HAVA HATLARINDA NÖTR NE İŞE YARAR

...Nötr ile toprakalama arasında bariz bir fark vardır. Nötr, yukarıda dediğim gibi, trafo sekonderindeki yıldız birleşme noktasından alınan bağlantıdır. Topraklama ise, iyi bir şekilde hazırlanmış ve toprağa gömülüp, direnci küçük değerlere düşürmek için yapılan düzenektir, ona bağlı hattın devamı ise toprak hattıdır. Aynı zamanda, nötr'ün amacı gerilim farkını elde etmektir. Topraklamanın amacı ise, elektriğe bağlı makinelerin gövdelerinde oluşabilecek kaçak elektriğin insan hayatına zarar vermemesi içindir...

-------------------------------------
"Zararla kalkan,
zararla oturur."

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaş yüksek gerilim hatlarındaki havai hat ile karıştırıyo bencede havai hatlar da yüksek gerilimi yıldırım düşmelerine karşı korur.

Arkadaşların dediği gibi OG de nötr yoktur sadece 3 faz gider ....

AG de Nötr hattı dediğiniz şey ise Örnek Olarak

3A+R/P Burada Nötr Pansy olsun

3x70/16+95 AER Burada Nötr 95 olsun

Bunlar Nihayet Direklerde İşletme Topraklaması Dediğimiz Topraklama hattı ile irtibatlanır ve Şebekeye böylelikle 3 faz/ + Sokak Fazı + 1 Nötr Verilmiş olur..

Yeraltılı SDK lı tesislerde son SDK da yine işletme Topraklaması yapılarak Şebekeye Nötr verilmiş olunur.

Ayrıca Sadece Son Direklerde İşletme Topr.Yapılmaz Ayrıca Dağıtım Panosunada ( Ag panosunada) İşletme Çekilerek Nötr Hattı verilir....

o zamanda artık nötr neyse ne iş görüyorsa o işi görür ....:)

Orta Gerilim Ve yüksek gerilimde yapılan Topraklama ise Koruma topraklamasıdır (Parafudr Topraklaması ve Teçhizat Topraklamalarıda buna dahildir) buda Nötr ile ilgili değildir Tesisi ve can güvenliğini Koruma için yapılmaktadır adı üzerinde koruma topraklaması....

arkadaş açıklamış ama sen hocana ayrıca ekle nötr alpek(aer) kablolarda askı teli olarak kullanılır.

artık yasalarda o.g. gerilim hattı yok ilk önce onu söyleyeyim 0-1000 arası gerilim a.g. 1000 ve üzeri y.g. gerilim hattı diye geçiyor a.g. olmasının sebebi bu abonelerde yani ev abonelerinde olmadığı için nötr yada toprak o yüzden a.g. hatlarında bulunmaktadır y.g. olamamasını sebebi y.g. yapılsının sebebi gerilim düşümü yada kayıpları minimıuma indirmek zaten bize y.g. de kullanılacak bir cihaz yok aboneleri ya alçaltılıp veriliyor yada aboneler kendileri alçaltıp kullanıyorlar onlarda trafoların yıldız noktalarını kullanarak nötr gene kullanmış oluyorlar

Orta gerilim trafosunda giriş premier r,s,t faz girer. çıkış r.s.t.n çıkar
n : Nötr ucu trafoda nasıl oluşuyor
normalde 3 faz giriyor
3 faz + nötr çıkıyo
bunun bize sagladıgı yarar nedir?
Trafoyu neden patlatmıyor?
Ilgili lere sesleniyorum ... Teşekkürler :)

Orta gerilim trafosunda giriş premier r,s,t faz girer. çıkış r.s.t.n çıkar
n : Nötr ucu trafoda nasıl oluşuyor
normalde 3 faz giriyor
3 faz + nötr çıkıyo
bunun bize sagladıgı yarar nedir?
Trafoyu neden patlatmıyor?
Ilgili lere sesleniyorum ... Teşekkürler :)

Hay Allahım yaaa.. yüz yıllık PRİMER, olmuş premier... pioneer deseydin bari... :)
Arkadaşım teknik terimlerin orijinalini bilmiyorsan Türkçesini kullan... GİRİŞ de... ÇIKIŞ de...
Soruyu sormuşsun, bir daha siteye uğramamışsın, 1 mesajlık ilgin var forumla... Senin de soruna karşılık (şimdilik) sana trafoların giriş sargılarının premier değil (primer) olduğunu öğretmek yeterli bence... :)

Son düzenleme:
og hattında ortalama 31,500 volt elektrik olur nötür trafodan gelir ag hattında nötür hattı ne deseydin biraz dahs mantıklı olurdu

bu soruyu bende sormuştum og de nötr kullanılmıyo mu diye..
ha unutmadan ag bildiğimiz dağıtım hatlarında beş tane tel varya bunların üçü faz biri nötr biride TOPRAKmış :D:D hoca öyle dedi ben demiyorum
OG de nötr vardır faz toprak arıza akımını sınırlamak için nötr direnci kullanılır bu tabi güç trafosunda olur ayriyeten OG hattında olmaz

OG de nötr vardır faz toprak arıza akımını sınırlamak için nötr direnci kullanılır bu tabi güç trafosunda olur ayriyeten OG hattında olmaz
Ona nötr direnci demek yerine nötr noktasının direnç üzerinden topraklanması yani işletme topraklaması demek daha doğru olur ......

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri