Nebulizator devresi

Olması lazım demekle olmuyor emin olmalısın adın gibi ne yapacaksın dediğine göre zamanın kisitliymis kaba suyu az koyup öyle test et.su fazlaysa hacim olarak kristalin o suyu titrestirmesi uzun sureceginden suyun hacim alanını dar alt piezo yu suya nasıl koyuyorsun ?

Direk kabloyla denedim attim yani.kucuvuk bi kaba su koyup denesem olma sansi varmi

Kardeşim biraz deneme yanılma yapacaksın
Şimdi piezo kristalin kac mhz de veya khz de çalışıyor çalışma frekansı nedir?555 basit amatörce astable multivibrator dur kararlıdır fakat osilator un kararlılığını direnç ve kondansator ler ayarlar bunun için istenilen frekansta net puls alamazsın alsan bile osiloskop varsa incele çıkış dalgasını senin kristalin gücü tahminim 10w gücünde olabilecegi için o frekansin gücü mw seviyesinde olacağı için ya kristal tamamen etkilesmez yani hüsran
Sen 555 in çıkışına kral mosfet bağla yine aynı olacak
Sonuç olarak 555 ile o isi yapamazsın sana profosyonel pwm generatoru lazım kristalin çalışma f rekansina göre ve bu sinyal generatoru güçlü olacak geçenlerde e bay da görmüştüm.şimdilik bu kadar.

Ustam merakımdan soruyorum. Mosfet güçlü bir transistör. Biz 3 no'lu pine mosfet sürsek güçlü darbe üreteci oluşturmaz mıyız?

Evet trigger yapan osilatorun çıkışından çıkan kare dalga veya farklı bir dalga nin osiloskopla genligine bakınız dalga şekline ve ürettiği frekans kac mhz lerde sonra herhangi bir mosfet bağlayın birde öyle bakın aradaki farka derim

Simdi bu 555 entegresiylw birsey yapamazmiyim ben sinyali yukseltemezmiyim pioza kristali 1.7mhz falan olmasi gerekiyo suyu buharlastirmasi icin napmam lazim

555 entegresi ile neden olmasın.. Olur ama piezonuzun gücüne uygun güçte ve çalışma frekansına çıkabilen bir transistör ile piezoyu sürmelisiniz. 555 entegresinin çıkış ucu yüksek güçlü piezoyu süremez.

Öncelikle 555 entegresini araştırın. Elinizdeki piezonun çalışma freaknsında salının sağlayacak yan elemanları hesaplayın. Sonra bir transistör ile bağlantısı kalıyor.

Aşağıdaki örnek bir devre.

r72-gif.gif

Aşağıdakide 555 çıkışına transistör bağlanmış bir devre. Transistör ile akım ve voltaj arttırılabiliyor.

tim46.gif

Veya şurdaki gibi

555Mistake-7.gif

Tesekkurler ugrascam

kristalin çalışma frekansı 1.7MHz entegrenin üreteceği frekansı da bu olmalı kullanacağın transistor de bu frekansa uygun olmalı

Iste entwgrenin uretecigi 1.7 mhz frekansi nasil bilcem bulamadim ben transistorun nasil uygun oldugunu bulcam

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri