Yazıcı anakartı komponent sökme.

occuplus

Üye
Bir süredir tüketici elektroniği kartlarından parça söküp/değiştirmekteyim.
Sarı PCB li 30/40 yıllık kartlardan THT komponentleri tereyağından çeker gibi çıkarırken

alttaki resimdeki 2011 üretimi HP inkjet yazıcının kartını neredeyse penseyle asıldım. (ve çıkmadı headerlar kopuyor)
(iki adet HP inkjet yazıcı kartını söktüm ikisinde de sonuç aynı)

Başka konu açmıştım acaba havya ucum eskidi mi diye?
Farklı kartta çalıştım ve sorun olmadığını gördüm.

Havya ucunu/sıcaklığı/lehim telini/kalınlığı değiştirdim sonuç aynı.

a-Acaba üzerinde bir çeşit kaplama mı var?

b-Farklı bir ısıl/fiziksel işlem mi gerekiyor?

a56b4177-95dd-463c-bd2f-0909f92f2dbd.jpg

İşin sırrı kullanılan lehimden kaynaklı. Cok daha yüksek sıcaklıkta eriyen lehim kullanılıyor kartlarda. Bundan dolayı lehim erimedigi için parcalar sokulmuyor.

Bundan dolayı sökmek için eski lehimin üzerine daha düşük sıcaklıklarda eriyen lehim verip ve flux kullanarak sokmelisiniz.

Birde sökme işleminden önce sıcak hava ile de karti biraz ısıtmak sökme işlemini kolaylaştırır.

Siemens plc kartları da böyle tam bir bela çok katlı kartlarda bakır katmanlar fazla olduğu için havyanın ısısı çok hızlı bir şekilde karta yayılıyor havya güçsüz kalınca sıcaklık odaklanamıyor. Güçlü havya lazım en az 70 watt yada üzeri ve 400+ derece ile çalışın. Mutlaka eski lehimleri yeniden lehimleyerek tazeleyin.

Siemens plc kartları da böyle tam bir bela çok katlı kartlarda bakır katmanlar fazla olduğu için havyanın ısısı çok hızlı bir şekilde karta yayılıyor havya güçsüz kalınca sıcaklık odaklanamıyor. Güçlü havya lazım en az 70 watt yada üzeri ve 400+ derece ile çalışın. Mutlaka eski lehimleri yeniden lehimleyerek tazeleyin.
Yüksek ısı PCB ye hasar verebilir kaLiteli bir havya da 400 derecede yeterince tavlama yaparsanız tüm lehimler sökülebilir.bir kartın genelini 150 dereceye kadar ısıtın kondansatörlere dikkat edin elektrolitik kondansatörler şişebilir.sonra kullanılan lehime uygun bir flux sürüp havya ile çalışabilirsiniz.havya ucundaki ısı nın iyi transferi için havya ucuna yeni lehim takviyesi yapın.(kaliteli havya dediğim markalar jbc-ersa-weller-hakko)watt yüksekliği sıcaklıktan daha önemli 100watt 350 derecelik bir havya 50watt 450 derecelik havyadan daha iyidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri