Nötr- toprak arası gerilim dalgalanması

bence kalıyor. Benim sorumluluğum resmi gazetede yayınlanıp yürürlükte olanı uygulamak . ayrıca yanlış olduğunu söylediği yer 6,30 7 arasında sıfırlamaların nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileerin birbirine karıştırılmış olması . bunda zaten problemimiz yok. öğretim üyelerinin arastırıp ortaya tez sunmaları olağan bir şey biz iş yaparken onların tezlerini değil resmi gazertete yayınlanan göre iş yapar tüm şirketler. yani yanlış bilgi veriyor demiyorum doğru söylüyor. ama verdiğim bilgi yanlış değil ohm değerinin nerden geldiğini görmem gerektiği düşündüğünüz için teşekkür ediyorum . neden böyle düşündünüz bilmiyorum ama arkadas elektrikçi olmadığından bu kadar detay vermek arkadaş için gereksiz. ben yanlış bilgi verdiysem düzeltin arkadaşa doğru bilgiyi verin lütfen . ben topraklamalar ile uğraşmadığım için ohm nerden geldiği benim için bir anlam ifade etmiyor çalışma alanım değil ama yinede bilgilendim teşekkür ederim size
Yalnız yürürlükte olan yönetmelikte 3 ohm gibi bir ifade yok. Yönetmelikten bana 3 ohm yazan bir yer gösterin kabulümdür. Yanlış olduğunu bildiğiniz birşeyi sırf orada öyle yazıyor beni ilgilendirmez yanlış olsada uygularım demek nasıl bir mantıktır bilemedim.​

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
O patlak lastikle ilgili burada onlarca
paylaşım var.Okumak zahnetine kat-
lanmaya vaktiniz olmadımı ? Sadece
Resmi Gazete ve Yönetmeliklermi si-
zi ilgilendiriyor ? Foruma biraz vakit
ayırıp katkıda bulunmanızda yarar var.Sizden yararlanmamızada yar -
dımcı olun.weekand Engineerlik ter-
cihi hoş olmuyor.

Ve ayrıca soru sahibi nötr toprak arası "gerilim" 1-3, kombi 0,5v isteniyor derken Kubilaysahn mesajinda ilgili değerler "toprak hattı direnci" ideal değerlerine neden evrildi anlamadım... Elmayla armutu toplamak gibi oldu.
nötr toprak hattındaki gerilim baka bir şey kombi de istenen topraklama değer aralığı başka birşey çünkü

Yalnız yürürlükte olan yönetmeklikte 3 ohm gibi bir ifade yok. Yönetmelikten bana 3 ohm yazan bir yer gösterin kabulümdür. Yanlış olduğunu bildiğiniz birşeyi sırf orada öyle yazıyor beni ilgilendirmez yanlış olsada uygularım demek nasıl bir mantıktır bilemedim.​
3 ohm kavramı standart binalarda sorun çıkarmayan değerlerdir . amar kaçakları düşük dirençle toprağa aktarmak olduğundan dolayı söyledim . ardındanda bahsettiğim şey topraklama direncinin formulleri belli buralardan hesaplanabileceğinide söyledim . yani cümeleler içinden cımbızla laf çekip onlara takılıyorsunuz . bir binada topraklama direnci kaç olmalı bunun cevabını verin isterseni bende bilgileneyim

nötr toprak hattındaki gerilim baka bir şey kombi de istenen topraklama değer aralığı başka birşey çünkü
Ben de bunu soyluyorum. Soru sahibi ilgili degerleri voltaj cinsinden verip yanıt bekliyorken omaj cinsinden ve nötr toprak arasi ile ilgisi olmayan degerlerden verilmesi konu sapması olmuş.

3 ohm kavramı standart binalarda sorun çıkarmayan değerlerdir . amar kaçakları düşük dirençle toprağa aktarmak olduğundan dolayı söyledim . ardındanda bahsettiğim şey topraklama direncinin formulleri belli buralardan hesaplanabileceğinide söyledim . yani cümeleler içinden cımbızla laf çekip onlara takılıyorsunuz . bir binada topraklama direnci kaç olmalı bunun cevabını verin isterseni bende bilgileneyim
0 ohm yapabiliyorsanız 0 ohm yapın güzel olur, yapamıyorsanız illaki ben bunu 3 ohm altına indirmem gerek diye çırpınmaya gerek yok, sistemde kaçak akım rölesi olacaksa 1600 ohm altı olsun benim kabulümdür daha fazlasına zorlamam.
Arkadaşa gelecek olursak;
Biz zaten az çok tanıyoruz arkadaşı, ilk sorunu nötr kaynaklıydı ve o sorunu çözüldü. Gerisi bana göre evham olduğu için benim verebilecek bir cevabım yok arkadaşa.

Son düzenleme:
Bunu kim talep ediyor ?
Ben de bunu soyluyorum. Soru sahibi ilgili degerleri voltaj cinsinden verip yanıt bekliyorken omaj cinsinden ve nötr toprak arasi ile ilgisi olmayan degerlerden verilmesi konu sapması olmuş.
Erhan bey benim için önemli değil. ben arkadasın merakını giderdiğimi düşünüyorum . konu sapması veya hatalı bir bilgi verdiysem bunu bana söylemenizin yada bana karşı tavır alınmasının önemi yok . bu rası form sayfası yardım istedi. ben yanlış bilgi verdiysem yada söylediklerim yanlışsa arkadaşa yönelik düzeltmeler yapın ben zaten takip ediyorum keendimi düzeltirim . Bana birşeyler anlatmaya çalışmanızı bir faydası yok . çünkü sorunum yok benim konuyla ilgili. Siz arkadaşa doğrunu anlatın bende yanlışım varsa düzeltmiş olurum . yanı 5 sayfalık olmayan bir konu kişisel sebeplerden buralara geldi. lütfen verdiğim bilgilerd yanlışlık varsa arkadaşı uyarıp doğru bilgiyi verelim yanlış yoksa benım bu bilgilere ihtiyacım yok kendinize saklayın şahsınıza söylemiyorum

Ürik asit yarışı yapmanın manası yok . Literatürde referans kaynağı topraklama yönetmeliğidir . Ben öyle biliyorum ya da öyle isteniyor demek hiçbir mevzuya referans teşkil etmez . Topraklama yönetmeliğinde de ne 3 ohm ne 5 ohm değeri geçmiyor .

Ürik asit yarışı yapmanın manası yok . Literatürde referans kaynağı topraklama yönetmeliğidir . Ben öyle biliyorum ya da öyle isteniyor demek hiçbir mevzuya referans teşkil etmez . Topraklama yönetmeliğinde de ne 3 ohm ne 5 ohm değeri geçmiyor .
tamam arkasın ne yapması gerektiğini söyle 3 ohm 5 ohm önemli değil derdiniz 3 ohm sa yukarıdada bahsettim önerdikleri kitapta da var förmüle koyup hesaplayın kaç ohm sa söyleyin arkadasa . çözüm odaklı konuşalım . facebook sayfasına döndürdünüz form sayfasını bana birşey öğretme derdiniz varsa formda sormuş olduğum sorularım hakkında bilgi verin öğreneyim. yoksa toprak ohmu kaçmış inanın ilgilenmiyorum .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri