Yerçekimi ile Cep telefonu şarjı

abuzerefendi

Katılımcı Üye
arkadaşlar ben videoda ışık yakan sistem ile cep telefonunu şarj etmeyi düşünüyorum. Bağ evi ve bağda iken kullanacağım bir sistem olur.

Bu lamba yer çekimiyle çalışıyor - BİLİM - Haber 7 TV

Bunun için oyuncak araba içlerinden çıkacak olan 1/1000 oranındaki redüktör ve 0,5 kg ağırlık kullanacaktım ama oyuncak aracın redüktörünü sökmemiştim. aracı çöpe atmışlar. Şimdi kendim mdf den yapmayı düşünüyorum. Punch ile aspiratör deliği açan ucun çıkardığı mdf parçası ile park sensörü deliği açmak için kullanılan küçük punch başı ile kesilen mdf yi birbirine bağlayacağım ve bu şekilde devri arttırmayı düşünüyorum. bu işlemi 3 4 kere tekrarlatmayı düşünüyorum ki böylelikle ağırlık 1 cm yol aldığı zaman benim elektrik üretecek olan motorum en az 100 tur atabilsin. şimdi gelelim teknik verilere.

Elimde 1 adet teyip motoru var. dc motor sanırım. elimle şöyle oynamak için yavaş çevirince 4,5 - 6 v arası değer alıyorum. sanırım bu max 6 - 7 v verir gibime geliyor. bu motoru kullanacağım ve bu motorun ürettiği elektriği bir lm 7805 entegresi ile 5 V ye sabitleyip usb ucu bağlayacağım ucuna. böylelikle elimde sürekli usb şarj cihazı veya mp3 cihazımı şarj edebileceğim bir şey olmuş olacak. şimdi bu devrede benim

Diyot, Kondansatör vs kullanmam gerekli mi? Bu motor dc mi ac mi elektrik üretir. Benim yapmam gereken elektriksel işlem nedir? gerisini ben marangoz atölyesinde yapacağım. yada öyle redüktörü nereden alabilirim. bilen varmı?

Mesajı yanlış anlayan arkadaşlar olmuş. onlar için ek bir düzeltme yapayım dedim. 2 dk lik bir photoshop oynaması ile temelde anlatmak istediğimi anlatacak kadar bir resim oldu. basit bir çizim.

kasnak kopya.jpg

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın abuzerefendi.
forumda çok sayıda devirdaim makınaları ve bedava elektrik üretmek isim altında çok konu var
ayrıca internete çok video var bunları araştır. birazda malzeme al para harca o zaman bu makinaların nasıl yapılamayacağı hakında bilgi edinirsin.

Sayın abuzerefendi.
forumda çok sayıda devirdaim makınaları ve bedava elektrik üretmek isim altında çok konu var
ayrıca internete çok video var bunları araştır. birazda malzeme al para harca o zaman bu makinaların nasıl yapılamayacağı hakında bilgi edinirsin.

Sayın Ahnur ,

Yazdığımı okumadan çok alakasız bir konuya deyinmişsiniz. ben size videoda görünen mantıklı ve basit olan bir şeyden bahsediyorum siz ise konuyu okumadan, mantığını kavramadan konu ile alakası olmayan ve birde suçlayıcı bir cevap veriyorsunuz. İmzanıza bakıyorum, birde yaptığınıza bakıyorum hiç bir uyum göremiyorum...

Birde normal redüktörlü dc motorların redüktör kısmını söküp ters bağlasam istediğim redüktör oranını elde etmiş olurmuyum? yani ağırlık az dönecek tarafa konsa.

Son düzenleme:
5200881.jpg
Bu dc motor için iki yönlü redüktörlü deniyor. normalde motor devrini 150 den 1 e de düşürüyormuş veya 22 500 devire kadar çıkabiliyor diye yazmış birisi. peki ben 1 rpm olan ucuna bir up bağlasam. ucuna da 1 kg gibi bir ağırlık versem 1 rpm dönüş için yaklaşık 2 cm ile 3 cm arası ip aşağı iner. bu hızla gider ise de tavana asılı olsa 2 metrelik yol alacak desek

200 / 3 = 67 civarı bir şey yani her dakika ağırlığın yerini değiştirmem gerekecek. bu redüktörü daha da düşürürsem sanırım 5 dk de bir ağırlığın yerini değiştirerek bu işlemi yapabilecek seviyeye gelmiş olurum. arkadaşlar güneş pili veya rüzgar gülü gibi şeyler ile işini daha rahat görürsün diyebilirsiniz ama rüzgar ve güneşin olmadığı durumda şarjım biterse durumu. gerçi birazda fantazi bu dediğim. hobi olarak yapıyorum. bir fikir bekliyorum sizden. Özellikle devre ile ilgili. bu dc motorlar dc mi üretir ac mi? devrede kondansatör vs kullanmam gerekli mi? birde bu lm 7805 in ayaklarını nasıl bulacağım. 3 bacağın hangilerini ne için kullanacağım?

Sistemi anlayamadım ağırlık motoru nasıl bir sistem kullanarak çeviriyor.

basit-makineler-makara1.jpg
Resimdeki gibi olacak ağırlık. F ile gösterilen ipin diğer ucu ise makaraya dolanmış olacak. böylelikle ağırlık makarayı tek yönde döndürmeye başlıyacak. bu dönmeyi redüktör ile arttıracaksınki ağırlık 1 cm yol aldığında motorumuz çok tur atmış olsun ve bize elektrik vermiş olsun. sonra aynı makara ile eş merkezli başka bir makara kullanacaksın. bu da diğer tarafa ip sarkıtacak ve bu makara yere iner iken o yukarı çıkacak. ama o ipin ucu boş olacak. sonra bu ip yere indiğinde ipteki ağırlığı alıp diğer ipe koyacaksın ki bu seferde sistem tersi istikamette çalışsın. üretilen akım ac olması gerekir sanırım o zaman da diyotla doğrultup kullanacaksın. şu anki düşüncem bu yönde ama kimse yorum yapmıyor.

Sistemi anlayamadım ağırlık motoru nasıl bir sistem kullanarak çeviriyor.

daha da kolay anlatabilmek için bir makaraya sarılı ipin ucuna bir ağırlık bağla. makaranın merkezinden de bir kalem veya benzer bir şey geçir. ağırlığı yüksekten saldığında ip aşağı inerken makaranın döndüğünü görmüş olursun.

Birde bu işlem için 1 kg ağırlık kullansam 2 metre mesafede iş güç enerjiden 5 Volt 100 miliamper yani usb gücü olan 0,5 watt güç oluşturabilirmiyim. yoksa ağırlığı arttırmam mı lazım?

Ekli dosyayı görüntüle 11881
Resimdeki gibi olacak ağırlık. F ile gösterilen ipin diğer ucu ise makaraya dolanmış olacak. böylelikle ağırlık makarayı tek yönde döndürmeye başlıyacak. bu dönmeyi redüktör ile arttıracaksınki ağırlık 1 cm yol aldığında motorumuz çok tur atmış olsun ve bize elektrik vermiş olsun. sonra aynı makara ile eş merkezli başka bir makara kullanacaksın. bu da diğer tarafa ip sarkıtacak ve bu makara yere iner iken o yukarı çıkacak. ama o ipin ucu boş olacak. sonra bu ip yere indiğinde ipteki ağırlığı alıp diğer ipe koyacaksın ki bu seferde sistem tersi istikamette çalışsın. üretilen akım ac olması gerekir sanırım o zaman da diyotla doğrultup kullanacaksın. şu anki düşüncem bu yönde ama kimse yorum yapmıyor.

normalde oyuncak motorları dc akım veriyor köprüyle doğrultuğunda her iki yöndede akım yönü değişmeden dc akım elde edebiliriz

kolay geldin

Resim baktım da en uygunu sanırım bu köprü diyot şart motor ne tarafa dönerse dönsün dc çıkış verecek. Videodakine benzer şekilde zincir tarzı bir şey kullanırsanız bulabilirseniz ip sarma zahmetinden kurtulursunuz direk "aşağıdan çıkar yukarı kaldır as" Bunu duyunca bende heves ettim ama daha başlamadım yapıcam bir gün inş. Size kolay gelsin
12.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri