Zırt pırt atan KAKR

Gidip öznur kablonun kataloğuna baktım. Sadece omik direnç referans veriyor malesef.
Normaldir.
Onlar kabloyu bobin gibi kullanacağını hesap edemezler. Halbuki kablolar kullanım yerlerine ulaşıncaya kadar, belli kıvrılmalarla götürülecektir.
Bu kıvrılmaların 50Hz teki endüktansları ihmal seviyesinde olabilir. Ancak sözkonusu frekanslar 100kHz lere ulaşıyorsa o kablonun göstermiş olduğu örneğin 1mH lik endüktansı 100kHz lerde 100ohm veya daha fazla değerlere ulaşabilecektir.
Esasen bu anlattıklarım literatürde işlenmiş olup, bir bobinin AC de göstermiş olduğu direncin frekans arttıkça artacağı şeklinde belirtilmiştir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu eski olayı hatırlamakta bir yanlışlık olmuş değerli arkadaşlar, ilk trafo SMPS'li değil sadece trafosuz bir güç kaynağı ikinci olarak KAR'ı attırmayanı ise bilinen saç nüveli trafolu bir güç kaynağıydı. Bunu yanlış olarak hatırlamış kafanızı biraz olsun karıştırmış olabilirim. Özür dileyerek düzeltiyorum bu hatayı. Yani panoya çok yakın bağlanınca KAR'ı direk attıranı trafosuz olan bir güç kaynağıydı. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu eski olay hatırlamakta bir yanlışlık olmuş değerli arkadaşlar, ilk trafo SMPS'li değil sadece trafosuz bir güç kaynağı ikinci olarak KAR'ı attırmayanı ise bilinen saç nüveli trafolu bir güç kaynağıydı. Bunu yanlış olarak hatırlamış kafanızı biraz olsun karıştırmış olabilirim. Özür dileyerek düzeltiyorum bu hatayı. Kolay gelsin.

üstadım KAKŞ tipi neydi acaba?

Bu eski olayı hatırlamakta bir yanlışlık olmuş değerli arkadaşlar, ilk trafo SMPS'li değil sadece trafosuz bir güç kaynağı ikinci olarak KAR'ı attırmayanı ise bilinen saç nüveli trafolu bir güç kaynağıydı. Bunu yanlış olarak hatırlamış kafanızı biraz olsun karıştırmış olabilirim. Özür dileyerek düzeltiyorum bu hatayı. Yani panoya çok yakın bağlanınca KAR'ı direk attıranı trafosuz olan bir güç kaynağıydı. Kolay gelsin.
Bahsettiğiniz besleme devresi Çin işi ucuz power led ışıldakların içinde de var. Bir ara bu ışıldaklardan birinin aküyü şarj etmek için yapılan besleme devresini incelemiştim. Şimdi tam hatırlayamamakla birlikte sanırım şebeye seri bağlı bir kondansatör, kondansatör çıkışına doğrultucu diyotlar ve bir kaç dirençten oluşan oldukça basit ve korumasız bir devresi vardı. Aküyü aşırı şarjdan koruyan bir yapı yoktu. İşin ilginç yanı eğer devreden aküyü sökerseniz led lamba sizlere ömür oluyordu. Yani bu devre aküsüz çalışmaya müsait bir devre değil muhtemelen sizin ışıldağın devreside buna benzer bir devre olmalı. Kaçak akımı attırmasının devrenin kaçak akıma uzak ya da yakından bağlı olmasıyla alakalı değil de devrenin akülü ya da aküsüz çalıştırılması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Devreye aküyü takıp kaçak akımın dibinede bağlasanız kaçak atmayacaktı diye tahmin ediyorum.

Konuyu okuya okuya buraya kadar geldim. Çok şükür bizim evde KAKR kafasına göre atmıyor. Legrang marka AC tip.
Şimdi gelelim soruma: Marka bir KAKR ile dandik marka arasında bu zırt pırt atma durumu için bir fark var mıdır? Bi de AC tip yerine-bulmak zor- A, B veya F tipi mi kullanalım. Ne dersiniz?
Ben marka bir şey olsun deyip geçiyorum. AC tip tabi.

Konuyu okuya okuya buraya kadar geldim. Çok şükür bizim evde KAKR kafasına göre atmıyor. Legrang marka AC tip.
Şimdi gelelim soruma: Marka bir KAKR ile dandik marka arasında bu zırt pırt atma durumu için bir fark var mıdır? Bi de AC tip yerine-bulmak zor- A, B veya F tipi mi kullanalım. Ne dersiniz?
Değiştirmek istemenizin sebebi ne? Atma sorununuz yoksa değiştirmeye gerek yok. Başta alırken AC tpi dışındaki uygun bir tipteki alınırsa daha iyi olurdu. Ustaların dediğine göre avrupada AC tipi yasaklanmış!? Hassasiyetinde bir sorun yok, hatta en hassası. Şimşek çakmasında bile bazen atıyor. DC ve SMPS besleme cihazlarından dolayı gereğinden fazla hassas o kadar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri