Mutfak tesisatı ile ilgili yardım

SANIRSAM DOĞALGAZ BORUSU İLE FAZ ARASINDA VOLTaj göstermesi normal. çünkü doğalgaz borusu topraklanıyo. bundan dolayı voltaj gözükür. anlattıklarına göre nötr hattının iyice kontrol edilmesi gerekiyor. direkten mi geliyor yoksa yer altında mı ana kolon hattı. diğer katlara sor aynı sorun sendeyse sadece senin evinin buatları ve dağıtım panona bakılması lazım saygılar.

Çok teşekkürler cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için,

diğer dairelerde herhangi bir sorun yok diye biliyorum, bu mutfaktaki olay sonrasında oldu bütün olanlar, sizinde dediğiniz gibi evin girişinde bir buat var, oraya baktırayım gevşek bağlanmış olabilir

bu buatlarda kabloları birbirine sarma ve penseyle sıkma dışında bir bağlantı şekli yokmu acaba, hani bir büyük klemense bağlama gibi, bana bu bağlantı şekli çok sağlıklı gelmiyor, elektronikte kabloları lehimlerdik bunda lehim yapılmaz ama biğr klemens gibi bir aparat ile daha güvenli birleşim sağanabiliyormu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

diğer dairelerde herhangi bir sorun yok diye biliyorum, bu mutfaktaki olay sonrasında oldu bütün olanlar, sizinde dediğiniz gibi evin girişinde bir buat var, oraya baktırayım gevşek bağlanmış olabilir

bu buatlarda kabloları birbirine sarma ve penseyle sıkma dışında bir bağlantı şekli yokmu acaba, hani bir büyük klemense bağlama gibi, bana bu bağlantı şekli çok sağlıklı gelmiyor, elektronikte kabloları lehimlerdik bunda lehim yapılmaz ama biğr klemens gibi bir aparat ile daha güvenli birleşim sağanabiliyormu
evet klemensle bğlanıyo sökmek ve takmak daha kolay.

Merhaba Ustalarım

15 yıldır oturduğum evin mutfağının elektrik tesisatı ile ilgili bir durum var
(tesisatı yaklaşık 3-4 sene evel yeniledik)

mutfakta

kombi
buzdolabı
bulaşık mak.
çamaşır mak.
fırın
(buzdolabı haricindekileri zorunlu kalmadıkça yalnız bir tanesini çalıştırıyoruz.)

7 adet priz var
1 kombi sigortası var
2 adette aydınlatma lambası var

toprak ile nötr birbirine bağlanmış (sıfırlama yapılmış)

olayı baştan anlatayım

Akşam ışık açtığımızda sigorta attı, sigorta atınca tekrar kaldırdım çalıştı bir sıkıntı olmadı, sonra tekrar ışık açınca sigorta attı ve buatlar dan birinden ateş çıktı ve tekrar sigorta kalkmadı direk attı
yapan elektrikçi arkadaşı çağırdım ateş çıkan buatı açtı (eskiden balkon olan kısım mutfağa dahil edilmişti, oranın aydınlatma kabloları değiştirilmemiş) çıplak olan bir kablonun koptuğunu söyledi eski balkon olduğu için kullanmıyorduk kabloyu söktü, oraya giden fazı da iptal etti

sigortayı kaldırdık sorun yok çalışıyor, elektrikçi arkadaş gitti yarım saat 1 saat olmadan tekrar sigorta atmaya başladı, aradım tekrar 1 hafta oldu her aradığımda gelicem deyip duruyor (aynı tip ve amper de başka sigorta taktım oda atıyor)

sormak istediğim bunun nedeni ne olabilir, (elektronikçiyim) ama elektrik işi olduğundan elimi sürmek istemiyorum, başka bir elektrikçi çağıracağım

sadece kontrol için ne yapmalıyım,

bu arada doğal gaz borusu ile faz arasında elektrik var gözüküyor bu normal midir (doğal gaz borusu metal)

Voltmetre ile doğalgaz borusunda voltaj görmeniz gayet normal. çünkü Gaz,borudan geçerken sürtünerek enerjilenir. Bu enerjiyi toprağa iletmek için doğalgaz borusu topraklanır. boruya topraklama yapılır. Bu sayede gazın Alevlenmesi vs. engellenmiş olur...

Boru topraklı olduğu için voltmetrede gerilim gözükmesi normaldir. Voltmetreyle faza ve Su borusuna da değdirirseniz gerilim gözükür boru Metal ise...

Ama Asla Bu sonuçtan Yola Çıkarak Doğalgaz Borusundan veya Su Borusundan Ev tesisatı Topraklanmamalıdır !

Klemens Kullanılabilir Fakat , en iyisi Kabloyu Birbirine Kıvırıp Klemens ile izole etmek daha iyi...

veya bant sökülebilir diye ısıyla daralan makaron kullanılabilir. makaron daha önce görmedim buatta...

Merhaba Ustalarım

Mutfaktaki sorunun çözümüne ulaştım ancak gelmeyen elektrikçi nedeni ile tamiratı kendim yaptım

mutfak uzun ince yapıda, uzun duvarın bir tarafında ana buat anahtarlar ve bir priz var, diğer bir tarafta mutfak dolabı ve aletleri çalıştırmak için 6 priz bulunuyor

soruna gelince ana buattan karşı duvara giden hatta kısa devre var, faz izoleli, nötr çıplak kablo (2.5mm) nötr ü çekince prizlerden gelen tarafın koptuğu ve hemen geldiği gözüme çarptı

faz ise izolesi deforme olmuş ve nötre kaynamış neredeyse Allahtan faz kopmamışta kılavuz olarak onu kullandım

2 adet izoleli 2.5 mm kablo ile değiştirerek sorunları çözdüm
buna ek olarak ana buattan gelip prizlerin dağıldığı buata 2 adet siemens b16 sigorta ilave ettim biri buzdolabına gidiyor, digeri ise fırına (maksat fırından dolayı sigorta atarsa buzdolabı etkilenmesin)

sorunum bu şekilde halloldu,

defalarca aramama ragmen 5 dk içinde olsa gelmeyen hatta bir keresinde seni unuttum diyen son aramamda telefonu açmayan ve geri dönüş yapmayan elektrikçi ustamıza da teşekkür ederim sayesinde mutfağın elektrik tesisatının şemasını çıkardım, bundan sonra kolay kolay evime elektrikçi çağırmam

yakında bir klima alacağım ve bu klima hattını da kendim çekeceğim

Merhaba Ustalarım

Mutfaktaki sorunun çözümüne ulaştım ancak gelmeyen elektrikçi nedeni ile tamiratı kendim yaptım

mutfak uzun ince yapıda, uzun duvarın bir tarafında ana buat anahtarlar ve bir priz var, diğer bir tarafta mutfak dolabı ve aletleri çalıştırmak için 6 priz bulunuyor

soruna gelince ana buattan karşı duvara giden hatta kısa devre var, faz izoleli, nötr çıplak kablo (2.5mm) nötr ü çekince prizlerden gelen tarafın koptuğu ve hemen geldiği gözüme çarptı

faz ise izolesi deforme olmuş ve nötre kaynamış neredeyse Allahtan faz kopmamışta kılavuz olarak onu kullandım

2 adet izoleli 2.5 mm kablo ile değiştirerek sorunları çözdüm
buna ek olarak ana buattan gelip prizlerin dağıldığı buata 2 adet siemens b16 sigorta ilave ettim biri buzdolabına gidiyor, digeri ise fırına (maksat fırından dolayı sigorta atarsa buzdolabı etkilenmesin)

sorunum bu şekilde halloldu,

defalarca aramama ragmen 5 dk içinde olsa gelmeyen hatta bir keresinde seni unuttum diyen son aramamda telefonu açmayan ve geri dönüş yapmayan elektrikçi ustamıza da teşekkür ederim sayesinde mutfağın elektrik tesisatının şemasını çıkardım, bundan sonra kolay kolay evime elektrikçi çağırmam

yakında bir klima alacağım ve bu klima hattını da kendim çekeceğim

elektrikte gevşekilik ve kabloların izolelerinini deforme olması. bunlar elektrikte tehlikeli şeyler. geçmiş olsun halletmişsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri