Yeni kurulan kompanzasyon hk..

telemcii

Üye
Merhaba,herkese kolay gelsin. Yeni kurulmuş olan işyerimizdeki kompanzasyon panosu : 2000 kva kurulu güçteki trafoya göre tasarlanmıştır. 1125 kvar kondansatör grubu kullanılıp olup..ilk kondansatör grubu 25.kvar, diğerleri 100 kvar dır. Ayrıca sistemde 100 kvar sabit kondansatör bağlı olup şu anda inaktif durumdadır. Çekilen akım analizöre baktığımda 300 amp civarı, indüktif değerlerimiz yüzde 7, kapasitif değerlerimiz yüzde 5 civarındadır.Bu konuda bazi suallerim olacaktır, yardımcı olacağınızı ümit ediyor saygılar sunuyorum...

1: Pano içerisindeki kontaktör ve kondansatör baglantı kabloları kaç mm2 olmalıdır?(şu anda bağlantılı olan 10 mm2)
2: Kompanze panomuz kullanılmamaktadır. Çünkü seçici anahtarı otomatik olarak devreye aldığımda bir süre sonra yüke bağlı olarak 3- yada 4 kademe devreye girdi. Bunun sonucunda pano aşırı ısındı ve duman çıkmaya başladı .secici kademeyi 0 konumuna almak zorunda kaldım.
3: ve en önemli sorum şu ki: ben bu kompanze panoyu manuel olarak neden test edemiyorum. 3 tanesini manuel devreye aldıım vakit 800 ampere kadar görüyorum analizörden neden böyle oluyor onu anlamadım. Nasıl test edebilirim bu kompanzasyon panosun manuel olarak 12 kademeyi acaba..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
rölenizin ve panonuzun resmini yükleyin yazdığınızdan sarı çizmeli mehmet ağa olayı çıkıyor röle ne marka ve model pano nasıl dizayn edilmiş panodan duman çıktı diyorsunuz bu duman kablodan da çıkmış olabilir kondansatörden de
ayrıca kaçlık kablo kullanıldı demişsiniz böyle büyük bir tesiste yüksek kvarlı kondansatörlerde olmalı kablo kesiti kompanzasyonda 10 luk kullanılacak diye belirlenmez her kablo kullanılacak sistemde cihazların çektiği akıma göre hesaplanır eğer 10 luk kablo 25 kvar içinse şimdi internetten baktım uygun ama 50 kvar için uygun değil bu bilgileri ekleyin yine yazarım

Yardımı olur.
Merhaba,herkese kolay gelsin. Yeni kurulmuş olan işyerimizdeki kompanzasyon panosu : 2000 kva kurulu güçteki trafoya göre tasarlanmıştır. 1125 kvar kondansatör grubu kullanılıp olup..ilk kondansatör grubu 25.kvar, diğerleri 100 kvar dır. Ayrıca sistemde 100 kvar sabit kondansatör bağlı olup şu anda inaktif durumdadır. Çekilen akım analizöre baktığımda 300 amp civarı, indüktif değerlerimiz yüzde 7, kapasitif değerlerimiz yüzde 5 civarındadır.Bu konuda bazi suallerim olacaktır, yardımcı olacağınızı ümit ediyor saygılar sunuyorum...

1: Pano içerisindeki kontaktör ve kondansatör baglantı kabloları kaç mm2 olmalıdır?(şu anda bağlantılı olan 10 mm2)
2: Kompanze panomuz kullanılmamaktadır. Çünkü seçici anahtarı otomatik olarak devreye aldığımda bir süre sonra yüke bağlı olarak 3- yada 4 kademe devreye girdi. Bunun sonucunda pano aşırı ısındı ve duman çıkmaya başladı .secici kademeyi 0 konumuna almak zorunda kaldım.
3: ve en önemli sorum şu ki: ben bu kompanze panoyu manuel olarak neden test edemiyorum. 3 tanesini manuel devreye aldıım vakit 800 ampere kadar görüyorum analizörden neden böyle oluyor onu anlamadım. Nasıl test edebilirim bu kompanzasyon panosun manuel olarak 12 kademeyi acaba..

Ekli dosyalar

• KOMP. KABLO-SİGORTA.jpg
    KOMP. KABLO-SİGORTA.jpg
    243.6 KB · Görüntüleme: 115
  • KOND. AKIM-SİGORTA-KABLO.png
    KOND. AKIM-SİGORTA-KABLO.png
    1 MB · Görüntüleme: 108
Fabrıka/trafo ınaktıf ıse, uzun zaman calısmadıgından adamaklıllı Bakım temızlık deyapılamamıstır. Elektrıuk verıldıgınde, kontaktör, klemes kondansatör termınlaarı uzerınde bırıken tozlarda tutusmus oabılır.
Önce enerjısız durumda göz kontrolu, sonra da tum baglantıları tek tek gevseklıkkontrolu yapın, tek tek devreye aldıhında hangı üniteden nereseınden duman cıkıyor, gözlemle ona göre işlem yapın
.

Ustalarım, anladığım kadarıyla kabloları ince seçilmiş durumda.aklima takılan soru şu tesis planlanan gücün yüzde 10 seviyesinde çalışıyor,bu durumda ben manuel olarak sistemi pako salterler vasıtasıyla devreye aldığımda neden test yapamıyorum.12 kademeyi de manuel devreye alabilmem gerekmez mi.analizorde amper artırımı normal mi,,?
Sistem rolesi janitza

Bu kadar buyuk bır tesıs, profosyenel kurum tarafından yapılmıstır dıye düşünüyorum. 10 mm kablo az degıl.
Manuel devreye alma sıstemınız nasıl bılemıyorum, resım yukleyın mumkunse. Sabıt kondansatörü 50 kva.
1. grubu 12.5,
2. grubu 25.
3. grubu 50 kvar yapın.

Bu kadar buyuk bır tesıs, profosyenel kurum tarafından yapılmıstır dıye düşünüyorum. 10 mm kablo az degıl.
Manuel devreye alma sıstemınız nasıl bılemıyorum, resım yukleyın mumkunse. Sabıt kondansatörü 50 kva.
1. grubu 12.5,
2. grubu 25.
3. grubu 50 kvar yapın.

Herkese teşekkür ediyorum.Burası askeri bir tesis olduğu için fotoğraf gönderemiyorum. 2000 kva bir trafo için kurulan kompanze uygun yapılmış mı acaba?
Zeybek usta , bir kompanze pano mevcut trafo gücünemi göre tasarlanır yoksa şu anki güce göremi?

2000 kva trafodan 0,83 Cosq altında 1650 kw
güç alınacağı düşünülerek 1125 kvar komp.
düşünülmüş gibi.Daha önceden bilinmeyen
tesisler için Cosq 0,7 itibariyle hesaplama ya-
pılır.Bu düşünceye göre,kompanzasyonunuz
eksik hesaplanmış gibi görünüyor.Ancak,biz-
deki projeler genelde şişirmasyon ! olduğu
için ,yeterli gelme ihtimali fazla.Hesaplama,
trafonun kullanılması düşünülen max. güç
rakamına göre yapılır.Eğer kullanılan güce
göre yapılmış olsaydı,trafo gücüde ona gö-
re olurdu ! Başlangıç Cosq değeri 0,7 düşü-
nülerek ( 1650 kw kullanımı için ) yapılmış
olsa idi,kompanzasyon tesisi 1680 kvar se-
çilmesi gerekirdi.0,7 varsayımına görede,
trafo gücü 2000 değil,2500 kva olması ge-
rekirdi.Her halükarda ! trafonun 1650 kw
yük altında çalışıyor iken,kompanzasyonun
herhangibir sebeple devredışı olması halin-
de,trafonun,aşırı akımdan devredışı kalma-
sı Allah'ın emridir.

Ekli dosyalar

• 20191118_211720.png
    20191118_211720.png
    262 KB · Görüntüleme: 66
  • 20191118_211748.png
    20191118_211748.png
    261.3 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
2000 kva trafodan 0,83 Cosq altında 1650 kw
güç alınacağı düşünülerek 1125 kvar komp.
düşünülmüş gibi.Daha önceden bilinmeyen
tesisler için Cosq 0,7 itibariyle hesaplama ya-
pılır.Bu düşünceye göre,kompanzasyonunuz
eksik hesaplanmış gibi görünüyor.Ancak,biz-
deki projeler genelde şişirmasyon ! olduğu
için ,yeterli gelme ihtimali fazla.Hesaplama,
trafonun kullanılması düşünülen max. güç
rakamına göre yapılır.Eğer kullanılan güce
göre yapılmış olsaydı,trafo gücüde ona gö-
re olurdu ! Başlangıç Cosq değeri 0,7 düşü-
nülerek ( 1650 kw kullanımı için ) yapılmış
olsa idi,kompanzasyon tesisi 1680 kvar se-
çilmesi gerekirdi.0,7 varsayımına görede,
trafo gücü 2000 değil,2500 kva olması ge-
rekirdi.Her halükarda ! trafonun 1650 kw
yük altında çalışıyor iken,kompanzasyonun
herhangibir sebeple devredışı olması halin-
de,trafonun,aşırı akımdan devredışı kalma-
sı Allah'ın emridir.
Sami Usta teşekkür ediyorum.saolasin,varolasin

3. kademede 800A değeri nerede okuyorsun? Janitza rölede mi? Yoksa ana panodaki analizörde mi? Yeni kurulan sistemlerde bazen analizör ve rölelerin akım trafo oranları girilmemiş olabiliyor. Yanıltmasın bu sizi.

10mm kablo 100kvar için normal değil ama 100kvar kademe muhtemelen 4 adet 25 kvar kondansatör kullanılarak elde edilmiştir. Her birine 10mm kablo kullanmışlardır. Bu şekildeyse normaldir.

Manuel devreye almayı kapıdaki seçici mandal butonlarla yapıyorsunuz sanırım. Duman çıkması kafa karıştırıcı bir olay. Kontaktörler çekince toz kalkmış olmasın?

Forum istatistikleri

Konular
128,124
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri