Yıldırımdan Elektrik Üretimi- (Depolama Değil)

Merhaba arkadaşlar

Yıldırımdan elektrik üretimi hakkında düşüncelerimi paylaşacağım. Öncelikle anlatmak istediğim yıldırımı depolamak değildir.

Yıldırım ve enerji hakkında araştırma yapıldığında sürekli yıldırımı depolamak konusunda çalışmalar veya fikirlerle karşılaşırız fakat yıldırımı depolamak , depolansa bile kullanılır hale getirmenin şuan ki malzeme teknolojisiyle mümkün olacağını düşünmüyorum.

Benim düşüncelerim daha çok yıldırımın etkilerini kullanarak elektrik enerjisi üretmek üzerine olacak.

Daha önce belirtmek istediğim bir konu var yıldırımın hangi sıklıkla ve ne zaman nereye düşeceğini bilmediğimizden karlı bir üretim yöntemi olmayacağını düşünüyorum ve konuya yapacağınız eleştirilerinizin ekonomik yönünden çok fikrin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönünde olmasını diliyorum.

Yazıda yıldırımın malzemeler üzerindeki yakıcı-ısıtıcı etkilerinden faydalanıp bu etkiler sonucunda elektrik üretilip üretilemeyeceğini sorgulayacağım.

1. Adım-Isı depolayan kayaç – tuz veya herhangi bir malzeme

Evlerin veya iş yerlerinin çatılarında güneş ışığıyla su ısıtan paneller görmüşsünüzdür farklı çeşitleri olması dışında genellikle ısıyı iyi depolayan taşlar ve tuzlardan yararlanılır. Bu projede bu tür bir malzemenin kullanıldığını varsayalım.

2. Adım-Erime sıcaklığı çok yüksek malzemeden yapılmış bir kazan

3.Adım – İyonik lazer ve paratonerle yıldırımın isteğimiz alana çekilmesi

Yıldırımın çok olduğu bir bölgede yükseltisi fazla bir alan seçtik ve iyonik lazer bulutlara ışık yollayarak bulut ile yıldırımı çekmek istediğimiz yer arasındaki (ışığın gittiği yol boyunca) oksijen atomlarını iyonlaştırarak elektriksel dirençlerini düşürüyor bunun sonucunda akım her zaman kısa yolu seçeceğinden bizim isteğimiz yolu kullanıyor. (Not: İyonik lazerin bu amaçla kullanılabildiğini okumuştum.)

Yıldırım isteğimiz bölgeye gelince paratoner devreye girecek.

4.Adım- Senaryo

Sisteme uygun seçtiğimiz kazanın içinde ısıyı depolayan malzemelerimiz var.

İyonik lazer ile yıldırımı kazanımıza çektik paratonerimizin yıldırımı toprağa akıtacağı uç ısıyı depolayan malzememiz üzerinden toprağa akıyor;

• Bu akış esnasında kazan içince bir yangın veya yüksek dereceli bir ısıya ulaşılır mı ?
5. Adım- Buhar türbin santrali

Isıyı depolayan malzemelerimizin çok ısındığını varsayalım.

Isınma sonucu kazan buhar türbinine gidecek ve türbindeki suyu buharlaştırarak buhardan elektrik üretimi gerçekleşecektir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi buradan yada mail yoluyla bekliyorum.

Ahmet Can Turan – ***@***
(kişisel e-posta vermek yasaktır)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
istikrarlı değil ki ne zaman düşer? belli değil devamlılığı yok.

Yıldırımı nasıl ısı enerjisine dönüştüreceksiniz merak ettim?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri