Zelio Akıllı rolede yardım

erdal_atan

Üye
SR2A101BD Akıllı Rolede yardım edebilirmisiniz?

çalışmam bir birinden ayrı çalışan 2 çıkışlı kontrol ünitesi.

1.KONTROL
I1 Girişi on oldugunda Q1 Çıkışı Çalışacak off oldugunda 20 saniye sayacak ve duracak
I1 Girişi on kalmaya devam ederse +40 saniye daha çalışacak ve duracak

I2 Girişi on oldugunda Q1 Çıkışı Çalışacak off oldugunda 20 saniye sayacak ve duracak
I2 Girişi on kalmaya devam ederse +40 saniye daha çalışacak ve duracak

2.KONTROL
I3 Girişi on oldugunda Q2 Çıkışı Çalışacak off oldugunda 20 saniye sayacak ve duracak
I3 Girişi on kalmaya devam ederse +40 saniye daha çalışacak ve duracak

I4 Girişi on oldugunda Q2 Çıkışı Çalışacak off oldugunda 20 saniye sayacak ve duracak
I4 Girişi on kalmaya devam ederse +40 saniye daha çalışacak ve duracak

Eger girişlerden biri on digeri off ise 20 +40 saydıktan sonra duracak, off olan on olursa tekrar çalışacak
sistem sürekli çalışmaya hazır beklicek

yani çalışma tarzı 2 kontrolünde aynı
çok ugraşmama rağmen bazı kısımlarında sorun yaşıyorum

bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum
saygılar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
I1 aktif olduğunda Q1 20sn boyunca aktif olacak ve I1 20 sn den fazla aktif kaldığında Q1 40 sn daha aktif olduktan sonra pasif olacak eğer I1 20 sn den azbir zaman aktif olursa Q1 pasif edecek bu şekildemi olacak sistem .biraz daha netleştirirsen yardım edebilirim.

Kullandığın akıllı role modelini yazarsan sana yapıp gönderebilirim

SR2A101BD Akıllı Rolede yardım edebilirmisiniz? arkadaş yukarıya modelini yazmış zaten

Evet Telemecanique marka, Zelio Akıllı Röle serisi olup kodu yukarıda verilmiştir.
ben programı dün akşam yazmaya başladım fakat Erdal Atan arkadaşımızın senaryosundaki "Eger girişlerden biri on digeri off ise 20 +40 saydıktan sonra duracak, off olan on olursa tekrar çalışacak
sistem sürekli çalışmaya hazır beklicek" kısımda tıkandım bıraktım. akşam tekrar bakacağım.

ben Q1 için yaptım zaman birimleri 2sn - 4sn sen diğerleri için kopya edip marker ları değiştirirsin ve timer leride yanlışım varsa tekrar düzeltirim

sevgili arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

tekrar açıklıyorum

I1 -I2 Girişlerini yol kontrol sensörü olarak düşün. yolun bir başı I1 Diger başı I2

I1 girişinde araç geldiğinde (on oldugunda) sistem çalışcak I1 OFF Oldugunda 20 sn sayacak duracak. eger araç I2 girişine 20 saniyeden önce ulaşırsa I2 on olursa sistem durmadan çalışmaya devam edecek I2 den araç çıktıgında 20 saniye sayıp duracak. sistemin özü bu. sensörler birbirlerine bağlı çalışıyor

örnek vereyim:
I1 ARAÇ GİRDİ VE ÇIKTI SİSTEM 20 SAYIYOR 15 SANİYEDE I2 ULAŞTI SİSTEM ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR TAKİ I2 DEN ÇIKINCAYA KADAR I2 DEN ÇIKINCA 20SN SAYIYOR DURUYOR. ( ARAÇ I2 YE ULAŞIP ÖNÜNDE BEKLERSE SENSÖR ON KALIRSA 40 SANİYE SONRA SİSTEM DURCAK.)

AYRICA SENSÖRLERDEN BİRİ ARIZALI YADA GÖRMEDİĞİ ZAMAN YADA ÖNÜNDE ARAÇ VARSA DİGER SENSÖR BUNDAN ETKİLENMİCEK ÇALIŞACAK. BURADA DİKKAT CEKMEK İSTEDİĞİM NOKTA SURASI EGER GÖRMEYEN SENSÖR ( ON ) VARSA SİSTEM EKSTRA 40 SANİYE DAHA SAYCAK ÖYLE DURCAK.

VE BANA AYNI MANTIKLA YAPILMIŞ I1 - I2 Q1 ÇIKIŞI VE I3 -I4 Q2 ÇIKIŞI LAZIM.

BU ARADA ZAMANLARINI DEĞİŞTİREBİLMELİYİM.

Arkadaşlar umarım anlatabilmişimdir. yardımlarınız için teşekkürler..

bence bu senin işini görür

T1,T2 ve T3 zamanlarını sen ayarlar ve I3-I4-Q2 için kopyalama yaparsın bir dene bakalım iini görecekmi I1 girişi aktif edilmesi için düşen kenar kullandım yani girişi görüp sonra tekrar görmez olunca çalışacak eğer görür görmez çalışsın isteniyorsa tekra düzeltiriz

bence bu senin işini görür

kardeşim bu işimi görecek gibi ama birazdaha tasarlıyalım.. Mesala sadece ı1 araç geldi önünde bekledi onun içinde 20 + 40 saniye saysın. şöyle düşün. ı1 araç geldi önünde durdu 20 saniye oldu ise 40 saniye daha sayıp sistem dursun. Ve ı2 de bir araç olursa sistem çalışsın. Dikkat edelim 1de araç bekliyor göz hala on konumunda sistem direk 20 + 40 saycak duracak. Göz kapalı olduğu için

üstünde birazdaha çalışırsak bu olacak gibi yardımların için teşekkür ederim

BİRDE BİRAZ KURCALADIGIM SENSÖRÜM ALGILAMA ZAMANIDA VAR BU AÇIDANDA İYİ MESALA ANINDA DEİLDE 2 SN ON KALDIGINDA BAŞLIYOR.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri