Mutfak tesisatı ile ilgili yardım

seckinty

Üye
Merhaba Ustalarım

15 yıldır oturduğum evin mutfağının elektrik tesisatı ile ilgili bir durum var
(tesisatı yaklaşık 3-4 sene evel yeniledik)

mutfakta

kombi
buzdolabı
bulaşık mak.
çamaşır mak.
fırın
(buzdolabı haricindekileri zorunlu kalmadıkça yalnız bir tanesini çalıştırıyoruz.)

7 adet priz var
1 kombi sigortası var
2 adette aydınlatma lambası var

toprak ile nötr birbirine bağlanmış (sıfırlama yapılmış)

olayı baştan anlatayım

Akşam ışık açtığımızda sigorta attı, sigorta atınca tekrar kaldırdım çalıştı bir sıkıntı olmadı, sonra tekrar ışık açınca sigorta attı ve buatlar dan birinden ateş çıktı ve tekrar sigorta kalkmadı direk attı
yapan elektrikçi arkadaşı çağırdım ateş çıkan buatı açtı (eskiden balkon olan kısım mutfağa dahil edilmişti, oranın aydınlatma kabloları değiştirilmemiş) çıplak olan bir kablonun koptuğunu söyledi eski balkon olduğu için kullanmıyorduk kabloyu söktü, oraya giden fazı da iptal etti

sigortayı kaldırdık sorun yok çalışıyor, elektrikçi arkadaş gitti yarım saat 1 saat olmadan tekrar sigorta atmaya başladı, aradım tekrar 1 hafta oldu her aradığımda gelicem deyip duruyor (aynı tip ve amper de başka sigorta taktım oda atıyor)

sormak istediğim bunun nedeni ne olabilir, (elektronikçiyim) ama elektrik işi olduğundan elimi sürmek istemiyorum, başka bir elektrikçi çağıracağım

sadece kontrol için ne yapmalıyım,

bu arada doğal gaz borusu ile faz arasında elektrik var gözüküyor bu normal midir (doğal gaz borusu metal)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ateş çıkan butta nötür hattı gevşemiş aşırı yük gelince ark yapıyor
bir an önce baktırmalısın sıfırlama olduğu için bütün metal aksamlar doğal gaz borusu + kombi petekleri gibi yerlerde elektirik kaçağı olur

Kardeş doğazlgaz borusu ile faz arasında elektrik var gözüküyo derken doğalgaz borusuna kontrol kalemi ile kontrol ettiğinde ışık mı yanıyo bunu mu söylemek istedin. öyleyse doğalgaz kombisinin gövdesinde kaçak vardır. Normalde fırınlı ocagın bulaşık makınesin çamaşır makinesinin ayrı linye hatları ve sigortaları olması lazım. Maşallah hepsi bir sigortada toplanmış. Lambaya bastıgında sigorta atması olayında duyun bağlantı uçlarında kısadevre vardır. Birde oraya bak. Hatta duya giden kabloları iyice konrol et. çünkü ilk etepta sorun lambaya bastıgında çıkmış. Muhakka ortada kısa devre veya kabloların iletkenliklerinde bir sorun vardır.

öncelikle iyi bir elektrikçi çağır iyi bir topraklama yaptır sıfırlamaları iptal ettir karolesi taktır mutfak kısmına en az 3 adet bağımsız linye çektir. sigortalarını düzenlet ayrıca arızan buatta kısa devre var sigortan atıyor bağlantılarını yenilemen gerekir slm

Sıfırlama iptal edimesi toprak ve nötürün ayırt edilmesi ve tesisatın kablo bağlantılarının komple elden geçerek gerekli düzeltmelerin yapılması gerekiyor.Topraklamanında iyi seviyede olduğu kontrol edilmelidir.MEGER cihazı ile.

ateş çıkan butta nötür hattı gevşemiş aşırı yük gelince ark yapıyor
bir an önce baktırmalısın sıfırlama olduğu için bütün metal aksamlar doğal gaz borusu + kombi petekleri gibi yerlerde elektirik kaçağı olur

selamlar, cevaplarınız için çok teşekkürler

ateş çıkan buattaki hattı komple iptal ettik (elektrikçi yaptı)
sanırım sorunuda bulduk, prizin birinde fazla yüklenmeden dolayı kısa devre oluşmuş, nötr çıplak tel, faz izoleli, bunlar ısınınca birbirine yapışmış, bunlar değişecek

Kardeş doğazlgaz borusu ile faz arasında elektrik var gözüküyo derken doğalgaz borusuna kontrol kalemi ile kontrol ettiğinde ışık mı yanıyo bunu mu söylemek istedin. öyleyse doğalgaz kombisinin gövdesinde kaçak vardır. Normalde fırınlı ocagın bulaşık makınesin çamaşır makinesinin ayrı linye hatları ve sigortaları olması lazım. Maşallah hepsi bir sigortada toplanmış. Lambaya bastıgında sigorta atması olayında duyun bağlantı uçlarında kısadevre vardır. Birde oraya bak. Hatta duya giden kabloları iyice konrol et. çünkü ilk etepta sorun lambaya bastıgında çıkmış. Muhakka ortada kısa devre veya kabloların iletkenliklerinde bir sorun vardır.

kontrol kalemi ile dokununca ışık yanmıyor
ama voltmetrenin bir ucu faza bir ucu gaz borusuna dokundurunca voltaj gösteriyor
sıfırlamadan kaynaklı sanırsam

- - - Updated - - -

öncelikle iyi bir elektrikçi çağır iyi bir topraklama yaptır sıfırlamaları iptal ettir karolesi taktır mutfak kısmına en az 3 adet bağımsız linye çektir. sigortalarını düzenlet ayrıca arızan buatta kısa devre var sigortan atıyor bağlantılarını yenilemen gerekir slm

Merhaba ustam

mutfakta prizlere giden faz 3 e ayrılmış bu üç kabloya 3 sigorta bağlayacağım,

evde hiç topraklama yok üstelik apartman ve 5. kattayım toprak hattı nasıl çekebilirim :( her yer beton

bakır bir çubuğu bodrum katın zeminine çaksam wc havalandırmasından içeri alsam olurmu acaba, bu bakır telin çapı ne kadar olmalı ne dersiniz

Sıfırlama iptal edimesi toprak ve nötürün ayırt edilmesi ve tesisatın kablo bağlantılarının komple elden geçerek gerekli düzeltmelerin yapılması gerekiyor.Topraklamanında iyi seviyede olduğu kontrol edilmelidir.MEGER cihazı ile.

evde hiç topraklama yok üstelik apartman ve 5. kattayım toprak hattı nasıl çekebilirim, bakır bir çubuğu bodrum katın zeminine çaksam wc havalandırmasından içeri alsam olurmu acaba

ve son olarak elektrikçi geldiğinde kısa devre olan hattı devre dışı bırakmış, sigorta atması düzelmişti, mutfakta ışık ve 2 priz çalışıyor.
dün akşam tv izlerken önce voltaj düşmesi gibi bir durum oldu lamba hafif karardı eski haline döndü anlık olarak

daha sonra elektrikli sobayı açınca (tüm evde) elektrikler gitti, önce sigorta attı sandım baktım sigortalar atmamıştı, aşağıdan dairenin ana sigortasına baktım oda atmamış, sigortayı kontrol kalemi ile kontrol ettim ışık yanıyor, bu seferde nötr mü gitti ne yaptı :(

anlamadım bu işi terslikler üst üste geliyor, şehir dışına çıktım bugün baktıramıcam muhtemelen yarın bakılacak, sigortaları kapadım hep

kontrol kalemi ile dokununca ışık yanmıyor
ama voltmetrenin bir ucu faza bir ucu gaz borusuna dokundurunca voltaj gösteriyor
sıfırlamadan kaynaklı sanırsam

- - - Updated - - -

Merhaba ustam

mutfakta prizlere giden faz 3 e ayrılmış bu üç kabloya 3 sigorta bağlayacağım,

evde hiç topraklama yok üstelik apartman ve 5. kattayım toprak hattı nasıl çekebilirim :( her yer beton

bakır bir çubuğu bodrum katın zeminine çaksam wc havalandırmasından içeri alsam olurmu acaba, bu bakır telin çapı ne kadar olmalı ne dersiniz
SANIRSAM DOĞALGAZ BORUSU İLE FAZ ARASINDA VOLTaj göstermesi normal. çünkü doğalgaz borusu topraklanıyo. bundan dolayı voltaj gözükür. anlattıklarına göre nötr hattının iyice kontrol edilmesi gerekiyor. direkten mi geliyor yoksa yer altında mı ana kolon hattı. diğer katlara sor aynı sorun sendeyse sadece senin evinin buatları ve dağıtım panona bakılması lazım saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri