Nebulizator devresi

1- 555 1.7mhz ye asla çıkmaz.
2- bu devre için LC resonator devresi oyle kolay bir iş değil. empedans match devresi yapılacak.
3- tek mosfet ile değil 2 mosfet ile half bridge devresi yapılacak.

1.7mhz için direk kristal osilator alınmalı.

Değerli @MAIN_LOOP ustam bende sizinle aynı gorusteyim olmayacağını zor olacağını söyledim siz elektronik muhendisisiniz sizin bilginiz benden epey fazla anlattım durumu arkadaşa yukarda yazılıdır
Peki güçlü pwm sinyal j eneratoru ile istediği frekansi alabilir ama değilmi?

Zaten kristal osilator kullanacagim.bu kristal osilatoru nasil surebilirim 555in 3 nolu bacagina bagladim suyu azcik titrestiriyor ama buharlastirmiyor ben buharlastirmak icin ugrasiyorum ve entegre yaniyor hemen

4 sayfa yazı yazdık ama hala en baştayız. 555 ile direkt elinizdeki piezo sürülmez dedik arada transistör kullanılması lazım dedik.

555 için çalışma frekansını bilmiyorum ama R / C osilatör kısmı var. Biraz araştırılınca direnç kondansatör ikilisi ile çalışma frekansının ayarlandığı öğrenilebilir. Datasheet var ..

Osilatr olarak 555 yerine başka osilatörlerde kullanılabilir ama son mesajınız ile ilk mesajınız aynı. O kadar arkadaşlarda yorum yazdı resimler şemalar ekledik. Yani bir adım ilerleyemedik.

Size kolay gelsin.

Iste bende diyorumki 555 in 3 nolu cikisina transistorlu devremi koymam lazim iste ben bunu arastirdim devre bulamadim pek okadar asiri elektronik bilgim yok beni

Sayın @Hasan21344 ,

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/nebulizator-devresi.107384/page-3#post-680949

Bakınız yukarıdaki linkteki mesajımda bir 555 entegresinin 3 nolu çıkış pinine örnek bağlanmış transistör şeması var. Sizde aynı bu şekilde bağlayacaksınız. PNP yada NPN olmasına göre.

Şimdi dediğim gibi NE555 entegresinin maksimum çalışma frekansını bilmiyorum. Sayın MAIN_LOOP arkadaşımızın da dediği gibi ise bu entegre ile nebuluzator devresi yapıp çalıştıramazsınız. Siz sorduğunuzda biraz araştırdım 555 ile yapılmış bir devre bulamadım.

Eğer bir zorunluluğunuz yok ise 555 ile değilde kristal osilator yada rc yada lc v.b. farklı bir osilatör kullanarak bir devre yapmanız yönündedir. Eğer bu bir ödev ise ve 555 kullanılması zorunlu ise ona göre düşünmek lazım.

Kolay gelsin.

Iste bende diyorumki 555 in 3 nolu cikisina transistorlu devremi koymam lazim iste ben bunu arastirdim devre bulamadim pek okadar asiri elektronik bilgim yok beni

elektronik bilgim yok diyorsun elektronik bilgisi olanlara da itimat etmiyorsun. 555 in 3. bacağına takılıp kaldın. 555 i unut. başka bir osilatorde olsa 555 tarzı birşeyde olsa transistorde şart zaten. ama 1.7mhz lik bir osc ile empedans uyum devreside şart.

Değerli @MAIN_LOOP ustam bende sizinle aynı gorusteyim olmayacağını zor olacağını söyledim siz elektronik muhendisisiniz sizin bilginiz benden epey fazla anlattım durumu arkadaşa yukarda yazılıdır
Peki güçlü pwm sinyal j eneratoru ile istediği frekansi alabilir ama değilmi?

pwm yerine direk sinus dalgası gerekyor. birde bu tarz usc transducer şar yuksek gerilim ister. 60v p-p gibi enaz

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri