Kontrol Kalemi

Gaz Yalıtımlı İletim Hatları

Gaz Yalıtımlı İletim Hatları

  Gaz Yalıtımlı Hatlar (GIL) sınırlı bir alanda, örneğin havai hatlarının kullanılamadığı yerlerde ekstra yüksek gerilim (EHV) ve ekstra yüksek akımların (EHC) iletiminin gerekli olduğu yerlerde iyi bir alternatif olmalarını sağlayan teknik, çevresel ve operasyonel özellikler sunarlar.

  Gaz yalıtımlı hatlar iki konsantrik alüminyum borudan oluşur. İç iletken bunu dış muhafaza içinde ortalayan dökme reçine yalıtıcılar üzerinde durur. Bu muhafaza, sistem için solid bir mekanik ve elektroteknik kaplama oluşturan sağlam bir alüminyum boru tarafından oluşturulur.

   

  gaz_yalitkanli_iletim_hatti

  [highlight]Güncel, çevresel ve teknik konulara uymak üzere Gaz yalıtımlı hatlar temel olarak nitrojen ve daha küçük bir yüzdede SF6 (sülfür heksaflorür) kısımlarından oluşan bir yalıtıcı gaz karışımıyla doldurulmuştur.[/highlight]

  Gaz yalıtımlı hatlar güç kablolarına benzer bir şekilde kullanılabilir ama uygulama aralığını daha yüksek gerilimler ve daha yüksek iletim gücüne genişletir. Aynı zamanda daha iyi bir operasyonel güvenlik sağlanır.

  Gaz yalıtımlı hatlar, güvenilirliğini 35 yıldan fazla servis deneyimiyle ispatlamıştır.

  Borular çürümeye dirençli alüminyum alaşımından yapılmıştır.
  gaz izoleli yg iletim hattı
  Modüler tasarımları nedeniyle elemanlar istenen uzunluğa kombine edilebilir. Tipik Gaz yalıtımlı hatlar kurulumlarının 100 m ile 60 km arasında uzunlukları vardır.

  Özellikleri nedeniyle Gaz yalıtımlı hatlar 400 metreye kadar düzgün eğrilerde gidebilir veya istenen herhangi bir açıda keskin açısal yön değişiklikleri yapabilir.

  Sistem, dahili mekanik stres minimum tutulacak şekilde mekanik genişleme elemanları içerir.

  Borular bilgisayarlı bir orbital kaynak süreciyle birbirine kaynaklanmıştır. Birleşme yerleri sistemin tamamen gaz geçirmez olmasını sağlamak üzere ultrasonla %100 test edilmiştir.

  400 kV değerine kadar tipik uygulamalar için insülasyon gazı %80 hidrojen ve sadece %20 SF6’dan oluşur. Gaz zehirli değildir ve kolayca saptanabilir.

  Birçok gaz yalıtımlı hat , 345 kV – 550 kV operasyon gerilimi ve 2500 A – 5000 A operasyon akımına sahip iletim sistemleri için kullanılır.

  Özellikleri nedeniyle Gaz yalıtımlı hatlar 400 metreye kadar düzgün eğrilerde gidebilir veya istenen herhangi bir açıda keskin açısal yön değişiklikleri yapabilir.
  Gaz yalıtımlı iletim hattı yer altı
  Düşük elektrikli kapasitansları nedeniyle genel olarak reaktif kompansasyon gerekmez.

  Muhafaza sağlam bir şekilde topraklanmıştır ve bu nedenle risksiz olarak Gaz yalıtımlı hatlar’ye dokunabilir ve aynı zamanda Gaz yalıtımlı hatlar’den ortama elektromanyetik alan hemen hemen sıfıra düşer.

  Borulara 50 yıl ve hatta daha uzun bir artmış ömür sağlamak üzere bir partikül tutacağı dahil edilmiştir.
  Düşük kayıp
  gas-insulated-transmission-line-gil
  Gaz yalıtımlı hatlar rezistif kayıpları kablolar ve havai hatlardan daha düşüktür. Gaz yalıtımlı hatlar dielektrik kayıpları dikkate alınmayabilir. Bu durum operasyon maliyetlerini azaltır ve tasarruf sağlar. Daha büyük dış çap nedeniyle ısı dağılımı kablolardan daha iyidir ve Gaz yalıtımlı hatlar normalde karmaşık soğutma sistemleri gerektirmez.

  Avantajları

  Elektriksel kompansasyon yok
  Düşük kapasitansı nedeniyle Gaz yalıtımlı hatlar 60 km veya daha uzun bir sistem uzunluğu için bile faz açısı kompansasyonu gerektirmez.
  Düşük elektromanyetik alanlar
  İletken akımı muhafaza içinde aynı büyüklükte bir ters akım indükler. Bunun sonucunda Gaz yalıtımlı hatlar dışındaki elektromanyetik alan dikkate alınmayabilir. EMC açısından kritik alanlarda bile (örn. hava alanları veya bilgisayar merkezleri veya kalabalık bölgeler) özel bir siper gerekmez.
  Yüksek güvenlik
  Bir Gaz yalıtımlı hatlar ile yalıtım hatası oluşursa, hata arkı dış muhafaza içinde güvenli bir şekilde tutulacaktır. Dışarıya herhangi bir etki olmayacaktır. Gaz yalıtımlı hatlar yangına dirençlidir ve yangın yüküne katkıda bulunmaz. Bu durum kişiler ve ortamın optimum şekilde korunması anlamına gelir.
  Yüksek güvenilirlik
  Gaz yalıtımlı hatlar teknolojisi bugüne kadar bir arıza olmadan 35 yıldan uzun süredir servis güvenilirliğini ispatlamıştır.
  Eskime yok
  Gaz yalıtımlı hatlar yalıtım sistemi ister elektrikli ister termal olsun herhangi bir eskime fenomeni göstermez. 50 yıl veya daha uzun bir süre boyunca Gaz yalıtımlı hatlar için hemen hemen bakım gerekmez.
  Bir havai hattı gibi çalışma
  Gaz yalıtımlı hatlar havai hattı için ideal bir ektir. Gaz yalıtımlı hatlar yüksek iletim kapasitesi, havai hatları faz başına bir Gaz yalıtımlı hatlar borusuyla yer altında devam ettirmeyi mümkün kılar ve bu durum yer kullanımını minimuma indirir. Gaz yalıtımlı hatlar otomatik tekrar kapanma anahtarlama döngülerini mümkün kılar ve böylece şebekenin operasyon ve koruma planlarında herhangi bir büyük değişiklik yapılması gerekmez.
  Bakım istemeyen tasarım
  Teknolojik olarak açık, mantıklı tasarım ve yüksek kalitede materyallerin kullanılması sayesinde hemen hemen bakım gerektirmeyen ve sadece dıştan inceleme gereken bir ürün elde edilir. Gaz yalıtımlı hatlar düzenli inceleme faaliyetleri sırasında çalışır durumda kalabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ