Nötr-Toprak Arası Gerilim

Mevcut dağıtım sistemimiz TT sistemdir. TT sistemde işletme topraklaması bir trafo nötr buşinginde birde her besleme hattının sonundaki saha dağıtım panosu veya direkte yapılır.
Bu uygulama anahat nötr iletkeninin kopması durumunda tedbir amacıyla yapılır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@Hırçın 41 Hakan abi 2001 yılıydı sanırım istanbul beylikdüzünde bir fabrika inşaatına gittik!İnşaatın üstünden 330000 volt yüksek gerilim hattı geçiyordu!Temelin dört bir tarafına 1*50 lik olması lazım kablolarla bakır levhaları tüplü havya ile lehimleyip gömdük!O zaman firmanın sahibi Enver Usta dedi ki:Bu binanın üstünden yüksek gerilim geçiyor bir levhayı nötr için atalım ve nötrle birleştirelim!Çünkü sadece nötr bağlarsak sorun çıkabilir demişti ve bir levha da ana panonun olacağı yakın bir yere atmıştık!Bu yanlış bir uygulamamı?Nötr le toprak hiç bir koşulda birleşmemeli mi?

@Hırçın 41 Hakan abi 2001 yılıydı sanırım istanbul beylikdüzünde bir fabrika inşaatına gittik!İnşaatın üstünden 330000 volt yüksek gerilim hattı geçiyordu!Temelin dört bir tarafına 1*50 lik olması lazım kablolarla bakır levhaları tüplü havya ile lehimleyip gömdük!O zaman firmanın sahibi Enver Usta dedi ki:Bu binanın üstünden yüksek gerilim geçiyor bir levhayı nötr için atalım ve nötrle birleştirelim!Çünkü sadece nötr bağlarsak sorun çıkabilir demişti ve bir levha da ana panonun olacağı yakın bir yere atmıştık!Bu yanlış bir uygulamamı?Nötr le toprak hiç bir koşulda birleşmemeli mi?

Yapıda birleştirilmesi doğru değil hiç bir mantığıda yok. Üzerinden Yüksek Gerilim hattı geçen evlerde yapılabilinecek en doğru şey faraday kafesidir böylelikle oluşan manyetik alanın etkisinden kısmen kurtulunmuş olunur. Nasıl tünele girdiğinizde aracınızın radyosu susar ve aşırı parazit yapar, radyo frekans dalgaları tünel demir donatısına takılır buda kısmen faraday kafesi etkisi gösterir. Mantık aynı.

Merhaba arkadaşlar benimde bir sıkıntım var. Kamuya yaptığımız bir binada hassas ölçüm cihazları kullanılacak. Trafoyu biz kurduk trafonun hemen çıkışındaki AG panosunda da bina içindeki kat panosunda da bazen Nötr-Toprak arasını 7V bazen 0,6V ölçüyoruz. Bu değişimin nedeni ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ile ilgili bir durum söz konusu değil.

Tesiste faz dengesizliği mevcut. Fazlar da eşit yüklenme sağlanırsa nötr dönüş akımınız azalacak ve nötr geriliminiz düşecektir.

Daha önce bu yazıldı mı bilmiyorum ama sorununuzun kesin çözümü bu dur.

Faz akımları ne kadar bir birine yakın ise o kadar düşük bir nötr toprak gerilimi elde edersiniz. Topraklama bu konuda çok etkili değildir. %10 bile etkilemez neredeyse.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri