Zaman rölesi ile 2 motor kontrolü

selo0193

Üye
Merhabalar. Forumun çoğunu gezdim gezdim aradığımı bulamadım.

Proje şu,
sistemde 2 motor olacak. start butonuna basılınca 1. motor çalışacak, 1dk sonra da ikinci motor çalışacak.(buraya kadar bir sorunum olmuyor). iki motor da birlikte çalışmaya devam edecek. Lakin stop butonuna basılırsa sadece 2. motor duracak, 2. motor durduktan 2dk sonra 1. motor duracak.

2. motoru durdurduktan 2dk sonra 1. motoru nasıl durduracağımı bilmiyorum.
birkaç da şart oluyor, mesela her kontaktör ana bobininin sadece 1er tane NO ve NC kullanılabilir.
ters zaman rölesi kullanılırsa eğer sadece şu standart kabul edilecek; enerjilendiği anda kontaklar yön değiştirecek, süre sonunda kontaklar ilk haline dönecek.

2. motoru durdurduktan sonra 1'i durdurma kısmını ve stop butonunu koyacağım yeri beceremiyorum.

Elinizden bir şey gelirse, olur da çizebilirseniz çok minnettar kalırım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sistemde tek zaman rölesi ve 2 tane kontaktörmü kullanma şartı var bunu bilirsek kafa yormaya değer bir problem bence

Yok yok. Zaman rölesi ve kontaktör sayılarında bir şart yok.
Benim kitabımda bazen bi kontaktörün 2 tane açık kontağını kullanabiliyor cevaplarda. Bu durum olmayacak. Her kontaktörün tek açık ve tek kapalı kontaktörü kullanılacak gerekirse yardımcı kontaktör kullanılabilir. Zaman rölesi de o şekilde.

Tmm bi kafa yorayım çözüm bulursam yazarım

kumanda devresini belli bir yere kadar çözmüşsün devreyi jog butonu ile kurarsan sistemi çözmüş olursun

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1484427701.937275.jpg

3 kontaktör 2 zaman rölesi bir start ve bir çift kontaklı buton ile yapılabilirliği var dahada kafa yorulsa dahada sadeleştirilebilir

Gerçekten çok güzel lakin M3 nedir onu anlamadım. Onu kullanmadığım için mi bilmiyorum ama devreyi kurduğumda stopa basınca k2 durmuyor 2.zamanrölesi saymayı bitirince sistem duruyor. önce 2. motorun durması lazım stopa basınca.

K3 ün açık kontağı yanlış yazmışım
Stopa basınca k3 çekiyor yanlış yazdığım m3 kontağı açılıyor k2 devreden çıkıyor zr2 zamanını doldurunca sistemi resetliyor

Çok sağolun. Eğer ki jog kullanmasam yerine ne gerekir?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri