Trafo Direği Topraklaması Hakkında

BursaBülbülü

Profesyonel Üye
Merhabalar, bu konuyu tartışmak, üzerinde konuşmak için açıyorum. Trafo direği topraklamasında TEDAŞ El Kitabı-6'ya göre Parafudr topraklaması direk gövdesinden doğrudan topraklama kazığına(kazık direğin en az 4m uzağında ve tepesi de en az 50cm toprak ile mesafe olmak kaydı ile), Trafo koruma topraklaması direk gövdesinde topraklama prizine, pano koruma topraklaması da direk gövdesindeki topraklama prizine oradan da parafudr iletkeni ile kazıkta birleştiği belirtilmektedir. İşletme topraklaması da koruma topraklamasının zıt yönünde en az 20m uzağında (aynı şekilde kazık tepesi ile toprak arası en az 50cm olmak kaydı ile) yapılmaktadır. Şartname bunu göstermektedir. Tabi bu doğrultuda ölçülen direncin tutmadığı noktada ilave kazık ile topraklamanın güçlendirilmesi gerektiği de geçilmemelidir.

Bölgemde bu 3 ayrı kazık şekilinde yapılmaktadır. Parafudr topraklamasına ayrı kazık, koruma topraklamasına parafdurda kullanılan kazık boyunun en az 2 katı kadar mesafe ile yapmak kaydı ile ayrı kazık ve işletme de doğal olarak ayrı kazık.

Mesleki hayatınızda bulunduğunuz bölgede böyle uygulama yapan bir müteahhit gördünüz mü ?

Uygulanması gereken doğru metot ;

1694277280821.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bölgeye ve Müteahhide göre,tabiki
çok değişir ! Burası,Türkiye abicim.
Bizde işler,bizim istediğimiz gibi olur. ;)
Burada en çok şaşırtan durumun her dağıtım şirketinin uyguladığı metodun farklı olması oldu. Halbuki olması gereken doğru yukarıda belirttiğim şey.

Benim bulunduğum bölgede de yoneelikteki gibi, fakat parafudr ayrı ,koruma ayrı, işletme ayrı olarak yapılır. Ama muteahite göre kazık kesitleri , iletken kesitleri mesafeleri değişkenlik gösteriyor.

Benim bulunduğum bölgede de yoneelikteki gibi, fakat parafudr ayrı ,koruma ayrı, işletme ayrı olarak yapılır. Ama muteahite göre kazık kesitleri , iletken kesitleri mesafeleri değişkenlik gösteriyor.
Fakat yönetmelikte bundan bahsetmiyor. Yönetmelik parafudr ile koruma topraklamasını tek kazığa vur diyor. Sizin bahsettiğiniz şey dağıtım şirketi insiyatifi olabilir mi ?

Müteahhit koruma iletkenini kısa kesip hakkedişe 20m girer. Gözle takibi olmadıkça onun önlemi neredeyse zaten imkansız. Ben kazıkları çakarken, iletkeni çekerken video/fotoğraf istiyorum. Video/fotoğraf isterken kaç m kazık olduğunun ölçüsünü ve kaç cm/m'ye gömdüğünün de fotoğrafını istiyorum.

Son düzenleme:
Nevzat bey seni tebrik ediyorum. Senin yaptığın gibi yapanlar azınlıkta maalesef . Günümüzde tam anlamıyla at izi it izine karışmış durumda

Fakat yönetmelikte bundan bahsetmiyor. Yönetmelik parafudr ile koruma topraklamasını tek kazığa vur diyor. Sizin bahsettiğiniz şey dağıtım şirketi insiyatifi olabilir mi ?

Müteahhit koruma iletkenini kısa kesip hakkedişe 20m girer. Gözle takibi olmadıkça onun önlemi neredeyse zaten imkansız. Ben kazıkları çakarken, iletkeni çekerken video/fotoğraf istiyorum. Video/fotoğraf isterken kaç m kazık olduğunun ölçüsünü ve kaç cm/m'ye gömdüğünün de fotoğrafını istiyorum.

Koordinat / tarih - saat olmayan !bel-
ge,işe yaramaz

Geçen hafta T15 civatalı trafo direği montajı yaptık. Parafdr ve koruma topraklaması aynı kazıkta birleşik.Bu kazıktan 20 metre mesafede 1x50 nyy ile işletme topraklaması var. Koruma 1,6 ohm , işletme 2,1 ohm.kazıklar galvaniz 2m

Toprak kalitesi çok iyiymiş ! demekki.Ölçü aleti neydi ?O rakam-
ların yakalanabilmesi için,toprak özgül direncinin 2-3 ohm.metre
( bataklığa yakın ) olması gerekir.
Ölçüm sonuçlarından eminmisiniz ?

Ekli dosyalar

• YAKLAŞIK FORMÜL.jpg
    YAKLAŞIK FORMÜL.jpg
    33.5 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Toprak kalitesi çok iyiymiş ! demekki.Ölçü aleti neydi ?O rakam-
ların yakalanabilmesi için,toprak özgül direncinin 2-3 ohm.metre
( bataklığa yakın ) olması gerekir.
Ölçüm sonuçlarından eminmisiniz ?
Eminim diyebilmem için kalibrasyon test raporunu görmem lazım. Tek kazıkta bu sonuç çıkmadı tabiki.Bataklık olmasa da taş ve kayaçların olmadığı tarım arazisiydi diyebilirim. Cihaz teskon 1700 idi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri