Zırt pırt atan KAKR

Tuzu kapıp geldim...

Yaptığım araştırmalar AC çarpılmalarının DC ye göre daha tehlikeli olduğu yönündeydi...

Bu konu umarım Tesla (Nicola) ile Edison'un kapışmasına dönmez :D

Özellikle Edison kendi savını ispatlayacağım diye baya baya bir iğrençleşmiş zira zamannda. Buraya taşımaktan bile imtina ediyor insan olan biteni ama araştırıp okuyan herkes "oha" diyecektir eminim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben birinde ptt nin tandeminde 220 v dc çarpıldım yeminle 34.5 kv gibi bişidi nevrim döndü . acyede çok çarpıldım ama DC kadar adrenalin vermiyor . dişlerim söküldü sandım . tecrübeyle sabit. ama dcnin güzelliği hem eksiyi hem artıya birden dokunmak gerek. potansiyelin tamamını almak için oda zor ihtimal.
ama telekominikasyon sistemlerde yada pompa istasyonlarında yada hava alanlarında (eskiden ) devasa dc akü bankları var haliyle tüm eksiler bir toprağa bağlı oluyor . işte o zaman yakalanırsan parmak uçların %100 yanar . tecrübeyle sabit 1 değil 3 değil
üzüldüm üzülmesine de; ben dc ye nasıl çarpılmayı beceremedim onu anlamıyorum. o kadar redresör kaynak makinesinde artı eksi tuttum hiç bir şey hissetmedim. ya ilahlar korudu beni yada benim kanım bozuk. 4kW şok aleti fena halde canımı yaktı(psikopat ben yaptığım şok aletini üzerimde denedim) 220 ye değişik yerlerde çarpıldım, 380 volta tersanede termik sigortayı kapatınca kalınlık denilen marangoz aletinde çarpıldım. hadi ac de frekans var çarpıyor dc nasıl çarpıyor?

Tuzu kapıp geldim...

Bu konu umarım Tesla (Nicola) ile Edison'un kapışmasına dönmez :D

Özellikle Edison kendi savını ispatlayacağım diye baya baya bir iğrençleşmiş zira zamannda. Buraya taşımaktan bile imtina ediyor insan olan biteni ama araştırıp okuyan herkes "oha" diyecektir eminim
Yazık oldu, size malzeme çıkmaz buradan :). Ben DC nin daha tehlikeli olduğuna yönelik bir araştırmaya rastlamadım ama AC nin daha tehlikeli olduğuna dair yazılıp çizilenleri okudum. Arkadaşın biri kalkar yok o öyle değil yanlış biliyorsun al sana bilimsel araştırmalar ve kaynakları derse de öper başımın üstüne koyarım. Sen mi daha uzağa işe..n yoksa ben mi daha uzağa işe..m diye bir derdim yok :)

Yazık oldu, size malzeme çıkmaz buradan
Pardon??

Kusuruma bakmayın da sadece espri mahiyetinde yazmıştım ben o yazıyı. Bir şeylerden malzeme çıkartayım da ona buna laf çarpayım gibi bir amacım yok.

Neyse siz bildiğiniz yoldan gidin efenim.

Pardon??

Kusuruma bakmayın da sadece espri mahiyetinde yazmıştım ben o yazıyı. Bir şeylerden malzeme çıkartayım da ona buna laf çarpayım gibi bir amacım yok.

Neyse siz bildiğiniz yoldan gidin efenim.
Alınmanıza gerek yok bende espri mahiyetinde söylemiştim anlaşılsın diye gülücükte ekledim ama anlaşılmamış demek.

üzüldüm üzülmesine de; ben dc ye nasıl çarpılmayı beceremedim onu anlamıyorum. o kadar redresör kaynak makinesinde artı eksi tuttum hiç bir şey hissetmedim. ya ilahlar korudu beni yada benim kanım bozuk. 4kW şok aleti fena halde canımı yaktı(psikopat ben yaptığım şok aletini üzerimde denedim) 220 ye değişik yerlerde çarpıldım, 380 volta tersanede termik sigortayı kapatınca kalınlık denilen marangoz aletinde çarpıldım. hadi ac de frekans var çarpıyor dc nasıl çarpıyor?
Ustacım kaynak makinelerinin çıkışı kaç Volt oluyor? Doğru akımda tehlikeli sınırı 120V kabul ediliyor. Çıkış 120V dan daha düşükse bu yüzden çarpılmıyorsunuzdur.

Ustacım kaynak makinelerinin çıkışı kaç Volt oluyor? Doğru akımda tehlikeli sınırı 120V kabul ediliyor. Çıkış 120V dan daha düşükse bu yüzden çarpılmıyorsunuzdur.
eyvallah sağ olasın, en arızalısı yada yükseği 70 volt verir.

Frekansın vücut direncini düşürücü etkisi var.
https://www.emo.org.tr/ekler/aaa76178f8567e0_ek.pdf?tipi=35&turu=X&sube=0

Zaten kısa bir doküman ama zamanınız yoksa doğrudan 6. numaralı başlığı okuyabilirsiniz.
Evet üstadım. Söylediğiniz bilgi doğru. Hatta bazı eski kurtlar da ilk önce benim gibi düşünüp sonra tövbe istiğfar etmişler. Aklın yolu bir. Yanlış bildiğimiz birşeyin daha doğrusunu öğrendik.
Zamanında bende forumdan birinin bahsettiği gibi 220 volt DC ye çarpıldım. Baya bir felleğimi sapıttım. Korkumdan sağlık ocağına gittim. Doktor EKG çekelim her ihtimale karşı dedi. Dedim tamam hocam. Telefona sarıldı doktor.
-Kizim EKG çekeceğiz.
- Hocam valla makina bozuk.
Doktorun surat birden düştü. Beyefendi kusura bakmayın makina bozukmuş.
Dedim doktor bey canınız sağolsun. Ya da benim canım sağolsun. Paşa paşa evime gidip Allahım sen bizi koru diye dua etmiştim herhalde.

Forum istatistikleri

Konular
129,350
Kullanıcılar
451,822
Son üye
34erdi34

Yeni konular

Geri