Nötr-Toprak Arası Gerilim

hayır voltajı hatırlamıyorum ama ups devremizde toplam 5 bilgisayar 8 yada 10 ad. IBM kasiyer kasası yani ortalama 15 bilgisayar vardı diyebilirim elektronik yada ups servis elektronikcisine bilgisayar sayısını ve 0.5 mikro farad kondansatörü hatırlatırsanız o daha sağlam verilerle yada ups cihazınıza bağlayacağınız cihazlar toplamını veya ups toplam kw gücünü verirseniz servis elemanı yada elektronik uzmanı arkadaşımız nasıl bir kondansatör voltu akımı tüm değerleri ile 1 kondanstör tavsiye edecektir elektronik konusunda bilgim yoktur 2005 yılında 1 tane ve 1 defaya mahsus başıma geldiği için oradan hatırlıyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hocam genel olarak yaptığımız ve hocamdan duyduğum bu kadar konusunda uzman bi elektronik arkadaşa sorarsanız elbirliği yaparsanız sorun çözülür ama baştada dediğim gibi toprak nötr arası voltajı 1 volt altına 0.5 yada buna yakın değerlerde bir kondansatörle çözer işinizi çok sağlam bi şekilde halledebilirsiniz tek hatırladığım şey prof hocamız servis elektronikcisine 0.5 mikro farad nötür toprak arasına paralel lehimle dedi ve gitti kendinden emin bi şekilde ve gerçektende bizim 3 gece 3 gündüz uğraştığımız konu 1 dak halledildi kondanstör değerlerini hatırlamıyorum

hyır teknik bilgileri hatırlayamıyorum üzgünüm ama toprak nötr arası volta ancak bu şekilde 1 volt altına düşürülebilir

kardesim kolayı var bir arkadasımızın öneri vardı uygulamıs ölçüm sonucu 0.8 volt cıkmıs sende uygula nasıl olsa işimiz üç kagıda kaldı arkadasımız faz-nötr arasına 0.5 mf kondansayor baglamıs sorunu çözmüş sende öyle yapabilirsin kolay gelsin

BELKİYA GULER ;Dostum o uygulamayı anlatan ve uygulayan benim zaten birde ben faz nötr arasına demedim nötür toprak arasına konuyu iyi oku diğer bir husus başka bir seçenek yoksa işi bu şekilde çözebiliyosan onun adına 3 kağıt denmez emeğe ve fikirlere saygı lütfen beğenmiyosan yıllarca uğraş bakalım nötr toprak arasındaki gerilimi nasıl 1 volt altına çekeceksin çekersen burayada yaz insanlar faydalansın

arkadaşlar siz siz olun asla nötürle topragı birleştirmeyin elektrik direginden gelen nötür klemesi kurtulursa insanlar banyoda ölür kalırlar topragında zayıfsa
topragın çok kuvetli ise o da tehlikeli çünkü nöt top birleşik olunca şebekeye geri nötür belersin şebekenin nötürü olmadık yerden kurtulursa
birde direkten faz nötürün yerlerini degiştiren tek çilerimizde var unutma
faz nötür arası 1.5 voltun altı mükemmeldir

nötür toprak arası 1.5 volt altı yıllarca sanayide elektronik cihazlarda uyguladık
zaten entegreler 3-5 volt çalışırlar herkeze saygılar

nötür ve toprak arası 1.5 volt altı mükemmeldir fakat gelişen teknoloji avelden 3-5 voltla çalışan entegrelerin 1-1.5 voltla çalışanlarda bagzı sektörlerin cihazlarına girdi nötür toprak arasını bagzı firmalar 1 volt altı isteyebilir buna kondastör uygulayabilirsin ager yanan pahalı bir cihazı önce firma senin nötürle toprak arasını ölçer istedigi gibi çıkmazise garanti kapsamına sokmaz
örnek:BOSCH bir klimaya sıemens otomat takmak zorundasın aksi taktirde garanti kapsam dışı kalır herkeze iyigünler

şebekelerde gerilim düşümü olayını bilmeyen yoktur herhalde.
ölçülen nötr toprak arası gerilim ise nötr hattını oluşturan iletken üzerinde oluşan gerilim düşümünden farklı bi şey değildir.
trafo işletme topraklamasından uzaklaştıkça ve çekilen tek fazlı yükler arttıkça nötr hattındaki gerilim düşümüde artar.gerilim düşümü arttıkça ölçülen noktadaki nötr - toprak gerilim değeride o oranda artar.
binanın veya işletmenin koruma topraklamasının değerini ne kadar düşürürseniz düşürün nötr - toprak arası gerilime bir etki yapmazsınız.
çareside şebekeden gelen nötrü bina koruma topraklaması ile birleştirmek değil,
bina girişinde koruma topraklamasından bağımsız olarak yapılacak bir nötr topraklaması diğer adıyla işletme topraklamasıdır.
diğer bi çözüm Şebeke nötr hattının kesitinin kalınlaştırılmasıdır ki bu daha zor bir iştir.
saygılarımla

sn kogen işletme topraklamanı kuvvetlendırmenı onerecegım zayıf dusuyor tam topraklama yapmadıgı ıcın bu sorun olusuyor sebeke noruru trafo da baglı dır ya eger sorun gecmez se ısletme notr u onerecegım bına dısına kuvvetlı bır ve derın bır cukura topraklayıcı yerlestırıp yanı bakır sonra hattına baglaman gerek sorunun kalkar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri