HAVA HATLARINDA NÖTR NE İŞE YARAR

arkadaşın dedigi gibi siz topraklama hattı ile karıştırıyorsunuz

sen yg de giden toprak hattını nötürle karıştırıyorsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hiç faydalı olamadın arkadaş.yüksek gerilimden anlamadığın belli.yıldırım koruma teli çelik örgülü teldir.bütün direkleri birbiriyle ve toprakla irtibatlar.bu tele iletken diyemeyiz.bu koruma telidir.haberleşmeyi sağlayan tel ortası fiber optik dışı çelik sargılı teldir.senin sandığın gibi enerji kesimi için haberleşme öyle olmaz.yg de ekipler trafo merkezinden bizzat gidip enerji kestirirler.ayırıcı bıçaklarının açık ve topraklı olduğunu görürler. 380 kv hattın üzerindeki indiksiyon 40 kv a kadar çıkar.yüksek gerilimde çalışmak parkta gezmek gibi değildir.bir hatbakımcı 10 senede yetişir.

hocanıza dersı kaynatmak ıcın acayıp sorular sorarsanız oda sıze cvp olmayan bole arastırma odevı verır :)

Herkesin dediği doğru benim eklemek istediğim şey şu:
Nötr elektriğin dönüş yoludur. Yani fazdan gider kullanılır ve nötr den döner. Demek istediğim nötr ancak elektriğin kullanıldığı yerde bulunur.yg ve og hatları elktriği kullanmak için değil taşımak içindir.

bildiğim kadarıyla dağıtım trafoları genelde üçgen-yıldız bağlanır primer üçgen olduğu için sadece 3 faz girer sekonder yıldız olduğu içinde yıldız noktası nötr sağlar bence sizin hocanız sizi denemiş orta gerilimde nötr olmaz ve sanırım bahsettiğiniz şey koruma iletkeni

Havayi hatlarda nötr,sokak aydınlatmaları için verilir,oda trafodan verilir..............başka türlü nötr olmaz.trafonun yıldız ından alır,yada koruma telidir,iletken olamaz kandırma sorusu

Moderatör tarafında düzenlendi:
fabrikadaki elektrikçi arkadaş yeni gelen stajerlere hep busoruyu sorar dışarı çıkarır trafoya üç kablo giriyor bunun nötürü nerede.ögretmeninizde.düşünmeniz ve araştırmanız için busoruyu sormuş herhalde.

arkadaşım nötr agde olur og veygde olmaz ygde yani 154kv 380 kvta koruma iletkenleri olur bunlar şaft sahasında topraklanmıştır yani yıldırımdan koruma amaçlı en üsteki iki koruma iletkenleri altta üçü ise enerjidir

meslek yüksek okulu elektrik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim bende ilk defa duydum O.G.-Y.G nötr hattını ama bi arkadaşımız nötr iletim hatlarında ne işe yarıyo diye sordu hocamızda siz araştırın gelin ben size not vereceğim o konu ile ilgili dedi...

Hah ha ha! :D

Arkadaşlar bu en klasik hoca numarasıdır! Sizde bunu yenidiniz ha!
Vallahi helal olsun!

Arkadaşlar o an hocanız ya o konuyu unutmuşdur, bir kitaba bakması gerekmektedir, ya da konu hakkında hiçbir fikri yoktur, sizi böyle savuşturur.

En bilinen hoca numarasıdır.

Cevabını ben söyleyeyim:
Yüksek gerilimde nötr hattı ,SAZAN avlamaya yarar :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri