Jeneratör kontaktörü açınca KAR atıyor

cempro

Üye
Merhaba, şöyle bir problem yaşıyorum, fikir verip destek olabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Siteden eve gelen ve bir prizi besleyen jeneratör hattı var. Jeneratörün fazı 16A sigortalı ve hat belli. Ancak dağıtım kutusunda jeneratörden gelen ayrı bir nötr hattı bulamadım. Belki Şebeke ile ortak nötr hattı kullanıyordur, belki farklı... Bu konuda emin değilim.

Kontaktör bağlantısı ekteki görseldeki şekilde.

Şebeke beslemesi varken kontaktörü elle çekersem KAR atıyor
Şebekeden gelen sigortayı kapatıp kontaktörü elle çekersem KAR atmıyor
Şebeke beslemesi varken jeneratörün faz hattındaki sigortayı kapatıp kontaktörü elle çekersem KAR atmıyor
Şebeke beslemesi yokken, elektrikler kesildiğinde, jeneratör devreye girince KAR atıyor.

KAR atma sorunu jeneratör ve şebeke nötr hattını kontaktörde ortak kullanmış olmam olabilir mi? (Jeneratörden gelen ayrı bir nötr hattı göremedim kutuda.) Eğer bundan ötürü ise geçici çözüm olarak jeneratör nötr hattı yerine toprak hattını jen. nötr'e (43 NO'ya) bağlasam olur mu?

Kontaktör arızalı olabilir mi? (lakin elle çekince NC'ler açıyor, NO'lar kapatıyor)

Son olarak, bu kontaktöre bağlı prizin daire panosundaki sigortasını KAR üzerinden değil de ana şalterin tek fazından beslesem sorunu çözebilir miyim?

Ekli dosyalar

• kont.jpg
    kont.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 25
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba, şöyle bir problem yaşıyorum, fikir verip destek olabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Siteden eve gelen ve bir prizi besleyen jeneratör hattı var. Jeneratörün fazı 16A sigortalı ve hat belli. Ancak dağıtım kutusunda jeneratörden gelen ayrı bir nötr hattı bulamadım. Belki şebeke ile ortak nötr hattı kullanıyordur, belki farklı... Bu konuda emin değilim.

Kontaktör bağlantısı ekteki görseldeki şekilde.

Şebeke beslemesi varken kontaktörü elle çekersem KAR atıyor
Şebekeden gelen sigortayı kapatıp kontaktörü elle çekersem KAR atmıyor
Şebeke beslemesi varken jeneratörün faz hattındaki sigortayı kapatıp kontaktörü elle çekersem KAR atmıyor
Şebeke beslemesi yokken, elektrikler kesildiğinde, jeneratör devreye girince KAR atıyor.

KAR atma sorunu jeneratör ve şebeke nötr hattını kontaktörde ortak kullanmış olmam olabilir mi? (Jeneratörden gelen ayrı bir nötr hattı göremedim kutuda.) Eğer bundan ötürü ise geçici çözüm olarak jeneratör nötr hattı yerine toprak hattını jen. nötr'e (43 NO'ya) bağlasam olur mu?

Kontaktör arızalı olabilir mi? (lakin elle çekince NC'ler açıyor, NO'lar kapatıyor)

Son olarak, bu kontaktöre bağlı prizin daire panosundaki sigortasını KAR üzerinden değil de ana şalterin tek fazından beslesem sorunu çözebilir miyim?
Bir elektrikçi çağırınız.

Bir elektrikçi çağırınız.
Gerçekten çok düşündünüz mü bu yanıt için (?) Niyetiniz nedir

İki farklı elektrikçi çağırdım, biri beni aşar gibisinden konuşup gitti. Diğeri de kontaktor bozuk olabilir elimde yok diyip gitti. Kontaktoru yerinden söküp a1 a2 ye voltaj bile vermeden bu yorumu yaptı.

Bu tür sorunlarda @Erhan_TR ustanın dediğine ilaveten, bu konuda tecrübesi olan gerçekten iyi bir elektrikçi yerinde durum tespiti yapmalı, teşhise göre çözüm önermeli. Buradan bu kıt veri ile sizi başka türlü yönlendirirsek inanın sonuç iyi olmaz. Az bilinenle çözüme gitmek zordur!

Gerçekten çok düşündünüz mü bu yanıt için (?) Niyetiniz nedir

İki farklı elektrikçi çağırdım, biri beni aşar gibisinden konuşup gitti. Diğeri de kontaktor bozuk olabilir elimde yok diyip gitti. Kontaktoru yerinden söküp a1 a2 ye voltaj bile vermeden bu yorumu yaptı.
Sizinle aramizdaki fark bu olsa gerek. Sınırları bilmek...
Kendi ifadenizle 2 meslek erbabinin "yapamadigini!!' yapabileceğinizi düşünmeniz... Hem de buradan bilgi almayi deneyerek. Hem de gerçekten yerinde bilgi almayi gerektiren bir konuyu hafife alarak...
Gercekten de yapamamış olduklarini varsayalım.. 3., 4., 5. .... Biri mutlaka yapar. Merak etmeyin bu ülkede fabrika işleten, tesisler kuran, binalar yapan insanlar yine bizim insanlarimiz. Yeter ki neyi bilmediğimiz bilelim. Kolay gelsin.

Size mesleğinizde başarılar diliyorum. Mesleği bir polemiğe dönüştürmek niyetinde değilim. Fikrini paylaşacak arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

Kontaktör çekince nötürü fazdan önce kestiği için olabilir.

ararmısın beni yardımcı olayım
Merhaba, nasıl ulaşabilirim?
Kontaktör çekince nötürü fazdan önce kestiği için olabilir.
Forumda jeneratör ortak nötr içerikli bir konuda şebeke tarafında nötr ve fazın KAR ile korunduğu tesisatlarda 4 kontaklı röle kullanılması gerektiğini ve jeneratör nötrünün şebekeden ayrılması gerektiğini okudum. Aksi durumda kaçak akım rölesi atabilir yazıyordu.

Öneriniz doğrultusunda ben 2nc 2no 230v kontaktoru değiştireyim, elimde bir tane Schneider marka var.

Dağıtım kutusunda bir tane de boşta sarı yeşil toprak(?) kablosu var ancak bunun toprak mi nötr mu olduğuna emin olamadım. Bu kablo boştayken tüm prizlerde faz toprak arasını ölçtüm 227v civarı okudum. Bunun yanlış renkte çekilmiş jeneratör nötrü olabileceğini de düşünüyorum. Gerçi bu kablo ile hem nötr hem koruma topraklamasi arası 0.1 volt okuyorum, nötre değdirince de KAR atiyor bu nedenle muhtemelen gercekten topraklama, jeneratör nötrü değil.

Aklıma gelen son ihtimal de dagitim kutusuna gelen jeneratör nötr kablosunun ben taşınmadan önceki bir zamanda kanalın içinden kopmuş olması ve aslında boşa uğraşıyor olmam.

Son düzenleme:
Sorunu çözdüm. Sorun şebeke ve jeneratörü ortak nötr kullanarak bağlamış olmam.

Lakin neden böyle yaptım? Hattı çeken "meslek erbabı" sağolsun jeneratör nötr hattını mavi yerine sarı/yeşil nya kablo ile çekmiş. Bu kabloyu jeneratör nötr olarak kontaktore bağlayınca sorun çözüldü.

Kontaktoru de tedbiren degistirdim lakin söktügüm kontaktorun de bobinine voltaj verince palet çekip bırakıyor; muhtemelen sorunsuzdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri