Yapılanın ne kadarı sizce dogru ?

malum gecenlerde aydın da bir asansör kazası yaşandı ve bir kişi öldü . olay sonrasi asansör firmasının yetkilisi tutuklanmış ve ölüme sebebiyetten ciddi bir ceza alacakmış .

bu yetkili mühendis olabilir bilemiyorum . Yalnız aklima takilan konu,
* bu yetkili her kazada boyle tutuklanacakmi ?
* teknisyen tek başına kusurlumudur ?
* sizce baska kimler hesap vermelidir ?

haberin detayi
https://www.haberler.com/guncel/aydin-da-kyk-yurdundaki-asansor-kazasinda-tutuklama-16473962-haberi/
.. bu tür olaylarda yani kamuoyunda tepki yaratan olaylarda gözönünde olan hemen alınır.. soruşturma ve yargı aşamasında herşey değişebilir.. olay bir süre sonra soğur.. eski hamam eski tas devam eder.. bizde böyle yani..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben,şu anda,böyle bir kurumla iç içe-
yim ! Yaklaşık 30-40 asansör görü- yorum.Yazdıklarım,gözlemlerimdir.
Düşünerek !,bilerek,yaşıyarak yazdık- larımdır.Eksikleri bile ! çok.Benim oğlum,bahsettiğim evde otururken,
asansör kabininde top sektirirken !
ayağı kabin / duvar arasında 7 kat
kalıp bağıra bağırı çıkıp ayağını kır-
dı.Her şeyin bir kuralı var.Bu konu-
lar,iyice araştırılıp,bilirkişi raporunu
görmeden,falancayı içeri at,filanca-
yı içeri at konusu değildir.Benim gö-
rüşüm ! 16 insan bindi / asansör
düştü sorunu değildir.Bunlara karşı
asgari 2 emniyet devresi vardır.Ara-
banın hız göstergesinde 160 yazıyor
diye 160 yaparsanız,çukuru boyla -
mak kaçınılmazdır.Bilirkişi ! raporu
hazırlanmadan,yapılan yorumların/
haberlerin inandıcılığı yoktur.

Asansör perıyodık kontrolune fırma bir, iki kişi cıkarır. Çırak dıyebileceğimiz genc bir kişi, maalına dairesine çıkar. Elinde yagdanlık, halat ve kasnagı yağlar, gider. Bına yöneticisinin bildirilmiş bir arıza bildirimi yoksa, çeker giderler.

Asansör perıyodık kontrolune fırma bir, iki kişi cıkarır. Çırak dıyebileceğimiz genc bir kişi, maalına dairesine çıkar. Elinde yagdanlık, halat ve kasnagı yağlar, gider. Bına yöneticisinin bildirilmiş bir arıza bildirimi yoksa, çeker giderler.
Maalesef %90 dediğiniz gibi oluyor. Ama işin başında firmanızdan yetkili bir kişi duruyorsa ve Bakım firmasıda kurumsal bir firma ise aylık periyodik bakımda herşey usulüne uygun gider.​

Önüne gelene yetki verirseniz kağıt üzerinde hepsi uygundur. Bu olayda kağıt üzerinde uygunluğuna göre karara bağlanır @elek in dediği gibi herşey eski hamam eski tas olur...
Bahse konu haberde yeralan kurum bakım firması seçerken önce parasına bakar. Çoğunlukla da bakım için ödenek olmaz! Firmanın kurumsal olup olmamasının bir önemi yoktur, kağıt üzerinde uygunsa fiyatıda ucuzsa olay bitmiştir.​

Münadebetsiz gelecek ama !
- Her katta 2 asansör var.Asansöre
16 kişi binmek zorundamıyız ?
3-5 dk. beklemek yerine,16 kişi
binmenin aciliyeti ne ?
- 16 kişi içerisinde,neden 1 kişinin
başına bu kaza geliyor ?
- İnsanlarımızın,kullandıkları cihaz-
larla ilgili bilgileri ne seviyede ?
- Asansörler içerisinde,10-15 madde-
lik kullanım talimatları vardır.Kaç ki-
şinin,bu uyarıları okuduğundan emi-
niz ?
- 16 kişininde,adabına uygun ! davra-
nış içerisinde olduğundan eminmiyiz ?
- Yurtlar,genelde 4 katlıdır.İlllede asansöre binmek ihtiyacı çokmu
elzem ?
- Benzer yurtlardan birisinde ( 3 kat-
lı ) ,elektrik kesintisi oldu.Kız çocuk-
larımızdan birisi,karanlık korkusun-
dan,3. kattan atlamaya kalktı.Allah-
tan,kısa süreli kesinti olması nede-
niyle,olay,faciaya dönmeden atlatıl-
dı.Söylemek istediğim,her insanda
değişik psikolojiler olabilir.Her in-
san,olumsuz bir durumda ! kendi
psikolojisini yönetmek zorundadır.
17 yıl,görevli olduğum yerde,evimiz
7. katta idi.Eşimde,asansör fobisi
olduğu için,17 yıl boyunca asansörü
hiç kullanmadı.
Yani,olayı, sadece makina ! ile ilgili
bir duruma indirgememek gerekir.
Sen 70 yaşın tecrübesiyle o gençler 18 yaşın hormon yönlendirmesiyle yaşıyorlar hayatı baba . 20 kişi binseler sasirmam ben . Kabahat gençlerde değil koruma sistemlerinde .

Kafa,çarpılda gör kafası ! Bunun,yaş-
lı / genç olmakla hormonla ilgisi yok.
100 yıl yetmedi ! , ikinci yüzyıl hiç yetmez .:rolleyes:Çarpıldığımızın ! farkında
bile değiliz.Kuralsızlığın kural olduğu
yerde,hiçbişey düzelmez.Ölen ölür,
kalan sağlar bizimdir.:oops:

100 yıl yetmedi ! , ikinci yüzyıl hiç yetmez .:rolleyes:Çarpıldığımızın ! farkında
yerde,hiçbişey düzelmez.
Baba senin hormonların kanında deli deli aktığı zamanlar geçeli çok olmuş. Anlamıyorsun gençleri. Seni tekrar bir 18 yaşına döndürmek lazım. Asansörün tepesine bile çıkarsın bence yer kalmayınca.

yerde,hiçbişey düzelmez.Ölen ölür,
kalan sağlar bizimdir.:oops:
Kurala uydum ek mtv yi zamanında ödedim sonra iptal mevzuları çıktı ödeyenlere geçmiş olsun ödediğiniz ve dava açmadığınız için o para gitti mevzuları çıktı kendimi enayi gibi hissettim. Dediğiniz gibi kuralsızlık kural olmuş.
Gençsin ya herşeyi yapmak sana mübah. Kurallar yaşlılar için.

Forum istatistikleri

Konular
128,330
Kullanıcılar
450,172
Son üye
ismailgurel39

Yeni konular

Geri