Zeytinyağı Dolumunda Sensörler

gkr09

Üye
arkadaşlar zeytinyağı dolumu yapmak istiyorum vede mesela 50 kg lık bir bidonu doldurduğum zaman otomatik olarak durmasını istiyorum pompanın. Pompada kuvvetli bir pompa aşağı yukarı 1,5 dakka gibi bir zamanda dolduruyor 50 kg luk bidonu. Hızlı ve hatasız algılayan bir sensör kullanmam lazım hata sıfır olmalı vede sensör küçük olmalı vede zeytinyağı yalıtkan yardımcı olabilirseniz sevinirim...

en uygun çözüm loadcell ile ağırlık kontrolü

Yük hücresi biraz yavaş kalabilir. Çünkü pompa 560 gr /sn hız ile çalışıyor. Dolum marjınız nedir? onu hesaplayıp ona göre karar vermek daha doğru.
Alternatif görsel seviye kontrol olabilir.

5-15 cm den algılayan röleyi hızlı tetikleyen bir kapasitif sensör yada sick sensör kullansam işe yararmı

bir tane sick sensör buldum çok hızlı tepki veriyor ama 1 cm den algılıyor bunların daha uzun mesafeden algılayanları varmıdır acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
dolum kontrolunu elindeki pompayla yapamassınız. ya taşar ya eksik dolar. dolum agzına tam geçişli burkert marka bir selenoid valf seçersen hassasiyeti yakalayabilirsin.50 kg mı da hassas yakalamanın tek yolu load cell den başka olamaz.seviye kontrolunda ezik veya şekli deforme bir dolum kabı hatalı dolar..kolay gelsin.benim başıma çiçek yagı için gelmişti . çalışma koşulları zordur.

Flowmetrede kullanabilirsin. mesela 15 kg lık yağ istiyorsun valvana düzenin iki konumlu olmalıdır iki set değeri kullanırsın yada otomatik hesablatırsın. Atıyorum 14 kg kadar yağı hızlı akıtırsın son 1 kg mı
yavaş akması konumuna alırsın 15 kg kesersin.

bir ağırlık indikatörü ile loadcell kullanıp kaba ve hassas dolum yapabilirsiniz.örneğin; 48 kiloya kadar hızlı dolum vanası acılır 48. kiloda hızlı dolum vanası kapanır ve hassas doluma gecerek geri kalan 2 kiloyu yavasca doldurur ve gramaj problemide olmaz.hatta boş bidonu koyunca otomatikman dolumu acar dolum bitince dolu bidonu alıp boş bidonu koydugunuzda dolmaya baslar.Wolf marka indikatörü tavsiye ederim biz kullanıyoruz.

uygun çözüm loadcell ile ağırlık kontrolü

Uygun çözüm herkezin de söylediği gibi loadcell olacaktır. Sensörle sadece ortamda yağ varmı yokmu onu görürüsün bu sebepden bunu aklından çıkarmanı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri