kaçak akım röleleri ile çalışma

Çalışır. Ama üç faz+nötrle

3 faz bir toprak CALISMAZ DOGRU. NÖTÜR OLACAK

Son düzenleme:
-
-trifaze kaçak akım rolesi 3faz + toprak da çalışır... (toprakdan kasıt makina gövdesindeki koruma topraklamasıdır)

-ana panoya bağlayacağınız kakr sizi çok zorlar. Böylesi bir üretim tesisinde, bir makinadaki sorun yüzünden tüm üretimin durması hiç iyi olmaz.

-kurulum maliyeti yüsek olsada, her makinanın üzerine koyacağınız uygun akım değerindeki kakr işinizi çok kolaylaştırır. üstelik makinaların yeri değişse de sıkıntı olmaz...

-istenmeyen durularla karşılaşmamak için kakrolesini şiddetle tavsiye ederim.

yaw arkadaslar kacak akım rölesı hıc toprakla calısırmı 3 faz nötür gırer allah askına nerden cıkarıyorsunuz... Kacak akım rölelerı nötürle toprak arasındakı kacakta atar. Kacak akım testı yapmak ıcın prızın nötür ve toprak ucunu kısa devre ettırılır eger kacak akım atıyorsa o prızın tesısatı ok dır. Tüm prızler böylece test edılır

Evet, faz-nötr arasında çalışan bir cihaz varsa EVET...
Kaçak akım rolesi sadece trifaze motoru koruyacaksa, Nötr hattı olmadan çalışır...

Trifaze motor da nötrün ne işi var değil mi ?
Soruyu anlamadan yazmışsınız...

Ezber yok, düşünmek ve denemek var değil mi ?

Son düzenleme:
bir ofisin elektrik tesisatını güzelce hazırladım sigorta kaçak akım vs hepsi tamam. fakat benim kullandığım röle 30 ma ve benim besleme noktamdaki röle ise 300 ma yangın koruma. problem şu: 300 ma açtığında 30 ma açmıyor veya her ikisi aynı anda açıyor.nedendir 30 ma'i 300 ma başka bir röle ile değiştirsem hallolurmu. yada önerileriniz nelerdir şimdiden teşekkürler.

bir ofisin elektrik tesisatını güzelce hazırladım sigorta kaçak akım vs hepsi tamam. fakat benim kullandığım röle 30 ma ve benim besleme noktamdaki röle ise 300 ma yangın koruma. problem şu: 300 ma açtığında 30 ma açmıyor veya her ikisi aynı anda açıyor.nedendir 30 ma'i 300 ma başka bir röle ile değiştirsem hallolurmu. yada önerileriniz nelerdir şimdiden teşekkürler.

hocam olur mu? 300mA de insanlar için tehlikelidir. örneğin 200mA kaçk olursa 300mA kaçak akım atmaz ve o kaçak akım bir insanın üzerinden oluyorsa bir süre sonra tehlike yaratır.
dediğiniz seçicilik bazen çalışır bazen çalışmaz. mesela girişte 300mA, ofiste 30mA kaçak akım varsa=
500 mA kaçak akım oluşursa 30mA kaçak akım röelsi yaşlaşık 40ms'de, 300mA kaçak akım rölesi ise 150ms de açar.
ama çok büyük bir kaçak akım oluşursa. mesela 5 amper felan. 2 side yaklaşık 40ms de açar.
tabi bu seçicilik kaliteli malzemelerle sağlanabilir. yoksa küçük olan röle açana kadar oohoooo :D

bir de bazı arkadaşlar üçgen bağlı (nötr'ü olmayan) motorlara kaçak akım rölesi takılmaz demiş. bence (denemedim ama mantıken) toroidal olanlar içinden sadece faz kabloları geçerse çokta güzel çalışır. ama diğer kaçak akım röleleri, yani toroidal olmayanlar, yani 4 kablo girişi 4 kablo çıkışı olanlara sadece faz kabloları bağlanırsa sanki çalışır gibi geliyor. deneyen arkadaşlar var mı?

arkdaşım motorun üçgen yada yıldız çalışıyor olması bence farketmez.bizimde saha panolarımızda her ikiside mevcut ve takır takır çalışıyor.önemli olan toprağa bir şekilde kaçak olmaması.yani motor izolasyonun iyi olması lazım.

arkadaşım bazı motorlarımız 3 faz 1 toprak geliyor demişsiniz.bu girişler motor kumandasına mı giriyor yoksa direk motora mı . motora giriyorsa sorun yok ta kumanda devresine giriyorsa kaçak akım çalışmaz .kaçak akım rölesi ile çalıştırmak istiyorsan nötr çekmen lazım. kaçak akım konusunda çok iyi düşünmüşsün böyle bir ortamda şart.

bir de bazı arkadaşlar üçgen bağlı (nötr'ü olmayan) motorlara kaçak akım rölesi takılmaz demiş. bence (denemedim ama mantıken) toroidal olanlar içinden sadece faz kabloları geçerse çokta güzel çalışır. ama diğer kaçak akım röleleri, yani toroidal olmayanlar, yani 4 kablo girişi 4 kablo çıkışı olanlara sadece faz kabloları bağlanırsa sanki çalışır gibi geliyor. deneyen arkadaşlar var mı?

arkadaşlarımız burda izole trafodan bahsetmek istemişler herhalde sonuçta bizim beslendiğimiz trafonun sekonderi yıldız yıldız noktası toprağa bağlı ise alıcımız ne olursa olsun kaçak akım çalışır.yeterki topraktan dönüşümüz olsun.

arkadaşlarımız burda izole trafodan bahsetmek istemişler herhalde sonuçta bizim beslendiğimiz trafonun sekonderi yıldız yıldız noktası toprağa bağlı ise alıcımız ne olursa olsun kaçak akım çalışır.yeterki topraktan dönüşümüz olsun.

Anlatmak istediğim yanlış anlaşıldı sanırım. Bize mesela sadece motora giden bir hatta kaçak akım rölesi takacaz. Topraklaması münferit olarak motorun yanındaki topraklama barasından topraklanacak. Motor da üçgen çalıştığı için motoru diyelim ki 3x50 kablo ile besleyeceğiz. Yani 3 damar kablo gidiyor. Bu 3 damar kabloyu kaçak akım rölesinin 3 bölmesine bağladık. 4. bölmeye hiç birşey bağlamıyacakmıyız, yoksa 4. girişe nötr vermemiz gerekiyor mu? (4. çıkış boş kalacak tabii)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri