Zırt pırt atan KAKR

Shahmen

Üye
Evinde kaçak akım rölesi olan herkes bir yere giderken dönünceye kadar atmaz dolap dondurucu çöp olmaz diye endişeleniyor. Gök gürlüyor atıyor, yağmur yağıyor atıyor. %100 koruyor diye bir şey yok, nötr faz arasına düşseniz atmaz. Şimdi evde çocuk yoksa bu zımbırtıyı takmaya gerek yok diye düşünüyorum sizlerin fikirlerini de merak ediyorum. Şu zamana kadar KAKR tarafından korunan veya evinde KAKR yok diye sıkıntı çıkanı görmedim inşAllah bundan sonra görmemde. İşveren takalım mı diye sorunca arada derede kalınıyor. (Bilgi testi, teknik düzeyi ölçmek için bu konuyu böyle açtım akademisyenim, forumda profesör diye geçinenlerin hiçbir teknik cevap vermediğini konuları çarpıttığını gördüm kaliteyi düşürüyorlar, mühendisler en azından 3-5 cevap verebiliyor)

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evinde kaçak akım rölesi olan herkes bir yere giderken dönünceye kadar atmaz dolap dondurucu çöp olmaz diye endişeleniyor. Gök gürlüyor atıyor, yağmur yağıyor atıyor. %100 koruyor diye bir şey yok, nötr faz arasına düşseniz atmaz. Şimdi evde çocuk yoksa bu zımbırtıyı takmaya gerek yok diye düşünüyorum sizlerin fikirlerini de merak ediyorum. Şu zamana kadar KAKR tarafından korunan veya evinde KAKR yok diye sıkıntı çıkanı görmedim inşAllah bundan sonra görmemde. İşveren takalım mı diye sorunca arada derede kalınıyor.
Oturduğum ev 30-35 senelik tesisat eski kakr'ni ben taktım 3 kezde hayat kurtardı.
Hanım kettılın gövdesinden çarpıldı anında açtı. Aspiratör lamba anahtarını kapatıp ampulünü değiştirecektim anahtar nötr'e takılmış duyun vidalanan metal kısmı dışarı taşmış vaziyette ve faz vardı çarpıldım röle anında açtı elim sadece su topladı. Birkezde çamaşır makinesinde attı atmasa kaçak olduğunu anlamayacaktık muhtemelen yangın çıkacaktı yada çarpılacaktık.

Kimse kusura bakmasın kaçak akım rölesine ihtiyaç yok demek çok büyük cahilliktir.
Hayatın 200tl etmiyorsa takmayabilirsin !

Oturduğum ev 30-35 senelik tesisat eski kakr'ni ben taktım 3 kezde hayat kurtardı.
Hanım kettılın gövdesinden çarpıldı anında açtı. Aspiratör lamba anahtarını kapatıp ampulünü değiştirecektim anahtar nötr'e takılmış duyun vidalanan metal kısmı dışarı taşmış vaziyette ve faz vardı çarpıldım röle anında açtı elim sadece su topladı. Birkezde çamaşır makinesinde attı atmasa kaçak olduğunu anlamayacaktık muhtemelen yangın çıkacaktı yada çarpılacaktık.

Kimse kusura bakmasın kaçak akım rölesine ihtiyaç yok demek çok büyük cahilliktir.
Hayatın 200tl etmiyorsa takmayabilirsin !
Tesisatınızı komple değişmenizi ve eşyaları yenilemenizi tavsiye ederim. Ezber konuşmayı bozduğum için size cahillik gelebilir. Sigortaları indirmeden ampul değiştirilmez bunu İTÜ mezunu bir mühendis olarak bilmeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Tesisatınızı komple değişmenizi ve eşyaları yenilemenizi tavsiye ederim. Ezber konuşmayı bozduğum için size cahillik gelebilir. Sigortaları indirmeden ampul değiştirilmez bunu İTÜ mezunu bir mühendis olarak bilmeniz gerekiyor.
Ampulü sigortayı kapattıktan sonra değiştirince olay çözülüyor mu ? Diğer iki olaydan kurtulmuş mu oluyoruz. Artık akım rölesine ihtiyaç kalmıyor mu?
Belli ki niyetiniz kötü. Üzüm yemek değil derdiniz bağcıyı dövmek !
Evet ben o olayda tedbirsiz davrandım ama en azından sizin gibi bilgisiz değilim.
Mekatronikçilerin bazıları böyle işte herşeyden anlar birşey bilmez ! Makine bilgin de elektrik bilgin gibiyse vay bu ülkenin haline !

35 yıllık tesisatı olan evde 22 yıldır yaşıyorum anlattığım 3 olay dışınnda artık akım rölesi açma yapmadı hemde AC tip röle buda sana kapak olsun !

Son düzenleme:
Konu ile alakalı değil ama dairemizin anahtarı var .

Niye var ? hırsıza kilitmi ? dayanır .
O zaman takılması boşuna masraf .

Anahtarı kaybedeceğiz ( Gök gürlüyor atıyor, yağmur yağıyor atıyor , tatile gideceğiz atıyor )

Son düzenleme:
Bırakın Allah aşkına kale almayın bu adamı. Elin gavuru IEC/EN normu oluşturmuş artık akım rölesi yetersiz AFDD ark hatası rölesi gerekli tam koruma için diye çalışıp ürün üretmiş bazı ülkeler zorunlu bazıları tavsiye kararı almış benim ülkemin okumuş mekatronikçisi utanmadan ne gerek var kaçak akım rölesine diye ahkam kesiyor.
Bu kafalarla bu ülke bir adım ileri gitmez !

Bırakın Allah aşkına kale almayın bu adamı. Elin gavuru IEC/EN normu oluşturmuş artık akım rölesi yetersiz AFDD ark hatası rölesi gerekli tam koruma için diye çalışıp ürün üretmiş bazı ülkeler zorunlu bazıları tavsiye kararı almış benim ülkemin okumuş mekatronikçisi utanmadan ne gerek var kaçak akım rölesine diye ahkam kesiyor.
Bu kafalarla bu ülke bir adım ileri gitmez !
Anlama sorunu yaşıyorsunuz, evde çocuk yoksa çok hassas cihazlar yoksa yıldırım düşen zırt pırt atan yerde kullanılmayabilir çok çok kritik arz meselesi yok. İşveren konusu yazmışım ama siz bozuk plak gibi aynı şeyi söylüyorsunuz. Mekatronikçiler bilgisiyle elektrikçileri cebinden çıkarır merak etme. Burada persfektif bakmadan saldırıya geçmeden önce kimin ne dediğini anlamaya çalışın üstteki yaşını başını almış abilere de bir şey demiyorum takke makke diyorlar camiden yazıyorlar herhalde. :) İTÜ'den çıkma mühendis olduğun için belki bir şeyler anlarsın diye tekrar yazdım neyse benim sürem doldu.
Konu ile alakalı değil ama dairemizin anahtarı var .

Niye var ? hırsıza kilitmi ? dayanır .
O zaman takılması boşuna masraf .

Anahtarı kaybedeceğiz ( Gök gürlüyor atıyor, yağmur yağıyor atıyor , tatile gideceğiz atıyor )
İşverene söylerim.
Ampulü sigortayı kapattıktan sonra değiştirince olay çözülüyor mu ? Diğer iki olaydan kurtulmuş mu oluyoruz. Artık akım rölesine ihtiyaç kalmıyor mu?
Belli ki niyetiniz kötü. Üzüm yemek değil derdiniz bağcıyı dövmek !
Evet ben o olayda tedbirsiz davrandım ama en azından sizin gibi bilgisiz değilim.
Mekatronikçilerin bazıları böyle işte herşeyden anlar birşey bilmez ! Makine bilgin de elektrik bilgin gibiyse vay bu ülkenin haline !

35 yıllık tesisatı olan evde 22 yıldır yaşıyorum anlattığım 3 olay dışınnda artık akım rölesi açma yapmadı hemde AC tip röle buda sana kapak olsun !
Mesele çarpıtmada usta olmuşsunuz belli ki ben sizin elinize su dökemem. En azından sigortayı kapatarak işlem yapsaydınız sizi daha çok can kulağıyla dinlerdim ama hakaretten başka bir şey yazmıyorsunuz burada neyi tartışıyoruz konu kapanmıştır. Ben a diyorum siz b yazıyorsunuz diğerleri de c'de ısrar ediyor.

Aslında bu tür kendiliğinden ayarlanan, yüksek gerilim ve akım koruma rölesi gibi, süre sonunda otomatik kurmalı ya da otomatik kurma seçenekli bir K.A.K.R. olsa çok daha kullanışlı olabilir. Hatta röle atınca bir siren çalarak kullanıcıyı uyarabilir. Hatta ve hatta bunların akıllıları da var, atınca uygulamadan mesaj gelebilir. Tabi müstakil yazlıksa sürekli internet gerektirir. ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri