Yana Kayar Bahçe Kapılarının çalışma prensibi

ajeng

Üye
arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan varmı lütfen yardım edin...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kapımızın ana parçası motor ve buna bağlı olarak kumanda panosudur. Motor raylı sistemde bulunan kayar kapımızı dişli yardımıyla ileri ve geri hareket ettirmeye yarıyor. Sistem gayet basit anlatayım;
motorumuz redüktör adı verilen deviri düşüren gücü artıran bir dişli sistemine bağlanır.
3 fazlı veya monofaze olabilir motorumuz. Kapımızın başına ve sonuna sabit şekilde sınır anahtarları monte edilir. Sebebi kapımızı belli sınırlar içerisinde kalmasını sağlamaktır. Kumanda panomuzda devir yönü değiştirme kullanılmaktadır. Rf veya manuel olarak butonla kumanda panomuzdaki sistemi çalıştırabiliriz. Sistemin çalışmasına geçiyorum.
Rf bağlı bir sistem kurmak istiyoruz diyelim. Alıcı devresi panomuz içerisinde olacak. Rf vericisinden sinyal geldiği anda alıcı kartımız rölesini çekecek k1 kontaktörünü (Geri) çektirecektir. K1 kontaktörünün normalde açık kontağınıda mühürleme olarak kullancaz ve buna seri olarak Kapımızın arka kısmına daha önce montelediğimiz sınır anahtarının normalde kapalısı bağlı olacak. Kapı hareket etmeye başladı ve sınır anahtarımıza dayandı o anda sınır anahtarımız kontağını açtı ve K1 kontaktörümüzü besleyen hattı kesti ve motor durdu. İleri çalıştırmak için ise zaman rölesi kullancaz ki belli bir süre sonunda kapıyı tekrar kapatsın ve ön tarafa daha önce montelediğimiz sınır anahtarına dokunarak dursun. Güvenlik amaçlı karşılıklı fotosel yerleştirilmesi gereklidir. Çünkü kapı kapanırken arabanız kayar kapı önünde kalırsa arabanıza zarar verir. Fotoseller bırbırını gördüğü müddetçe devrenin enerjisini kesmez. Fazla detaya girmedim mantığını anlamanız önemli.

sistemi basit yap derim ileri geri motor kumandasına sınr swichleri ekle olay tamam fazla detaya inmeye gerek yok

sistemi basit yapmak kolay olur ama geçenlerde haberlere bile çıkan bir konu var
fabrika kapısına mahallede oynayan çocugun kafası sıkışarak öldü
eger sistem sizin dediginiz gibi basit yapılmamış olsaydı bu kaza hiç olmayacaktı
bence sistemi tam korumalı yapmalısınız

sistemi basit yapmak kolay olur ama geçenlerde haberlere bile çıkan bir konu var
fabrika kapısına mahallede oynayan çocugun kafası sıkışarak öldü
eger sistem sizin dediginiz gibi basit yapılmamış olsaydı bu kaza hiç olmayacaktı
bence sistemi tam korumalı yapmalısınız

sn josua dediklerinize katılıyorum. Sistem basit pek birşey yok. Sanırım diğer arkadaşların demek istedikleride budur. Elbette tam güvenlik olcak kapımızda. Fotoseller bahsettiğiniz üzücü olay yaşanmasın diye var.

aslında cok basit sen kapını koy sana 2 swich bir lamba kumanda kablo ws ws bunlar la işini görürsün swich lerı birini başa diğerini sona koyacaksın... fazla tefarruata gerek yok hem masrafsız hemde kolay... istersen projesını cizip yolllaya biilirim ama bana bilgi vermen gerek nasıl bir sistem ve nasıl birşey yapacaksın ona göre hazırlayıp verebilirim...

sy greenyucel öyle şeylerle karşılaşıyorumki söylemek zorunda hissettigim için cevap yazıyorum
aslında olması gereken dediginiz gibi basit kapı için yapılmış rediktörlü motor-radyo sinyali alıcılı kumanda devresi ve fotoseller gibi
(kullanılan rediktörlü motorunda kendi içinde sıkışmalar için özel koruması var)
ama akadaşlar o kadar basite indirmişlerki rediktörlü motor ve kontaktör devresi ile işi çözmüşler

arkadaşlar uzun yıllardır otomatik kapı sistemleri üzerine çalışıyorum... çalışma sistemleri ve mantıkları konusunda nacizhane yardımcı olabilirim bilgilerinize...

merhaba. 2 kanatlı sağa sola kayar kapıya tek motorlu uygulama mantıksız gibi geliyor.
2 motor mu almalı, 2 motor üniteli tekli sistemler varmıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri