Yapılanın ne kadarı sizce dogru ?

HAA NOT:
Bir forumda şu şöyledir bu böyledir gibi yorumlarla asla sonuca varılamaz.
Bu konuda da olduğu üzere bir asansörün kapısı açıkken nasıl hareket edebildiği konusu ciddi bir teknik meseledir ve aydınlığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu mevzuyu aydınlatabilmek için bu konuda hemen hemen hiç bir arkadaşın öneri veya yönergeleri bulunmamaktadır.
Asansör kapı açıkken hareket mi etti yoksa yükten dolayı aşağıya doğru mu kaydı? Olayı net olarak bilmiyoruz.
Eğer asansör kapı açıkken hareket ettiyse güvenlik önlemlerini iptal etmiş olabilirler. (Bazı arızalarda arızayı tespit edebilmek için şönt yaparlar.) Yok yükten dolayı aşağıya doğru kayma olduysa bu durumda kapının açık olması normal zaten. Bunun sebebiyse asansörün fren mekanizmasında sorun (fren balatalarının bitmesi vs.) olması olabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaten bende seni gazlıyorum hocam :) . Elektronik konusunda ahkam kesebilecek hiçbir donanımım yok kendi kişisel gayret ve merakımla edindiğim üç beş bilgi kirintisindan başka.
Artık gaz yemiyo adamım. Yaş geçmiş. Moral yok olmuş. Kendi dertlerimle uğraşmayı bıraktım, birkaç sevdiğim arkadaşımı kötekleyerek de olsa mutlu etmeyi başardım.
İşte bir YAMYAM olarak benim farkım budur.
Birilerine yol gösterip bir amaca ulaştırabilmişsem bu olay beni mutlu eder. Ancak bazı kişiler değil yardımcı olmak, doğru söyleyeni bile afaroz edebiliyorlar.
HAA...
Ben ne denli yardımcı olmayı seviyor olsam da bilgilerimin de sınırlı olduğunu belirtmem gerekir. Hatta yaşım gereği unutkan olduğum da gerçektir. COMMODORE 64 döneminden Windows 95 dönemine kadar olan yıllarda bir PC'de virüs yazabilecek kadar bilgim bulunuyordu. Bu günün koşullarında değil virüs yazmak, ezbere bildiğim DOS komutlarını bile unutmuş durumdayım.

İLAVETEN:
İnsan mantalitesinde herşeyi kendisinin bildiği sendromu bulunmaktadır.
Bu gibi kişilere doğruyu öğrettiğim de olmuştur. Ancak takip edebildiğim kadarıyla sosyal medyalarda boy gösterip kendi bilgileriymiş gibi bilgi satanlara da rastladım :p

Diğer forumda bir tartışma sonucu uzaklaştığımda, diğerleri arkamdan atıp tutmuşlar. Normaldir.
Ancak geri dönüp de bu atıp tutmaları gördüğümde. bazı kişilerin karşı tavır alacağı yerde destekleniyorsa, o ortam dedikodu ortamı haline gelmiştir. Bir kişinin çıkıp ta YAMYAM hocamın haklılık payı varmıdır diye sorduğunu bile göremedim.

Asansör kapı açıkken hareket mi etti yoksa yükten dolayı aşağıya doğru mu kaydı? Olayı net olarak bilmiyoruz.
Eğer asansör kapı açıkken hareket ettiyse güvenlik önlemlerini iptal etmiş olabilirler. (Bazı arızalarda arızayı tespit edebilmek için şönt yaparlar.) Yok yükten dolayı aşağıya doğru kayma olduysa bu durumda kapının açık olması normal zaten. Bunun sebebiyse asansörün fren mekanizmasında sorun (fren balatalarının bitmesi vs.) olması olabilir.
Doğru yorum.

Olaya fransız kaldık. O yer neresi? Neler oldu bitti? Anladığım bir x forumunda olumsuz birşeyler olmuş ama nolmuş...

Olaya fransız kaldık. O yer neresi? Neler oldu bitti? Anladığım bir x forumunda olumsuz birşeyler olmuş ama nolmuş...
Forumsal olarak olağan şeyler.
Kişisel mevzu olduğu için detay vermem doğru olmaz. Hem dedikodulara karşıyım diyorum hem de açık ederek şu kişiler şöyle yapmıştı diyemem.
Sadece muhattabım olan kişiler gelir de bana...
''ERKEKSEN GEL DÜELLO YAPALIM'' derse o zaman sizler de durumdan haberdar olabilirsiniz.

Kişisel mevzu olduğu için detay vermem doğru olmaz. Hem dedikodulara karşıyım diyorum hem de açık ederek şu kişiler şöyle yapmıştı diyemem.
''ERKEKSEN GEL DÜELLO YAPALIM'' derse o zaman sizler de durumdan haberdar olabilirsiniz.
Haklısınız. Açıkçası hangi forum olduğunu merak etmiştim.

Sen GOOD mu BAD mi UGLY mi hangisi olacaksın hocam :)

Sen GOOD mu BAD mi UGLY mi hangisi olacaksın hocam :)
Kararı seyirciler verir :p

Konu ile ilgili olarak google amcada gezerken eski bir düelloya rastladım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6987.0.html
Bu forum bahsi geçen forum değildir.
Tartışma konusu, konunun içerisinde açıkça yazılmış olup, tarafımdan kazara tespit edilen ve USB veriyollarının BIOS içerisinde yanlış yapılandırılmasından dolayı kaynaklanmış bir durumdur.
Yanlış hatırlamıyorsam, UHCI yapılandırılması ile kurulması gereken linux işletim sistemi XHCI (eXtended Host Controller Interface) olarak kurulduğu için takılan FLASH a format atıldığında disk tablosunun ana diske yazılmasından ötürü bu sorunla karşılaşıldığı tarafımdan tespit edilmiş idi.
İşte buradaki düelloda kazanan veya kaybeden değil, doğru bilgilere ulaşılabilmiş olması çok daha önemlidir.
Çünkü burada teknik bir olay sözkonusudur ve ne tür ayar gerekiyorsa yapılmalıdır disiplini bulunmaktadır.

Şahsi olarak düşüncem şudur ki, doğruya ulaşabilmek için yapılan her kavga onurludur. Bu onur kazanan veya kaybedenin değil, olaya tanıklık eden (o anda veya daha sonrasında konuyu okuyanların) onuru olacaktır.

Ateş,düştüğü yeri yakar.Diğer mesaj-
larıma baktınızsa,asansörde,oğlu -
mun geçirdiği kazadan bahsetmiş -
tim.Asansörde,top oynamıya çalışır-
ken 7 kat bağıra bağıra ayağını kır-
mıştı.Asansörde top oynanmıyaca-
ğını idrak etse ! ,başına o kaza gel -
mezdi.Burada,teknik hata dışında
insan hatası ihtimali olabileceği ko-
nusunuda gözönüne alıp,hata yapıl-
maması için neler yapılmalı uyarısı
var.Orada yaşanan facialardan biri-
side,olaya şahit olanların geçirdiği
travma var.O çocuklar,o travmayı na-
sıl atlatacaklar.Şu anda,hiçbir göre-
vim ve sorumluluğum olmadığı hal-
de,benzer durumdaki 10000 e yakın
öğrencinin barındığı yurtlarda,gece
gündüz arandığımda ! kendi arabam-
la gidip,onların sorunlarına yardımcı
olmak için,hiçbir karşılık bekleme -
den yardımcı olmaya çalışmaktayım.
İlgililerine söylediğim," onlar,bize emanet edilmiş çocuklar ,kendi ço-
cuğumuza nasıl davranılmasını bek-
liyor isek,bizimde onlara aynı şekil-
de davranmamız gerekir " bu düstur-
dur.Diğer mesajlarımın ana teması,
yaklaşık 20 yıldır bu ortam içerisin-
de ! bulunmam ve tüm tarafların !
karşılaştıkları sorunlara ! vakıf ol -
mam nedeniyledir.Hata olmadan,ka-
za olmaz.Önemli olan,bu zor durum-
lardan,ilgililerin ders çıkararak ,tekra-
rının önlenmesidir.Doğruyu bilme -
den,hatalıyı tesbit etmeden,yapılan
yorumların,başka insanlarında haya-
tının karartılmasına sebep olunma-
malıdır.Umarım,adaletli ve doğru bir
tesbitle,hatalılara gereken ceza veri-
lir,bu tip olaylarlarda tekrarlanmaz.
Herkesin çocuğu,kendisine kıymet-
lidir.Gazzedeki çocuklar için nasıl canımız yanıyorsa,kendi çocukları-
mız içinde tabiki yanacaktır.Allah,
tüm ana babalara evlat acısı göster-
mesin.Bu acılarla karşılaşmamak
içinde,kurallara uygun yaşamak zo-
runda olduğumuzuda hiç aklımızdan
çıkarmamamız gerekir.Konu budur.

Sn.nusyilin son mesajından alıntı
yapmayı unutmuşum.Mesajım,o
mesajla ilgilidir.

Son düzenleme:
Tamamdır azıcık araştırınca olaya vakıf oldum. Bu arada gaddar olduğumuzuda öğrenmiş oldum sayenizde.

Münadebetsiz gelecek ama !
- Her katta 2 asansör var.Asansöre
16 kişi binmek zorundamıyız ?
3-5 dk. beklemek yerine,16 kişi
binmenin aciliyeti ne ?
- 16 kişi içerisinde,neden 1 kişinin
başına bu kaza geliyor ?
- İnsanlarımızın,kullandıkları cihaz-
larla ilgili bilgileri ne seviyede ?
- Asansörler içerisinde,10-15 madde-
lik kullanım talimatları vardır.Kaç ki-
şinin,bu uyarıları okuduğundan emi-
niz ?
- 16 kişininde,adabına uygun ! davra-
nış içerisinde olduğundan eminmiyiz ?
- Yurtlar,genelde 4 katlıdır.İlllede asansöre binmek ihtiyacı çokmu
elzem ?
- Benzer yurtlardan birisinde ( 3 kat-
lı ) ,elektrik kesintisi oldu.Kız çocuk-
larımızdan birisi,karanlık korkusun-
dan,3. kattan atlamaya kalktı.Allah-
tan,kısa süreli kesinti olması nede-
niyle,olay,faciaya dönmeden atlatıl-
dı.Söylemek istediğim,her insanda
değişik psikolojiler olabilir.Her in-
san,olumsuz bir durumda ! kendi
psikolojisini yönetmek zorundadır.
17 yıl,görevli olduğum yerde,evimiz
7. katta idi.Eşimde,asansör fobisi
olduğu için,17 yıl boyunca asansörü
hiç kullanmadı.
Yani,olayı, sadece makina ! ile ilgili
bir duruma indirgememek gerekir.
(3) Kırmızı renkli bilgi etiketi, güvensiz asansöre iliştirilir. (4) Sarı renkli bilgi etiketi, kusurlu asansöre iliştirilir. (5) Mavi renkli bilgi etiketi, hafif kusurlu asansöre iliştirilir. (6) Yeşil renkli bilgi etiketi, uygun asansöre iliştirilir.

ilk 3 etiketten herhangi birisini almis asansorlerin çalışmaya devam ediyor olmasıda ayri bir manyaklik tabii ... Sayın sami inci bey siz yesil renkli etiketi olmayan asansore binermisiniz veya yesilbetiketi olmayan asansörde birisi kaza geçirirse sizce kim suçludur ? vakif olduğunuz calisma alani oldugundan dolayi size soruyorum efendim .

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri