Zaman Ayarlı Röle devresi yaptıralacaktir

merhaba arkadaslar bir proje yaptırmak istiyorum

2 tane röle olacak bu röleleri pc ile kontrol etmek istiyorum isteklerim

rölenin ne zaman enerjilecegini ve kac sn enerjili kalacagını bilgisayar yazacagım
bilgisayar kapalı olsa daha pic üzerindeki saat ve tarihten bu işlemi devam edecektir.

mesela saat 18:00 röle1' i 3 sn enerji ver sonra kes dedim bilgisayarı kapattıgım diyelim saat 18 gelince röle1'e 3sn enerji verecek

yapacak arkadaslar fiyatları konu altına yazarsa sevinirim

Merhaba
Ben size hem PIC tarafındaki hem de PC tarafındaki programı yazayım ama fiziksel gerçekleştirmeyi siz yapacaksınız.Baskı devresi montaj kutulama size ait olsun.Geçen günlerde öğrenci arkadaşlar için bir çalışmamı paylaşmıştım.Sizin de istediğiniz biraz farklı PC kapanınca PIC'in kendi başına çalışması söz konusu (kendi timer çalışması ki) bu tür bir çalışma yapmadım.Ama PC devamlı açık olursa program gereği PIC'e her türlü işlemi yaptırmak mümkün.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/bcd_calsma-rar.24055/

benim amacim bilgisayarı otomatik açtırmak örnek vermek gerekirse

1röle start tuşu
2 röle restart tuşu

mesela saat 05:00 devre 1 nolu röleye enerji verecek ve bilgisayar kapatacak(açık olan pc açma tuşuna bir daha basarsa kapanır)
saat 06:00'da ise tekrar 1 nolu röleye enerji verip kesecek ve bilgisayar start alacak ama bu zaman diliminde pc kapalı kalacak sonra saat 12:00,18:00 ve 24:00'da 2 nolu röleyi enerji verip kesecek (bu saatlerde pc restart etmiş olacagım) amacaım bu

Merhaba
Evet anladım.Sizin istediğiniz PC'den PIC'e değil PIC'ten PC'ye komut gidecek.Yapılabilir fakat çalışmak lazım Benim avatarımda profesyonel yazıyorsa da ben amatörüm ve de mesleğim elektronik değil.Forumları araştırırsanız sıradan bir zaman gecikmeli PIC'li bir çalışma işinizi görür.PC'den yapacağınız ayarlar ve de kontrollar için PC'nizin açık olması gerekir diye düşünüyorum.

hmm neyse sağlık olsun başka kişilerde yardımcı olacak yinede tşk ederim

benim amacim bilgisayarı otomatik açtırmak örnek vermek gerekirse

1röle start tuşu
2 röle restart tuşu

mesela saat 05:00 devre 1 nolu röleye enerji verecek ve bilgisayar kapatacak(açık olan pc açma tuşuna bir daha basarsa kapanır)
saat 06:00'da ise tekrar 1 nolu röleye enerji verip kesecek ve bilgisayar start alacak ama bu zaman diliminde pc kapalı kalacak sonra saat 12:00,18:00 ve 24:00'da 2 nolu röleyi enerji verip kesecek (bu saatlerde pc restart etmiş olacagım) amacaım bu

Arkadaşım o iş bilgisayarın BIOS kısmında zaten mevcut olması lazım, hatta bildiğim kadarı ile SB den yada RS232 den veya LAN dan veya MODEM den alacağı bir sinyal ile aktif yada pasif olabiliyor.... hangi tür anakart kullanıyorsun bilmiyorum ama birçok anakartın BIOS larında mevcut diye biliyorum....

istediğin programı kendim yazdım istediğin saatte tarihte saniyede ve birbirinden bağımsız olarak istediğin cihazı kontrol edebilirsin
çok gelişmiş istedğin program mevcut ayrıntılı bilgi için irtibat kura bilirsen yardımcı olmaya çalışırım.. not: alışılanın aksine çık farklı kullanışlı ve gelişmiş bir programdır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri