Yerçekimi ile Cep telefonu şarjı

Merhaba bugün düzeneği basitçe kurup denedim.Bendeki motor 6 Volt şanzıman oranı 60/1 .Mil ucuna yaklaşık 1,5cm çapında makara taktım.Makarayı daha büyük takabiliriz ilk hareket kolaylaşır ama motor devri düşer.2 Kg ağırlıkla denedim 1 Metreden inişi 15 saniye sürüyor ve ilk hareketi elle vermeden inişe başlamıyor.Boşta çıkış gerilimi 3 voltu geçmedi.Buna göre fotoğraftaki 150/1 oranlı motorun ilk hareketi daha zor olacak ,motorun voltajını bilmiyoruz , 6 Volt ise 1,5 cm lik makara ile hareket ettirmeyi başarırsan 6 voltu geçebilirsin tabi boşta çalışırken.Motor 12 volt ise 6 volt sınırını daha kolay geçersin(7805 kullacağın için önemli) ancak gücü düşecek.Umarım yardımcı olmuştur.

Hmmm sizin düzeneğe göre tavana asınca yaklaşık 30 sn de yere inecek oluyor o zaman. birde ürettiği voltaj da çok düşük. 12 volt olursa nasıl inme süresi artar mı ki?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motor uçlarına yük bağladığınızda çekilen güce göre inme süresi uzayacak ama değer vermek zor denemek lazım.

Motor uçlarına yük bağladığınızda çekilen güce göre inme süresi uzayacak ama değer vermek zor denemek lazım.
Hmmm peki 12 V ac akım üreten bir şey bağlasak çift tarafa çevirerek kullanamazmıyız? yani makarayı çarkın 2 tarafına da bağlayıp birisi aşağı iner iken diğerinin ip sarmasını sağlasak. aşağı inen ağırlığı alıp diğer tarafa taksan bu sefer diğer taraftan aşağı iner iken ip diğer tarafa sarılsa. böyle olamaz mı? 12 v dc yi bisiklet dinamosu verir mi?

Sn abuzerefendi öncelikle yanlışım varsa düzeltin şimdi anladığım kadarıyla siz sistemin sürekli çalışmasını sağlamak için bir çeşit oyun parklarındaki tahtrevalli ye benzer bir sistem düşünüyorsunuz böylelikle biri kalkarken diğeri inecek biri inerkende diğeri kaldıracak eğer böyle düşünüyorsanız bu sistem sürekli çalışmaz belli bir süre sonra duracaktır yer çekiminden dolayı

Evet ona benzer bir sistem. bir makaradaki ip ağırlıkla yere doğru haraket ederken redüktör sayesinde süresi uzayacak ve 4 5 dk gibi bir sürede yere inecek. bu süre zarfında makaranın döndürdüğü çark sayesinde elektrik üretilecek. bu sönme sırasında diğer taraftaki makara da ters döneceği için ipi kendine saracak. diğer makara yere indiğinde ağırlığı alıp bu makaraya koyacaksın. yani losttaki o numaraları yazar gibi başında bekleyip 5 dk de bir ağırlığı diğer tarafa takacaksın :)

Hocalarım, ustalarım, arkadaşlarım dediklerinize katılamayacağım. Veysel28 videolara bi göz at abuzerefendi arkadaş bu sistemi kullanacak kopyalayacak.
Sistemin çok verimli olduğu ve 5 dolar gibi az maliyetli(yurt dışında) olduğu söyleniyor; "Ağırlığın 3 saniyelik bir inişiyle 30 dakika ışık veriyor. Bu süre ve ışığın gücü ağırlığın artırılmasıyla yükseltilebiliyor."
Kaynak:
Bu lamba yerçekimiyle çalışıyor
Yeni ampuller için alışılmamış enerji kaynağı: Yerçekimi | Bilim.org
Bir de buna alternatif sunayım, çok sessizmiş ve 4 saat boyunca ancak tepetaklak yapılması yetiyormuş:confused::rolleyes: Yer Çekimi İle Çalışan Lamba - Enteresan.com

Valla bu en alttaki lamba da çok farklı ve çok güzel bir şeymiş. 40 W elektrik üretiyor ve kullanıyormuş. vay beee. biz burada telefon şarj etmeyi düşünelim adamlar zaten 40 w güç üretmiş bile :)

Mesela şöyle eklediğim resimdeki gibi bir ip aşağı inerken diğerinin yukarı çıkacağı şekilde ortaya da biraz büyükçene bir kasnak ile şekildeki gibi bir de kayış kullanılırsa aradaki makaralar küçük kasnak büyük olduğu için zaten epey bir redüktörlük yapar. gerisini de böyle yapsak dişlilerin sürtünmesi de azalacaktır. böyle olmaz mı?
kasnak kopya.jpg

Olabilir tabiki. Zaten Afrika'da kullanılan cihazlarda böyle.Dişli veya kayış kasnak oranları , yeteri kadar ağırlık (yer çekim kuvveti bol diye ağırlığı abartıp beli ağrıtmamak lazım) ve doğru değerlerde bir motor.Bu 3 parçanın değişkenleri çok fazla deneyip sonuca ulaşmak lazım.

Evet ona benzer bir sistem. bir makaradaki ip ağırlıkla yere doğru haraket ederken redüktör sayesinde süresi uzayacak ve 4 5 dk gibi bir sürede yere inecek. bu süre zarfında makaranın döndürdüğü çark sayesinde elektrik üretilecek. bu sönme sırasında diğer taraftaki makara da ters döneceği için ipi kendine saracak. diğer makara yere indiğinde ağırlığı alıp bu makaraya koyacaksın. yani losttaki o numaraları yazar gibi başında bekleyip 5 dk de bir ağırlığı diğer tarafa takacaksın :)
Tamam şimdi anladım siz elinizle bu sistemi çalıştırırsanız olur benim demek istediğim bu sistemi otomatik yapmak isterseniz
yer çekiminden dolayı belli bir süre sonra duracaktır.Aslında sürekli otomatik inip kalkan bi sistemde oluşturulabilir ama 40 w üreteyim derken 400 w harcamanız gerekebilir:) en iyisi elle yapmak en azından spor olur:)

Tamam şimdi anladım siz elinizle bu sistemi çalıştırırsanız olur benim demek istediğim bu sistemi otomatik yapmak isterseniz
yer çekiminden dolayı belli bir süre sonra duracaktır.Aslında sürekli otomatik inip kalkan bi sistemde oluşturulabilir ama 40 w üreteyim derken 400 w harcamanız gerekebilir:) en iyisi elle yapmak en azından spor olur:)

Yok ben 40 W üretiriz diye iddea etmiyorum. telefon bataryaları genellikle 3,7 Volt 1300 mah. yani 3,7 * 1,3 = 5 w den az bir şey. o kadar üretiriz heralde :) kendi kendine çalışması için işin içine su falan girmeli ki kaldırma kuvveti olsun. o daha karışık. önce bunu yapalım da sonra ona da belki niyeti bozarız :)

Yok ben 40 W üretiriz diye iddea etmiyorum. telefon bataryaları genellikle 3,7 Volt 1300 mah. yani 3,7 * 1,3 = 5 w den az bir şey. o kadar üretiriz heralde :) kendi kendine çalışması için işin içine su falan girmeli ki kaldırma kuvveti olsun. o daha karışık. önce bunu yapalım da sonra ona da belki niyeti bozarız :)
Tamam Allah kolaylık versin yaparsan bizimle de paylaş

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri