Yıldız'dan üçkene geçerken üçken kontaktörü devreye girip bırakıyor...

Bece İkİ sebebİ olabİlİr gerİlİm dÜŞmesİ ve zaman rolesİ

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bende aynı problemi yaşadım kontaktörler haftada bir çakışıyor siğortaları attırıyordu birgün başında bekledim sonra sorunun kumanda devresinde olduğunu çözdüm devre tekrar yaptım bir daha problem çıkmadı

bak arkadasım bu konuyla bende cok ılgılendım ve sonunda cozdum artık normal calısıyo elımde 35kw lık bır fan vardı ve ılk yıldız ucgene bagladıgımda aynı olayı yaptı yanı yıldızda normal ucgene gectıgınde ucgen rolesı bırakıyordu bunda yapılacak 3 sey vardır ya yıldız ucgen zaman rolesın de hata ya ucgen kontaktorde hata yada zaman rolesının zaman ını yeterı kadar ayarlıyamamk tan bende ucgen kontak torde ve zaman rlosınde ydı hata oda bosta ıyı calısıyodu ama yuke bınınce calısmıyodu bıde ucgen kontaktorun ayakları oksıtlenmısse ondan olabılıyor ben ucgen kontaktoru degıstrın ce olay hal oldu

arkadaşlar bu olay kesinikle gerilim düşümünden kaynaklanır mesafe uzunsa mtor üçkene geçice fazlar arası cok düşer faz nötr arası 200 voltun altına düşerse simens kontaktörler bırakır cözüm 110 220 arası calışan hundaı elektroni bobinli kontaktörlerdir benimde başıma cok geldi bu yüzden 3 tane 15 kw lıkmotoru direk üçken çalıştırıyorum

benimde basima bu olay cok geldi ya senin kontaktorun kucuk geliyo yada gerilim dusumu ucgende fazla oldugu icin kontaktor birakiyor ben bu sorunu kumanda devresindeki kontaktorleri 380 v uymlu kontaktorlerle degiştirerek cozume ulastim yani 380 v bobinli kontaktor kullan bence

1-zaman rölesinin enerjisi kesiliyor
2-devrende hata var ücgende yıldız koruma kontagı yanlıs olabılır
3-enerji beslemesinin kumanda gerilimin de bi sorun olamaz varsa ücgen kondaktorun bobini yanmıstır

arkadşlar zaman rölesi yerine yıldız üçgen röle kullanın gçişlerde sorun yaşıyorsunuz y üçg kontaklarında anlıkçakışma oluyor ben yaşadın röledeğiştirdim düzeldi sorunda kalmadı başarılar

Kardeş o motorun kumanda devresiyle alakalı olduğum için motoru üçgende bırakıyor.
Sen başka bir kumanda devresi bul onu bide dene sorun muhtemelen kalkacaktır.
Eğer senin kumanda devren de ki yıldız ve üçgen kontaktörler aynı anada biri bırakıp biri çekmese 1 yada 2 saniye bile fark eder bide motorun yükteyse bırakır devreye alamz.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
05054014893
TABİ BİDE ZAMAN RÖLESİ AYARIDA ÖNEMLİ TAM DEVRİNİ ALIR ALMAZ ÜÇGENE GEÇMESİ LAZIM.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri