50/1000 burdan Rt=0,05ohm çıkarki bu değeri tutturmak hele hele sürekliliğini sağlamak mümkün değildir.

Not: Temas gerilimi 65V olarak aklımda kalmış Volkanpasha 50V olduğunu hatırlattı düzeltmesi için kendisine teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Siz tn sistemlerden bahsediyorsunuz, ama tedaşın şebekesi tt sistem. özel bir trafo tesis yapıyorsanız tn sistem kullanabilirsiniz.

volkanpasha arkadaşın bahsettiği kitabı inceledim.3gündür topraklama yönetmeliğini okumaktan dumur oldum.Ama sorunun nerede olduğuna kafam basmadı.
Topraklama yönetmeliği 4,bölüm madde 11a'da BELLİ ŞARTLAR SAĞLANABİLİYORSA koruma topraklaması ile işletme topraklaması bağlanabilir diyor.
Madde 11-c deki koşullar sağlanamıyorsa işletme ve koruma topraklamaları arasında en az 20m uzaklık olmalı deniyor.

Anılan kitaptaki uygunsuzluğun ne olduğunu anlatabilecek arkadaşa minnettar kalacağım.
Bir de topraklama yönetmeliğinde (3,bölüm 3,8 istisna)TNC sisteminde kaçak akım rolesinin kullanılmaması yazıyor.Neden?

Uygunluk,topralama direncinin 2 ohm dan küçük olması halidir.

Fahri bey'in bahsettiği üzere topraklama dirençlerinin 2 ohm altında olması yeterli oluyor,sadece paratoner için 5 ohm'a kadar izin veriliyor diye biliyorum.

Paratoner ve Parafudr 5 ohm deniliyor.
Parafudr ise, koruma topraklaması ile birleştirilmeyip, 20 mt. ileriye yapılması gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri