Yenilenebilir Enerji Sistemlerinde Enerji Kısıtlama

mahmutoral

Üye
Merhaba arkadaşlar
güneş enerjisi panelleri ile off grid sistemler tasarlayıp uygulamaktayız.bildiğiniz üzere müşterinin hangi cihazları çalıştıracağına göre sistem tasarlanmakta.ancak kimi müşteri nede olsa bedava enerji kullan kullanabildiğin mantığı ile eline ne bulursa çalıştırmak istiyor.sonra sistem çözükor ve sistem bozuldu şu bozuldu diyerek servis istiyor.uzatmayayım.ben tasarladığım sistemde örneğin 2kwh günlük enerji tüketimi olursa sistemin enerji kullanımına müsade etmeyecek bir şey arıyorum.bu yapılabilir mi yardımlarınızı bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
forum kuralarını oku
niçin büyük harfle yazıyorsun ?

MERHABA ARKADAŞLAR
GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ İLE OFF GRİD SİSTEMLER TASARLAYIP UYGULAMAKTAYIZ.BİLDİĞİNİZ ÜZERE MÜŞTERİNİN HANGİ CİHAZLARI ÇALIŞTIRACAĞINA GÖRE SİSTEM TASARLANMAKTA.ANCAK KİMİ MÜŞTERİ NEDE OLSA BEDAVA ENERJİ KULLAN KULLANABİLDİĞİN MANTIĞI İLE ELİNE NE BULURSA ÇALIŞTIRMAK İSTİYOR.SONRA SİSTEM ÇÖZÜKOR VE SİSTEM BOZULDU ŞU BOZULDU DİYEREK SERVİS İSTİYOR.UZATMAYAYIM.BEN TASARLADIĞIM SİSTEMDE ÖRNEĞİN 2KWH GÜNLÜK ENERJİ TÜKETİMİ OLURSA SİSTEMİN ENERJİ KULLANIMINA MÜSADE ETMEYECEK BİR ŞEY ARIYORUM.BU YAPILABİLİR Mİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Merhaba,

1- Büyük harflerle yazmayınız, bize bağırılmış gibi bir durum algılıyoruz, alınıyoruz.
2- Müşterilerinize eğitim veriniz, aynı anda veya 24 saat içerisinde çalıştırılabilecek cihazlar listesi ve sürelerini yazılı olarak veriniz. ( Bu sorunu kökünden çözmez sadece azaltır.:) )
3-Anlık güç tüketimi sınırı getirmek için limit akım değerini hesaplayıp sisteminize aşırı akım rölesi ekleyiniz, bu rölenin kontağı tüm sistemi kessin ve kullanıcıya "kırmızı kart" göstersin. (Öneri 1.)
4-Off-Grid sistem kurduğunuza göre aküleriniz de vardır ve muhtemelen yazdığınız sorun daha çok geceleri yaşanmaktadır, bu durumda (Öneri 2.) akü gerilimini PLC veya PIC ile sürekli kontrol ederek belirli bir değere eşit olduğunda veya altına düştüğünde sistemde tüketicinin tarafını kesen bir sistem ekleyebilirsiniz.
5- Doğrudan 2KWH ölçebileceğiniz bir yöntem aklıma gelmiyor ama siz bulursanız bizimle de paylaşınız, öğrenmiş oluruz.

Kolay gelsin....

birincisi. siz tek bir prize güç verdirirsiniz. istese de onu aşamaz:)
ikincisi piyada amper regülatörleri var. watt regülatörü de var. bunları kullanabilrsiniz.

birincisi. siz tek bir prize güç verdirirsiniz. istese de onu aşamaz:)
ikincisi piyada amper regülatörleri var. watt regülatörü de var. bunları kullanabilrsiniz.

Sayın yolgezer74,

Arkadaşın isteği, günlük tüketim miktarı 2 KWsaat olduğunda sistemi kapatmak.

Sizin önerdiğiniz amper regülatörleri veya watt regülatörü bu işi yapabilir mi?

Sayın yolgezer74,

Arkadaşın isteği, günlük tüketim miktarı 2 KWsaat olduğunda sistemi kapatmak.

Sizin önerdiğiniz amper regülatörleri veya watt regülatörü bu işi yapabilir mi?
arayınca her şey bulunur. ama araştırmak lazım. ayrıca az zeka lazım.
sen kalkıp da 220 çıkışı için amper regülatörü ararsan tabi bulamazsın. bunlar aküden smps ile 220 e çıkıyor. benim elimde şuı an misal 40 amer mi ne 12 voltluk regülatör olacaktı. fazla akım çekme olduğunda gerilimi susturuyor. smps yi de susturduğu gerilm noktasında kapatacak şekilde yaparsın istese de akım çekemezler. yurt dışında uygun ürünler vardır. bu işten anlayan biri de tasarlayabilir.

Sayın yolgezer74,

Bilginize sözüm yok ama üslubunuz çok incitici, lütfen daha özenli olunuz.

Ben mi yanlış anlıyorum acaba?
Ben size basit bir soru sordum, siz benim zekamı sorguluyorsunuz,
Ben size "siz" diyorum, siz bana "sen" diyorsunuz, bu samimiyet nereden geliyor?

Tüm bunları benim yanlış anladığımı varsayarak cevap/açıklama yazmamanızı rica ediyorum.

Ayrıca yazdığınız bilgiler içinde size sorduğum sorunun cevabı yoktur,
Siz akımın fazla çekilmesi durumunu yazmışsınız, ben o durum için daha basit çözüm yazmıştım zaten.

Soru şu: Günlük enerji tüketimini ölçerek 2 KWsaat değerine ulaştığında sistemi kesecek bir düzen/bir cihaz/bir yöntem biliyor musunuz?

Sayın yolgezer74,

Bilginize sözüm yok ama üslubunuz çok incitici, lütfen daha özenli olunuz.

Ben mi yanlış anlıyorum acaba?
Ben size basit bir soru sordum, siz benim zekamı sorguluyorsunuz,
Ben size "siz" diyorum, siz bana "sen" diyorsunuz, bu samimiyet nereden geliyor?

Tüm bunları benim yanlış anladığımı varsayarak cevap/açıklama yazmamanızı rica ediyorum.

Ayrıca yazdığınız bilgiler içinde size sorduğum sorunun cevabı yoktur,
Siz akımın fazla çekilmesi durumunu yazmışsınız, ben o durum için daha basit çözüm yazmıştım zaten.

Soru şu: Günlük enerji tüketimini ölçerek 2 KWsaat değerine ulaştığında sistemi kesecek bir düzen/bir cihaz/bir yöntem biliyor musunuz?
özür dilerim ama orda incitici bir şey yazmadım. ben o kadar büyük güçlerde çalışmıyorum ama yapılmayacak diye bir şey yok. orda sen dediğimde kastettiğim siz değilsiniz zaten. o bir kalıptır. genel konuşulurken örnek verdiğimizde kullanırız.
dediğm gibi hiç bilgisi olmayan birisi-burda hakaret yok. hakaret alırsanız da forumda en hafif hakaret bu:)- gider önüne uygun kw yi hesaplar smps ünitesinin önüne 2 kw şalter koyar.
ben sadece 2 kw şalter araması yaptığımda çıkan ilk site
http://www.e-endustri.com/salt/motor-koruma-salterleri-630/schneider-electric-19/
orda bir liste var 8. sırada tam istenen bir düzeyde şalter var.
benim bahsettiğim düzenek de yapılabilir pek ala. ama maliyetli olur. 12 voltta 2.2 kw kaç amper eder? 200 amper civarı bir şey çıkıyor sanırım. bu güçte fet inanılmaz pahalıdır. ama yapılırsa kullanıcı yükü düşürmeden asla açamaz.
şalter seçeneğinde de sattığınız kişiye abi gücü aştığında bu şalter iner. aşırı yükleme yapmışsındır yükü azalt dersiniz olur biter.

Sayın yolgezer74,

Açıklamanız için teşekkür ederim, yanlış anladığımı varsaydım.

Yine de yazdıklarınız buradaki soruya cevap olmuyor.

Sanırım soruyu tam anlayamadınız;

Bize elektrik sayacı gibi bir cihaz lazım, ölçtüğü değer 2 KWsaat olduğunda bir kuru kontak çıkışı verecek ve biz onunla sistemi keseceğiz. Aynı zamanda bu çıkışı verdiğinde kendisini resetleyecek ve 0-sıfır- değerini gösterecek ve bu değer güneş doğana kadar değişmeyecek.

Sorun budur.:)

yapılamaz değil irfz44 ü 5 6 tane paralel koyarsın. akımı bunlar üzerinden taşırsın. nette bu projeler var. teklisini görmüştüm bir ara 320 vlt sitesinde vardı. ama dediğim gibi benim hazırlayacak vaktim olmuyor. bu işi yapabilecek arkadaşlar var aslında. çok basit oluyor bu regülatörler. öyle zor bir şey deil.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri