Yıldız noktası ile toprak arasındaki yükün durumu

tanerefe

Üye
1-ne olur?
2-lambadan akım geçer mi?
3-lamba üzerinde gerilim oluşur mu?
4-motorun sargılarından geçen akım ne olur?
5-motorun sargılarına düşen gerilim ne olur?
6-motorun bağlandığı şebekenin trafosuna etkisi ne olur?
7-3 faz fazör diyagramında bozulma olur mu?

Ekli dosyalar

• 3 fazlı motor ve lamba.png
    3 fazlı motor ve lamba.png
    11.2 KB · Görüntüleme: 23
  • 3 faz fazör diyagramı.jpg
    3 faz fazör diyagramı.jpg
    7 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-ne olur?
2-lambadan akım geçer mi?
3-lamba üzerinde gerilim oluşur mu?
4-motorun sargılarından geçen akım ne olur?
5-motorun sargılarına düşen gerilim ne olur?
6-motorun bağlandığı şebekenin trafosuna etkisi ne olur?
7-3 faz fazör diyagramında bozulma olur mu?

1- olması gerekenler olur
2- geçmez
3- oluşmaz
4- nominal akım olur
5- nominal gerilim olur
6- bi etkisi olmaz
7- olmaz

not: ideal Şebeke, ideal asenkron motor bağlamında cevapladım.

2- geçmez
3- oluşmaz
4- nominal akım olur
5- nominal gerilim olur
6- bi etkisi olmaz
7- olmaz

not: ideal şebeke, ideal asenkron motor bağlamında cevapladım.
verdiğiniz bilgi ve hızınızdan dolayı teşekkür ederim.
2- geçmez
3- oluşmaz
4- nominal akım olur
5- nominal gerilim olur
6- bi etkisi olmaz
7- olmaz

peki akımın geçmeme sebebi nedir?
3 sargıdan geçen akımlar için ne güzel geçebilecekleri bir 4. kablo bağlanmış. niye bu 4. bağlantıyı tercih etmiyorlar? bu ayrımı nasıl yapıyor akımlar?

verdiğiniz bilgi ve hızınızdan dolayı teşekkür ederim.

peki akımın geçmeme sebebi nedir?
3 sargıdan geçen akımlar için ne güzel geçebilecekleri bir 4. kablo bağlanmış. niye bu 4. bağlantıyı tercih etmiyorlar? bu ayrımı nasıl yapıyor akımlar?
Dengeli faz yuklenmelerinde nötr noktasında oluşan voltaj sıfırdır. Prizinizdeki nötr hattı da aynen bu durumdur. Yani üç taraftan bir öküzle yük çekerseniz yük yerinden kalkmaz der forum efsanesi hakan abimiz. Ayrıca sizin bağladım dediğiniz kaymaklı ekmek kadayifi misali yolda da lambanın ve ona ait kablonun da bir direnci var.

Dengeli faz yuklenmelerinde nötr noktasında oluşan voltaj sıfırdır. Prizinizdeki nötr hattı da aynen bu durumdur. Yani üç taraftan bir öküzle yük çekerseniz yük yerinden kalkmaz der forum efsanesi hakan abimiz. Ayrıca sizin bağladım dediğiniz kaymaklı ekmek kadayifi misali yolda da lambanın ve ona ait kablonun da bir direnci var.
cevabınız için teşekkür ederim.
o önemli ayrıntı devreye giriyor demek ki; gerilim yani potansiyel farkı olmadan akımın geçisi söz konusu değildir. tabi dengeli 3 fazda. dengesiz 3 fazda dengesizlik kadar bi değerde akım geçişi olur. ifadelerim doğrudur değil mi?

cevabınız için teşekkür ederim.
o önemli ayrıntı devreye giriyor demek ki; gerilim yani potansiyel farkı olmadan akımın geçisi söz konusu değildir. tabi dengeli 3 fazda. dengesiz 3 fazda dengesizlik kadar bi değerde akım geçişi olur. ifadelerim doğrudur değil mi?
Dengesiz yuklenmelerde dengesizlik miktarına göre nötr hattından akim dönüşü olur. Hesabı vektöreldir.

Aslında okkalı bir soru daha sormanız lazımdı. Sormadınız madem ben kendim çalıp kendim oynayayım. Dengesiz yuklenmelerde nötr noktasında gerilim oluşur mu? Nötr hattı bağlı ise oluşmaz. Eğer nötr hattı bağlı değilse sistemin denge noktası kayıp sıfırdan farklı bir değerde yeni bir denge noktası oluşur. Yani artık nötr noktasında da gerilim vardır.

Aslında okkalı bir soru daha sormanız lazımdı. Sormadınız madem ben kendim çalıp kendim oynayayım. Dengesiz yuklenmelerde nötr noktasında gerilim oluşur mu? Nötr hattı bağlı ise oluşmaz. Eğer nötr hattı bağlı değilse sistemin denge noktası kayıp sıfırdan farklı bir değerde yeni bir denge noktası oluşur. Yani artık nötr noktasında da gerilim vardır.
teşekkür ederim açıklamanız için.
2- geçmez
3- oluşmaz
4- nominal akım olur
5- nominal gerilim olur
6- bi etkisi olmaz
7- olmaz

bi soru daha geldi aklıma:
normal şartlarda son kullanıcı olduğumuz için sekonderi '' yıldız '' trafodan alıyoruz elektriği bu tamam.
peki ; sekonderi '' üçgen '' bağlı trafodan aldığımız 3 fazı bu motora bağlasak sorduğum 7 sorunun cevabı aynı mı olur?
normal şartlarda son kullanıcı olduğumuz için sekonderi '' yıldız '' trafodan alıyoruz elektriği bu tamam.
peki ; sekonderi '' üçgen '' bağlı trafodan aldığımız 3 fazı bu motora bağlasak sorduğum 7 sorunun cevabı aynı mı olur?

Son düzenleme:
teşekkür ederim açıklamanız için.

Sekonder i üçgen trafonun dağıtım trafosu olarak kullanıldığını duymadım. Zaten o durumda 1 fazlı tüketicilerin ihtiyacı olan gerilimi elde edemezsiniz. Eldeki gerilimler sadece fazlar arası gerilimlerdir.

Sekonder i üçgen trafonun dağıtım trafosu olarak kullanıldığını duymadım. Zaten o durumda 1 fazlı tüketicilerin ihtiyacı olan gerilimi elde edemezsiniz. Eldeki gerilimler sadece fazlar arası gerilimlerdir.
doğru . ama varsayalım sekonderi üçgen bi trafoya bu şekildeki motoru bağlasak 7soru için cevaplar aynı olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri