Nötr-Toprak Arası Gerilim

arkadaşım nötr hattı iletkenini kesitini büyült benimde basıma gemişti böle düşürdük ama bizden istene 2,5 volta düşmesiydi kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar bende bir kamu kurumunda çalışıyorum merkezimizdeki binalardan birinde notr-toprak arası gerilim 6.7 v çıkıyor topraklama sistemine yeni çubuk ilavesi yaptım ama değişen bişey olmadı değer yine 6.7 v bina trafo merkezine oldukca uzakta yani nötr iletken kesitini artırmak oldukca zor bunun yerine bina panosunda nötr barasına yeni bir topraklama yapsam işe yararmı .Bunun sakıncaları varmıdır açıklayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler .

Nötr ve toprak arası gerilimin yüksek olmasının sebebi dengesiz trafo yüklemesidir.
Zigzag trafo kullanılması ve eşit yükleme ile önüne geçilebilir bu tür durumların.
Nötr ve toprak ucunun birleştirilmesi güzeldir.
Elektrik santralleri ve şalt sahalarında hasır şeklinde yüzlerce metre büyüklüğünde topraklama yapılır ve yüzlerce noktadan sistemin toprak ucuna bağlanır. Eee tabii ki santral veya şalt sahası içinde bolca bulunan trafoların yıldız noktası bu uçlara bağlanır.

arkadaşlar konuda çok uzman değilim ama bi olay anlatacağım sizlere. erdemlide yonca marketin 400 kv gücünde 10 bin m kare kapalı alanda açılışı yapılacak tesisatı bitirdim açılışa 2 gün kala kasiyer kasalarının firması IMB servisi garanti onayı için geldiğinde nötr toprak arası voltu 1 voltun altında istedi ben burada konuşulan tüm teori ve deneyimlerin hepsini denedik ancak 1 voltun altına düşmedi düşmezde söylenilen herşey bence boş tam 500 tl ile başladık topraklamaya 10 bin lira masraf ettik yinede volt 1 in altına çekemedik çukurova üniv. de öğretim üyesi prof. elektrik müh. yumurtalık termik santralini yapan hoca geldi onuda tek sölediği şu oldu ups nin giriş nötürü ile topraklama arasına 0.5 mikro farad kondanstör atın dedi ve 0.8 volta düştü nötr toprak arası voltajı eğer böle bir sorununuz varsa ve sisteminiz ve tesisatınızda kısa devre yoksa nötr toprak arasına 0.5 mikro farad kondanstör atarak 1 volt altına çekebilirsiniz ne kadar doğru bilemem saygılar

tr binasında bulunan koruma topraklamasının zayıflaması veya yok olması aboneleri etkilemez. tr binasını ilgilendirir.ama işletme topraklamasının zayıflaması veya yok olması, bütün aboneleri etkiler ve ilgilendirir.tr binasında işletme topraklaması iyi görünsede, uzak mesafedeki abonelerin bulunduğu mahalde ölçüm yapılacak olursa, nötr toprak direnç değerleri daha yüksek çıkacaktır.işletme toraklaması zayıf olan abonelerin fazından toprağa kaçak oluşması, kaçagın etkinliğine göre nötr-toprak arasında gerilim farkı oluşacaktır. bina girişlerinde dağıtımdan önce nötr ile toprak birleştirilirse işletme topraklaması dahada güçlenmiş olacaktır.
işletme topraklamasının güçlü olduğu yerde faz toprak kaçak oluşumunda nötr-toprak arasında gerilim farkı oluşmıyacak,kaçak akım şalteri ve diğer korumalar daha etkin çalışacaktır.ayrıca sistem havayi hat ise, atmosferik havadan az etkilenecek ve can güvenliği daha etkin korunacaktır.
bina girişlerinde nötr hattının topraklanmasının hiçbir sakıncasını görmüyorum. saygılar.

yaptığın şey çok sakıncalı ve yalnış doğruymuş gibi ballandıra ballandıra anlatmışşın madem nötürle topragı birleştirdin ozaman niye tesisata topraklama çekiliyoki herkez dışardan çeksin bi kablo kar de attırmasın diye direk girişteki nötüre bağlasın bitsin olurmu adama gülerler sen işin kolayına kaçmışsın cihazları ps leri yakıp kül edersin haberin yok tr binasından gelen nötüre nötür yerine kuvvetli bi elektrik gelirse ozaman itfaiyeyi çağırırsın nötüre hiç elelktrik gelirmi saçma deme geliyo hemde ole bi geliyoki sen bile şaşıyosun benim şahsen başıma geldi sen sen ol topraklama hattından vazgecme sorununda topraklamanın zayıf olması kaz 2 metre yerin altını 2 metre aralıklarlada 3 adet birbucuk metrelik 50 mm cu bakır kazıklarını üçgen şeklinde çak binanın tepesine kadarda 25 mm enaz tek damar kabloyu çek nötürün zayıfsa onun kesitinide yukselt olay bitti kimsede kalkıp olmaz demesin ben yaptım.

arkadaşlar konuda çok uzman değilim ama bi olay anlatacağım sizlere. erdemlide yonca marketin 400 kv gücünde 10 bin m kare kapalı alanda açılışı yapılacak tesisatı bitirdim açılışa 2 gün kala kasiyer kasalarının firması IMB servisi garanti onayı için geldiğinde nötr toprak arası voltu 1 voltun altında istedi ben burada konuşulan tüm teori ve deneyimlerin hepsini denedik ancak 1 voltun altına düşmedi düşmezde söylenilen herşey bence boş tam 500 tl ile başladık topraklamaya 10 bin lira masraf ettik yinede volt 1 in altına çekemedik çukurova üniv. de öğretim üyesi prof. elektrik müh. yumurtalık termik santralini yapan hoca geldi onuda tek sölediği şu oldu ups nin giriş nötürü ile topraklama arasına 0.5 mikro farad kondanstör atın dedi ve 0.8 volta düştü nötr toprak arası voltajı eğer böle bir sorununuz varsa ve sisteminiz ve tesisatınızda kısa devre yoksa nötr toprak arasına 0.5 mikro farad kondanstör atarak 1 volt altına çekebilirsiniz ne kadar doğru bilemem saygılar

yavuz bey siz bunu gercekten yaptınızmı yani kondanstör işe yaradımı aslında baya ilginç yalnış anlamayın kondanstör olayı baya ilginç geldi şahsen bağlantıyı siz yaptıysanız bağlantıyı anlatırsanız minnettar kalırım

bu sorunu kesinlikle anlatılanların dahilinde çözemessiniz ups var ise ki vardır ups nötür girişi ile topraklama arasına 0.5 mikro farad kondanstör at lehimle 1 voltun altına çekmiş olacaksın kaynak çukurova üniv. prof yumurtalık termik santralini yapan hocam bana bunu önerdi

arkadaşlar bu işi 2005 yılında yaptık tesisatı ben erdemlide yaptım ancak topraklama -nötür arasındaki voltajı kanaatimce 1 volt altına çekmek çok zor hatta imkansız ancak ups cihazınıza faz nötür ve toprklamayı getirin girişlerinizi yapın daha sonrası elektronik servisine kalıyo ona toprklama ve nötür arasına 0.5 mikro farad kondanstör yada değerini kendisnin belirleyeceği bir değerde kondanstör atsın lehimlesin biz bunu uyguladık ancak ben elektrik tesisatını ups nötür toprak girişini IBM bilgisayarın teknik sorumlu elektronik ci arkadaş lehimledi sonuçta gerilim 1 voltun altına düştü ve garantiyi imzaladı bu yöntemi profesör hocamız anlattı ve uygulattı arkasına bile bakmadan balık yemeye gittiler bizede bir soru sordu hala çözemiyorum gemilerde topraklama nasıl yapılır :) kolay gelsin

arkadaşlar bu işi 2005 yılında yaptık tesisatı ben erdemlide yaptım ancak topraklama -nötür arasındaki voltajı kanaatimce 1 volt altına çekmek çok zor hatta imkansız ancak ups cihazınıza faz nötür ve toprklamayı getirin girişlerinizi yapın daha sonrası elektronik servisine kalıyo ona toprklama ve nötür arasına 0.5 mikro farad kondanstör yada değerini kendisnin belirleyeceği bir değerde kondanstör atsın lehimlesin biz bunu uyguladık ancak ben elektrik tesisatını ups nötür toprak girişini IBM bilgisayarın teknik sorumlu elektronik ci arkadaş lehimledi sonuçta gerilim 1 voltun altına düştü ve garantiyi imzaladı bu yöntemi profesör hocamız anlattı ve uygulattı arkasına bile bakmadan balık yemeye gittiler bizede bir soru sordu hala çözemiyorum gemilerde topraklama nasıl yapılır :) kolay gelsin

0,5 mikrofaradlık kondansatör voltajını hatırlayabiliyormusunuz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri