Tek start butonu ile 3 motoru çalıştırıp durdurmak

starta 1.basışta 1.motor
starta 2.basışta2.motor
starta 3. basışta 3. motor
starta 4.basışta hepisi duracak
starta 5. basışta sistem baştan başlayacak
yani 1.motor tekrar çalışacak

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn : immortalahmet

Sizin sorduğunuz soruyu sizinle beraber sınıf arkadaşlarınız olsa gerek, 3 defadır özel mesajla sipariş verir

gibi bana soru yöneltip, sanki bir mecburiyetlik varmış gibi emrivaki cevap istemeleri hoş bir durum değil,

bu tür konularda soru veya sorunun çözümü için uslubunuzu değiştirirseniz sevinirim.

Animasyon halinde devrenin çizimi ektedir.

o8tndc.gif

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/soru-sormanın-usul-ve-yolları.2215/

kardeş ya soru süper valla bide senden bişi isteyecem bu devreyi sen hangi programda çizdin eger öyle bir program varsa link koyda bizde indirelim

sayın abdullah06 bu çizim ekts programında yapılmış. forumu iyice arştırırsan veya arama yaparsan programın linkini bulursun.

benimde bir kaç sorum olacak
1.si buton kalıcımı kalıcıysa ne gerek var
2. si mühürleme; kalıcı buton değilse yanlış yerden alınmamışmı?
bide bu çizimin uygulaması yapılmışmı?
saygılarımla.....

sayın eser 84

Sorularınıza sizin gıbı sıralama yaparak cvp veıyorum

1.Şemada kullanılan buton kalııcı değildir

2.mühürleme noktası yanlış deildir.eğer bu uygulamayı sizde yapmış olsaydınız gercek hayatta butona elımızı bastığımız süre içerisindeki karrasızlığı önlemenin tek yolunun bu noktadan alınna mühürleme olduğunu sizde görebilirdiniz.

3.Yukarıda verilmiş olan şemanın uygulaması şahsım tarafından yapılmıştır. Güvenirliği kanıtlanmıştır.

NOT:Sayın mesut zaen bütün çizimlerini uygulanma asamasınıda düşünerek çizer. bu yuzden şemalarında hiç bir zaman laf olsun diye ek malzeme bulamazsınız.

kolay gelsin.....

start butonundan sonra yapılan mühürlemenin manasını cözemedim açıklarsanız sevinirim....
mesela ;1. kontaktorun enerjilenme kısmında start butonuna baslı tuttugumuz muddetce
zaten 1 nolu kontaktor enerjili olacaktır ayriyeten bide muhurlemenin özel bir sebebi var mı....

cevap için çok teşekkür ederim .devreyi uygulamaya başlarken aklımdaki soruları yazmıştım.uyguladıktan sonra gördüm cevabınızı .herhangi bir ard niyetim yoktu.emekleriniz içinde tekrar teşekkür ederim

sayın nebulaizmir ;

Mühürlemenin özel bir nedeni varmı diye sormuşsunuz.Evet mürhÜrlemenin daha doğrusu yardımcı röle kısımlarındakı geçici mühürlemenin sebebi şemaya dıkkatlıce bakılırsa farkedılecektır.Şöyle ki;

Şimdi starta ilk basışta 1 nolu yardımcı röle enerjilenecektir. Fakat bu 1 nolu röle anlık olarak enerjileneceği için 2 nolu rölenin enerji yolunu kesmekte karrasız kalacaktır. Ve butona basma hızımız yavas olduğu için 2 nolu rölemizede enerjı gonderılmesı tehlıkesı bulunacaktır. Ama bu gecıcı muhurleme yolu ile biz bu karrasızlığı önleyip 2 nolu rölenin enerji yolunu elimizi bastığımız süre boyunca kesmiş oluyoruz. Ve boylelıkle 2. rölemize enerjı gitmıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri