Yürüyen Lamba

adige38

Üye
abi şimdi ben 11. sınıf öğrencisiyim ama geçen sene yürüyen lamba tesisatını bir türlü yapamadım çok zoruma gitti bunu burdan öğrenmenin bir yolu var mı ya :D

Karaşimşek devresinimi kastediyorsun?

ya bu eczanelerde E HARFİNİN YANI SÖNMESİ OLAYI

Ne oldu böyle bir ara verip cevap yazdınız? Sadece bir ledin yan sön yapmasını istiyorsanız buna flip flop devresi deniyor genelde. NE555 entegresi kullanarak veya 2 transistör ve direnç kondansatör kullanılarak yapabilirsiniz, örnek devremi istiyorsunuz çalışma prensibimi? Yapamama sebebiniz sizce nedir? Arkadaşlarınızın çalıştırdığı devreyi buraya foto olarak ekleyin varsa devre şemasınıda ekleyin ve burada sizinle beraber adım adım nasıl yapacağınızı anlatayım çalıştırın. Devreyi muhtemelen board üzerine kurarak denemişsinzidir, daha önce breadboard üzerinde pek çalışma yapmadıysanız hata yapma ihtimaliniz yüksektir, devreyi çalıştıramamaktan sıkıntı duymanız güzel birşey, bu başarılı olacağınızın göstergesidir biraz çalışma deneme yanılma takviye ile başarırsınız, ve ileride daha zor daha güzel devreler yaparsınız.

Selamun Aleyküm kardeş. Devreyi yaptın mı eğer yapamadıysan her türlü ayrıntısıyla sana yardım edebilirim. Bende 12. sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde elektronik okuyorum. Üzüntünü anlıyorum :)

Bana mesaj atarsan birlikte hallederiz.

:D yapamadım işte :( bütün devreleri en ince noktasına kadar yaptım ama yürüyen lambayı yapamadım :D

Ben özel olarak mesaj atamıyorum yeni üye olduğum için eğer sen atabiliyorsan bana özel mesaj gönder ayrıntılı bir şekilde yardımcı olayım. Bir de bahsettiğimiz devre 4017 entegresiyle yapılan yürüyen ışık devresi değil mi 10 led var sürekli gidyor hızını pot ile ayarlıyorsun. 4017 entegresi ile yryen k devresi yapm - Kendin Yap - Proje Sitesi - D.I.Y. bu devre değil mi

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri