Zaman ayarlı ileri geri çalışma

thestyle

Üye
arkadaşlar bi ödevim var. merdane motoru kontrölü diye.. bi adet 3 faz asenkron moturumuz var. bu motor start butonuna basıldıktan sorna 5sn. çalışacak sonra bi 5sn. duracak sonra bi 5sn. de ters tafafa çalışacak. böyle bi devre elinin altında olan veya önceden tasarlamış olan veya bu yazıyı okuduktan sonra dur şu garibi sevindireyim diyip çalışmasını benimle paylaşacak arkadaşlar arıyorum :) şimdiden ilginiz için tşk. ediyorum.. ( ha bide unutmadan devre EKTS de çizilmiş olursa daha iyi olur ) tşk. tşk.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
yzvnJ7.gif

RO468a.jpg

Ekli dosyalar

• mesut.rar
    5.5 KB · Görüntüleme: 120
çok teşekkür ediyorum kardeş. inan 2 gündür çalışıyodum ama işin içinden çıkamamıştım çok makbule geçti saol :)

allah razı olsun. bende bu arkadas gibi gunlerdir arıyordum fakat o arkadas 2007 de bakmıs :))) arada 3 yıl var hala aynı konular ah ahh..

tesekkür ederim cok yardmcı oldunuz.

Arkadaşım çok teşekkür ederiz, çok faydan oldu.

...bunu ifade etmek gerekirse:

Start Timer_1 Motor
----I I---------I/I------------------( )------
Motor I I Timer_1 5sn
----I I------ ------( )------

Timer_1 Timer_2 Timer_2 5sn
----I I---------I/I------------------( )------
Kontak_1 I I Kontak_1
----I I----- --------( )------

Timer_2 Timer_3 Motor_Ters_Yön
----I I----------------I/I-----------( )------
Motor_Ters_Yön I I Timer_3 5sn
----I I------------- --------( )------

...sanırım, lojik devresi buna benziyor... son derece basit...

...lojik devrede ayırmalar görünmüyor ve çok karıştı kaydedince... ama mantık buna benziyor...

------------------------
Durup, ben gelişimimin hangi aşamasındayım diyeceğinize, her gün gelişiminiz için bir şeyler yapın...

bu devreni çalışma prensibini anlatabilirmisiniz ne kadar zaman gecikmesi yapabiliyoruz

mesut bey arkadaş motor start verildikten 5 sn sonra çalışacak demiş cevabınız hatalıdır.saygılar.

merhaba
canj23 kardes mesut beyın cevapı dogrudur soruda gözden kacırdıgın bır nokta var ; start butonunla motor hareket alıyor 5 sanıye sonra duruyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri