Yardım 25 metre uzunluğunda lineer taşıma sistemi

25 metre uzunluğunda ileri ve geri doğrusal hareket edebilecek bir sistem üzerinde araştırma yapıyorum ve iki çeşit lineer hareket sistemi buldum. birincisi vidalı mil ile yapılmış, diğeri kayış sistemi ile yapılmış ve maalesef 8 metreden daha uzun doğrusal taşıma sistemi bulamadım.
25 metre uzunluğunda doğrusal taşıma sistemini nasıl yapabilirim. üzerinde 1kg yük taşıyacak ve saniyedeki hızı 2 metre olsa işimizi görür. Daha önce böyle bir sitem gören veya fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1518.jpg
    1518.jpg
    15.9 KB · Görüntüleme: 36
  • lmguideact_00.jpg
    lmguideact_00.jpg
    21.7 KB · Görüntüleme: 39
  • Triger kayışlı.jpg
    Triger kayışlı.jpg
    63.5 KB · Görüntüleme: 38
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hazırını alman çok pahalı olur(20 metre !).
Onun yerine kendin yaparsan çok vaktin gider.
İşin çok hassas değilse step motorunu yatay (linear) düşünerek yapabilirsin. Bunun içinde 20 metre nüve işleyeceksin.
Pmömatik yatay aktüatörleri denersen hem daha ucuza gelir hemde amerikayı bir daha keşfetmek zorunda kalmazsın.

25-30 Metreye yükselebilen vinçler var mekanik sistemlerini incelersen sana fikir verebilir.veya kramiyer üzerinde gdip gelebilirsin.

Kendin yap.
Kutu profilden bir ray yap.
Köşebent den bile olur.
T profil iyice kolay olur.
Altına yerine uygun çelik yapı.
Kutu profil üzerine maksadına uygun 10-16 basit rulman ile bir araba .
Arabayı hareket ettirmek için kayış - zincir - tel artık ne bulursan dolandır.
Ya da önerildiği gibi motor arabada profilde kremayer .
Uygun bir taraftan uygun devirde maksada uygun seçilmiş motor-redüktör.
Becerikli isen malzemeler hazırsa 1 günlük iş.

Arkadaşlar o dedikleriniz saniyede 2 metre gitmezzz.

Neden , savcımısın durduracaksın ?

o malzemelerlede yapılabilir ama bencede sağlıklı olmaz.1 kg taşıyacagız ama taşıyı sistemle ulaşacagı itme kuvvetini hesaba katarsak parçayı durdurmak kolay olmayacaktır.bence eger parçanın agırlığı şekli belli ise ve bu mesafade işlem görmeyecekse hastanelerde görmüştüm vakumlu bir sistem var.nasıl çalışıyor bilmiyorum ama kavanoz gibi parçayı alıp götürüyordu.

Merhaba,
Beklediğiniz hız çok yüksek, motor kalkışta ve duruşda ivme ile hareket edeceği için mekanizma çalışacaktır ama 25m çok büyük bir mesafe.
Açıkcası üst değer mesafede üst değer bir hız istiyorsunuz.
Tecrübesi olan birisi varsa bu konuda bilgilendirirse seviniriz.
Profil içi triger kayış sistemi en uygunu sanırım, normal profillerde standart profil boyu maksimum 6m'dir. 25m'de çalışabiliyorsa mekanizma (kayışın 50m olabilmesi, kayışın sarkması, profilin akuplesi vs)
İstediğiniz hıza kullanılan rulmanında çıkabiliyor olmasıda gerekecektir.
Bana projenin çalışması çok zor gibi geliyor açıkcası.
Daha önce yapılmış bir uygulama varmı acaba?
Iyi çalışmalar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Saniyede 2 metre dakikada 120 metre saat de 7200 metre ..
Altı üstü hızlıca yürüyen insan hızı.
Klasik [MENTION=2378]mustafatemel[/MENTION] verileri , hassasiyet nedir konumlama şartları nedir yük 1 kg ama kuvvet yönleri nelerdir falan filan eksik.
Ama işin temeli belli.
25m- 25000 mm lik sistemde %1 hassasiyet beklemeyeceği aşikar.
Kaldı ki istese olabilir.
Uygun profil yapı üstünde ray+araba kullanacak olan gelip burada sormaz belli ki maliyet ön planda

200mm çaplı kasnak kulansa bir turda ~~600mm , 120000 mm için dakikada 200 tur.
Çap 100m olsa 400 devir çap büyükse iyi sarılır kaçırmaz.
Sanayide dolu örnekleri olan şeyler.
Hatta kütüphanelerde bile ...

Tonla yük taşıyan 3-5 km lik konveyörler varken 25 metrenin nesi korkuttu ki sizleri ?

ne tur urun transferi yapilacak? ayrica bant konveyor sistemlerinde egim yok ise 8m nin cok uzerine cikabilirsiniz, madencilikte cok kullanilan ilk yatirim maliyeti yuksek isletme maliyeti ise oldukca uygun bir yontemdir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri