Yarım Saatte Mach3 El Çarkı :)

MPG çarkının kontrol kartına bağlanması kısaca şöyle: http://cnc4pc.com/Tech_Docs/Wiring_an_MPG.pdf

1 tane çark için kontrol kartında 2 giriş gerekiyor. Biri saat yönünde oluşan pulse sinyallerini kontrol kartına iletmek için, diğeri tersi yönde oluşan sinyaller için.

Mach3 ayarlarında ise Ports & Pins > Encoder/MPG's kısmında hangi pinleri kullandıysanız onu ayarlarsınız.

Bu ekranda "Encoder" de diyor. Yani olabilmesi lazım. Sendeki için 6 kablolu demiştin. 2 tanesi besleme. Demek ki senin 4 tane girişe ihtiyacın var. O girişleri de Mach3'te A -Port#, A -Pin#, B -Port#, B -Pin# şeklinde ayarlayacaksın, diye yorumluyorum. Veya 2 giriş de olabilir. Bilmiyorum, araştırmak lazım.

Mach3_MPG_settings.jpg

El çarkının farkını biliyorum ama ben şunu kullanıyorum. Bana daha pratik geliyor. Sharpkey programı ile butonları custom ayarladım.

usb-numeric-keypad-p763-1172_zoom.jpg

Birşeyler yaptım bakalım beğenecek misiniz

bende de aynı breakout board var nasıl çalışıyor encoder ile.
hatta mekanik 2 bit gray encoderler var bu oto teyplerindeki ses açma kapama olanlardan
bu encoderle de çalışabilir mi ki acep

Bendeki encoder 6 kablolu 100 pulse lik kontrol kartındaki 15 pinli kısımda her eksen için yer var o kısımları kullanarak çalıştırdım biraz derme çatma oldu ama yakında tüm eksenler için yani 5 eksen içinde bağlantı işlemi yapacağım

Bu arada siz bu karttan memnunmusunuz biraz araştırdım bazı kullanıcılar z ekseni ve relay portunun arızalandığını belirtti

ben karttan çok memnunum her ekseni çalışıyor ama relay ı bozuldu evt
bence o karta spindle sakın bağlama relaya
sağı solu belli olmuyor kimi zaman çalışıyor kimi zaman çalışmıyor bazen kapanmıyor falan

Anladım çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri