yıldız ucgen yol verme sartı

zeybek26 ' Alıntı:
1974 burdur ' Alıntı:
hattın dolu olduğunu kabul edelim.motora yol verirken vanayı kapalı tutsak sakıncası varmı?
Bir önceki yazınıza istinaden çıkış vanasının kapalı olması durumundan bahsediyorsanız, kilitli kapıyı açmaya çalışan insanı düşünün. Ya kapıyı kıracaktır ya da bir diğer kapıyı açıp geçecektir. Yani pompa da önündeki vana kapalıysa, pompa suyu by-pass'tan emdiği yere tekrar basacaktır. Şayet by-pass kapalı ise zorlayacak ve termik attıracaktır.

yazdıklarınıza katılmıyorum lütfen beni yanlış anlamayın kapıyla kıyaslamayınız vana açık iken tüm yük fanlara biniyor bu da motorun geregi kadar amper çekmesi demektir ama vanayı kısınca fanlardaki yükü biraz düşürüp motorun daha rahat çalışması demektir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben vananın kapalı olma durumundan bahsetmiştim. Yani pompanın vana kapalıyken vereceği tepkiden.

genel elektrik kuralı 3 kw dan sonraki motorlara yıldız üçgen yol verilir :) tabi istegine göre direkt yıldız veya üçgende verebilirsin tabi yükün ve motor üzerindeki degerlerin uygunsa

zeybek26 ' Alıntı:
Ben vananın kapalı olma durumundan bahsetmiştim. Yani pompanın vana kapalıyken vereceği tepkiden.
dalgıç veya benzer bir su pompası belli bir basınçtan sonrasını geri dönüş yapıyo yani basmıyo bunu denemiştim daha önce 2 adet 7.5 kwlık devir daim pompam var ve her ikiside yük altında direkt üçgen çalışıyo :) çünkü bir kere kalkış yapıyo motor 6 yerine göre 13 gün sürekli çalışıyo elektrik kesilmesi olursa o ayrı konu

Dalgıç pompaların doğru kullanılmasına yönelik bir kaynak.

Ekli dosyalar

• Makale_CBulca3Dalgıç Pompalar.rar
    956.5 KB · Görüntüleme: 1
vana kapalı iken motor yüksüz normal kalkışını yapar.pompadan su geçmeye başladıgında yük artmaya başlar.pompalarda ve fanlarda geçen debi arttıkça hava ve su debisi motor akımı artar.fanın veya pompanın girişi veya çıkışını kapatmanız debi akışını durdurur.buda motorun normal akımda çalışmasına sebep olur.

Kusura bakmayın konunun ortasındaki soruya cevap verince böyle oldu. Söylediklerim santrifuj pompa için geçerlidir.

18 kw motoru direk çalıştırmak ,hem şebekeden aşırı akım çekmeye hemde motorun kumanda elemanlarını tüksek akımlara dayanacak şekilde seçmemize neden olacaktır. sonuçta boşa sarfiyat demektir.bundan dolayı 3 fazlı asenkron motorlara (5 kw ve yukarısı ) eğer motorumuz müsait ise yıldız üçgen yolvermek sureti ile çalıştırmamız gerekir.yani motorumuz etiketi üçgen 380-yıldız 220 3 faz yazıyorsa bu dediklerimizi yapabiliriz.
ancak motorumuz fabrika çıkışlı yıldız 380 volt ise bu motora yıldız üçgen yol veremeyiz.sadece yumuşak yolvericiler kullanmak sureti ile yol verebiliriz.motorların yükde çalıştırılmasına gelince: motorumuz yüke bir mil vasıtası ile bağlı ise başka çaremiz varmı ki? bence yok geneldede böyledir.(OTOMOBİLLER HARİÇ) bundan dolayı mecburen bu şekilde yol verebiliriz. pompaların vanalarına gelince;ozel imalat pompala haricinde hiç bir zaman pompanın vanasını kapalı olarak çalıştırmamamız gerekir. pompanın içeriğini kafa karıştırmamak için yazmıyorum.zaten pompa kapalı olarak çalıştırılabilirse üretici veya montajını yapan firma detayları belirtmiş olmalı.motorları yıldız üçgen yolverrerek çalıştırmanın amacıda kalkınma anındaki aşırı akımı azaltmaktır.hatırlayalım;5.5 kw motor 11 amper etiket değerine sahiptir.kalkınma halinde 5-6 katı kadar akım çeker 11*6
66 amper eder.fakat kısa süreli biz bu motoru önce yıldız çalıştırırsak 11 amper I hat akımı I faz *KÖK 3 formülünden yani 11/1.73 yani yaklaşık6 amper akım çeker 6*5 30 amper eder bilmem anlatabikdimmi

öncelikle meraba arkadaşım benim işim geregi dalgıç pompalarla aşırı haşir neşir birisiyim... pompanın 18 kw oması geregiyle zaten 10 kw üzerinde bulunan pompalara yıldız üçgen çalıştırmak daha mantıklı ve tasarruflu bir işti dalgıç pompa olması geregiyle bu pompayı zaten dışarıda çalıştırıp bidaha suya atma gibi mantık olamayacagına göre? senin burada dikkat edecegin husus pompada kullanacagın kontaktörün termik ve şalterin kaldırıp kaldırmamasına dikkat etmek ayrıca su altında çalışacagına göre yük daha sert olması munasebetiyle çekecegi pik akım yaklaşık normal akımın 10 katına çıkabilecek yıldızda üçgene geçerken kullanacagın zaman rölesinin zamanını ii ayarlamak gerekmekte 7ila 10 saniye arasında tutmanı ve şalterin geçikmeli olmasına dikkat et bende yaklaşık 30 yakın dalgıç pompa kullanıyorum hepside senin kw dan daha yuksek kolay gelsin ii çalışmalar

merhaba arkadaşlar ilk önce birşey belirtmek istiyorum.pompalarda çıkışın kapalı olması ve fanlarda ise emişin kapalı olması motorun daha rahat calışmasını saglar. pompanın emişini,fanın ise çıkışını kapatmak motor akımının artmasına sebep olur.18 kw motoruda direk calıştırmak mantıklı degil.ama direk suyu borulara basacaksa inverterli bir sistem kullanman bence daha mantıklı.bu sayede borulardaki basıncıda sabit tutabilirsin

besleme (Şebeke) güçlü ise, 18 kw pompayı direk yolvermenin sakıncası nedir? tercih ne olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri