Zırt pırt atan KAKR

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ÖZET geçeyim.
Nötr hattı üzerindeki gerilim KAR'dan önce belli seviyede yükselirse...
Bina içinde herhangi bir sebepten dolayı bu gerilimin akımı nötr üzerinden akarsa KAR atar.
Hala anlatamadım ise bakınız yüksek frekans tekniği :D

kaçak akım koruma şalterlerinin istemsiz açması bi çok parametreyle ilişkilendiribilir. bunlar işletme topraklaması, koruma topraklaması, kablaj, alıcılar, KAKŞ tipi ve seçimi, parafudur, çevresel etkenler, vs... topraklama-nötr odaklı bi şeyler yazınca bizim bilmediğimiz bi şeyler mi var diye meraklandım ama öyle bi durum yokmuş. bilgilendirmeleriniz teşekkür ederim.

kaçak akım koruma şalterlerinin istemsiz açması bi çok parametreyle ilişkilendiribilir. bunlar işletme topraklaması, koruma topraklaması, kablaj, alıcılar, KAKŞ tipi ve seçimi, parafudur, çevresel etkenler, vs... topraklama-nötr odaklı bi şeyler yazınca bizim bilmediğimiz bi şeyler mi var diye meraklandım ama öyle bi durum yokmuş. bilgilendirmeleriniz teşekkür ederim.
Ev sahibinin migren sorunu yazmamışsın bir tek üstad. Zaten ne varsa yazdın maşallah.

Cihazlarda kullanılan power supply devreleri. Bu devrelerin önünde kullanılan filtreler veya kapasitif etki gösterebilen muhtelif devreler.
Bu tür devrelerin çalışma frekansları ve şebekeye olan etkileri.
Tesisatlarda ve dağıtım sistemlerinde kullanılan kabloların toplam uzunluğu ve muhtelif frekanslardaki endüktif dirençleri.
Bunlar aklıma gelenler.

Merhaba. Şimdi sizlere KAR'sini atmasıyla ilgili çok özel bir durumu (anımı) anlatacağım, ancak buna inanılması herkes için çok zor olacak.. Elektrik kesintisinde alarm verecek buzzerli basit bir devreyi çalıştıracak (elektrik kesildiğini bana haber verecek, inverteri veya UPS'yi manuel olarak devreye almamı sağlamak amaçlı) buzzerli alarm için evde bunun için besleme devresi aradım. 20 cm.'lik flüoresanlı ışıldak devresinin (Çin malı oldukça kalitesiz elektronik parça ve işçilikle yapılmıştı) sadece DC akü besleme/lamba yakma PCB'sini kesintilerde alarmı verip çalıştıracak bu buzzer devresini besleyip çalıştırmada kullanacaktım. Gima' dan belirli alışveriş karşılığında düşük ücretle bu ışıldağı elime tutuşturmuşlar, daha sonra geri vermek istediğimde iadesini kabul etmemişlerdi.

Ev panosunun üzerinde şebekeye sürekli olarak buradan bağlı kalsın, üzerindeki anahtarla ON/OFF 'la ses ikazlı buzzer devresinin çalışmaya açılması sağlansın şeklinde düşünmüştüm. Ancak evdeki evdeki hesap çarşıya malesef ki uymadı. Çünkü ayni ışıldak devresinin akü şarj devresini (4 volt, 1 A'lik jel akü için) elektrik panosunun hemen yanında sürekli nötr ve faza bağlanmış tuttuğumda panodaki KAR sürekli düştü, buna kesinlikle engel olamamıştım. Ayni SMPS'li akü şarj devresini başka 30 yıllık ışıldağın içine akü şarjı amaçlı (çünkü akü şarj voltajı 6 volt, 4 A akü için de kafi idi) monte edip 6 volt, 4 A'lık aküsünü şarja bağlarken kesinlikle panodaki KAR düşmedi. Bu yüzden panoda SMPS'li Çin malı akü şarj besleme/lamba yakma devresi ni kullanamadım. Ancak uzak odalarda prizlerde otomattan sonra çalışırken yani 20 cm.'lik 18-20 watt'lık flüoresanlı ışıldağın SMPS'li akü şarj ve yakma PCB'si ışıldak içinde monteli ve sadece odalarda aküsünün şarjı için bağlıyken KAR atmadı. KAR'ın bu SMPS'li akü şarj devresine yakından bağlandığında aşırı hassasiyeti şimdi aklıma geldiğinden bu özel durumunan bahsettim.

Buzzer devresi içinse Japon pazarı ürünü TV anten kuvvetlendiricinin 3-4 watt'lık normal trafolu, doğrultmalı devresini direk kullanmıştım, güvenli ve KAR'ı yanında bağlıyken attırmadan.

Not: Şu anda aklıma geldi, ilki SMPS'li değil sadece trafosuz güç kaynağı, KAR'ı attırmadan bağlanan 3-4 watt'lık TV anten kuvvetlendiricide olanı ise normal trafolu bir güç kaynağıydı. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ancak uzak odalarda prizlerde otomattan sonra çalışırken yani 20 cm.'lik 18-20 watt'lık flüoresanlı ışıldağın SMPS'li akü şarj ve yakma PCB'si ışıldak içinde monteli ve sadece odalarda aküsünün şarjı için bağlıyken KAR atmadı. KAR'ın bu SMPS'li akü şarj devresine yakından bağlandığında aşırı hassasiyeti şimdi aklıma geldiğinden bu özel durumunan bahsettim. Kolay gelsin.
SMPS li besleme devreleri çoğunlukla kapasitif yüklerdir.
Uzak odalara kadar olan kablolar ise endüktif direnç ifade eder.
Bu olay KAR'ın hassasiyeti ile ilgili olmayıp, KAR'ın atabilmesi için akım farkının, kısa mesafe ila uzak mesafe arasındaki empedans farkından dolayı 30mA civarı akım geçmesi ile ilgilidir.
Yani devrede seri bağlı kapasitif ve endüktif direnç bulunmaktadır. Sen KAR'ın yanına bağladığında kablodan kaynaklı endüktif direnci yok etmiş oluyorsun.

NOT:
Akü şarj devren SMPS değil de normal trafolu olsaydı böyle bir sorun olmayacaktı.

SMPS li besleme devreleri çoğunlukla kapasitif yüklerdir.
Uzak odalara kadar olan kablolar ise endüktif direnç ifade eder.
Bu olay KAR'ın hassasiyeti ile ilgili olmayıp, KAR'ın atabilmesi için akım farkının, kısa mesafe ila uzak mesafe arasındaki empedans farkından dolayı 30mA civarı akım geçmesi ile ilgilidir.
Yani devrede seri bağlı kapasitif ve endüktif direnç bulunmaktadır. Sen KAR'ın yanına bağladığında kablodan kaynaklı endüktif direnci yok etmiş oluyorsun.

NOT:
Akü şarj devren SMPS değil de normal trafolu olsaydı böyle bir sorun olmayacaktı.
NYA kablo ve endüktif direnç. Sen bizi mahvettin şimdi hocam. Ben bunu düşünmekten sabaha kadar uyuyamam 😀

NYA kablo ve endüktif direnç. Sen bizi mahvettin şimdi hocam. Ben bunu düşünmekten sabaha kadar uyuyamam 😀
Düşünme ÖLÇ :D
Elinde (BOBİN) endüktans yani self ölçen bir ölçü aleti olması yeterlidir.
Ancak SMPS lerin çalışma frekanslarını gözardı etmemelisin.
Dolayısı ile 100kHz ler mertebesine kadar frekans bölgesinde 20-30m uzunlukta herhangi bir NYA ve hatta TTR bile kullanabilirsin :)

Düşünme ÖLÇ :D
Elinde (BOBİN) endüktans yani self ölçen bir ölçü aleti olması yeterlidir.
Ancak SMPS lerin çalışma frekanslarını gözardı etmemelisin.
Dolayısı ile 100kHz ler mertebesine kadar frekans bölgesinde 20-30m uzunlukta herhangi bir NYA ve hatta TTR bile kullanabilirsin :)
Gidip öznur kablonun kataloğuna baktım. Sadece omik direnç referans veriyor malesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri