Buatta Toprak ile Nötr Nasıl Bulunur?

Enerji bakanının dediği gibi kedidir o kedi:) trafoyu patlatmış..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İzolasyon megeri gibi 500v değerinde bir gerilim vermez topraklama megeri 50v gibi düşük gerilimler verir ama büyük ihtimalle cihazı bozar diye düşünüyorum.

Sn hocam elinize aldığınız nötr iletkeni ise trafo yıldız noktasına kadar gider fazı kesmeniz hiç bir anlam ifade etmez. Sigorta kutunuzdan sayacınıza ordan ana panoya ordan saha dağıtım box'ına oradan da trafoya çuffff.
Girişten de nötrü kessek...:DYine mi sonuç alamayız?:D Girişten fazlar da kesilecek yanlış anlaşılmasın.

Girişten de nötrü kessek...:DYine mi sonuç alamayız?:D Girişten fazlar da kesilecek yanlış anlaşılmasın.

Ana pano sayaç panosu mühürlü Sn hocam, sayaç panosuda öyle, box'ın anahtarıda XEDAŞ'çılardadır.
Sayaç panosunu açabilsek kablo rengini görürüz zaten hocam ölçmeye biçmeye ne hacet :) Diyelimki tüm kablolar aynı renk; kolon hattının nötr'ünü bir görebilsen bir sökebilsen ona faz verip sigorta kutusundan şipşak işi çözersin.

Ana pano sayaç panosu mühürlü Sn hocam, sayaç panosuda öyle, box'ın anahtarıda XEDAŞ'çılardadır.
Sayaç panosunu açabilsek kablo rengini görürüz zaten hocam ölçmeye biçmeye ne hacet :) Diyelimki tüm kablolar aynı renk; kolon hattının nötr'ünü bir görebilsen bir sökebilsen ona faz verip sigorta kutusundan şipşak işi çözersin.
Saygıdeğer Hakan Abi arkadaş sayaç panosunu, sigorta kutusunu değiştirdiğini iç tesisata dokunmadığını yazmış. Demek ki iş karışık çözemiyor arkadaş ondan yazdım. Yeni değişmişse belki mühürlenmemiştir girişte 3 faz ve nötrü keserek de megerle bulunamaz mı? Benim aklıma bu geldi.
Veya sayaç panosunda toprak kesinlikle belliyse sizin dediğiniz gibi de olur.
Gerçi arkadaş enerjiyi odadan aldığını yazmış. Yine bu yöntemler kafi gelmezse izin alınarak pano mühürleri sökülüp iş halledilir.
Tedaşta tanıdık varsa nötr kesip toprağı da bulabilir.:D

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi sayaç panosu mühürlü değilse açıksa kablo renginden işi çözer kablo renkleri aynı ise ki bu çok zayıf ihtimal o zamanda sayaç panosundan daire içine giden nötr iletkenine faz verip sigorta kutusundan nötr'ü tespit etmiş olur. Zaten toprak iletkenide görünür. Yani megerlik iş kalmaz hocam.

1800-2000w'lık bir ısıtıcı neyin ne olduğunu belli eder aslında en başında sizin belirttiğiniz yöntem :)

Dediğiniz gibi sayaç panosu mühürlü değilse açıksa kablo renginden işi çözer kablo renkleri aynı ise ki bu çok zayıf ihtimal o zamanda sayaç panosundan nötr iletkenine faz verip sigorta kutusundan nötr'ü tespit etmiş olur. Zaten toprak iletkenide görünür. Yani megerlik iş kalmaz hocam.
Yani illa megeri saf dışı bırakıcaksın öyle mi o kadar çabaladık boşuna.:D Nereden geldi aklına fazı nötre verme.:D
O yöntemi kabul etmiyor arkadaş. Mimarın yanında küçük düşermiş.:D Biz de dedik ölçü aletleriyle bir şeyler yapılsın vektörel açılardan girdin.:)

Sn Hocam izolasyon megeri var topraklama megeri var bilen var bilmeyen var alan var alamayan var bulan var bulamayan var, bulupta kullanamayan var :)
Önemli olan eldeki kısıtlı imkanlarla neticeye ulaşabilmek değil mi :D

Sn Hocam izolasyon megeri var topraklama megeri var bilen var bilmeyen var alan var alamayan var bulan var bulamayan var, bulupta kullanamayan var :)
Önemli olan eldeki kısıtlı imkanlarla neticeye ulaşabilmek değil mi :D
Hayır ben zaten bildiğim yöntemleri söyledim. Teknik açıdan deyince aklıma kaliteli ve güvenilir sonuçlar verebilecek ölçü aletleri aklıma geldi.
Zaten yukarıda söylenilen yöntemlerle bu iş biter.
Ama bu durumda KAKR işi yaş. Nötr zannettiği kablo aslında toprak ise KAKR nötre karşı alerjisi olur.
Yani KAKR yönteminin uygulanması için kesinlikle KAKR giren nötr kablosunun nötr olması şartıdır. KAKR nötr diye toprağı girersen nötre 30 ma ve üstü kaçak olursa (seri lamba tekniğinde) KAKR açar bu sefer toprağı buldum dersin halbükü buldugun nötrdür.:D

Yani illa megeri saf dışı bırakıcaksın öyle mi o kadar çabaladık boşuna.:D Nereden geldi aklına fazı nötre verme.:D
O yöntemi kabul etmiyor arkadaş. Mimarın yanında küçük düşermiş.:D Biz de dedik ölçü aletleriyle bir şeyler yapılsın vektörel açılardan girdin.:)

Öğretmenimede vektörden bahsetmezsem vektörel açılımları sitede kimlere izah edebiliriz Sn hocam. Ekte sizin için çizim yaptım dengesiz yüklenmeye göre nötr geriliminin büyüklüğü ve faz açısı yeni durumda oluşan gerilimlerin büyüklüklerine nederece etkili olduğunu inceleyin.

Son yazdığınız cümlelerle ilgili önce giriş nötr ve toprağı belirleyin sonrada daha önce belirttiğimiz lamba yöntemini uygulayın diyerek metodolojiyi belirtmiştim. Balık baştan kokar:)

Ekli dosyalar

• nötr.jpg
    nötr.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular