Yüksek gerilim hatlarında şönt reaktör kullanımı

ulas74

Üye
İyi günler, uzun yüksek gerilim hatlarında şönt reaktör niye kullanılır onu sormak istiyorum.Alçak gerilimde kompanzasyon amaçlı kullanımında sıkıntı yok orayı anlıyorum ama yüksek gerilimde km başına endüktans kapasitanstan zaten fazla değilmidir, kapasitör kullanılması mantıklı geliyor endüktif etkiyi azaltmak için ama zaten hatta endüktif baskın iken neden şönt reaktöre ihtiyaç duyarız.Gerilim seviyesini düşürmek amacıyla kullanımından ayrı olarak şönt reaktörün uzun iletim hatlarında kullanım amacı nedir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
teşekkür ederim, okudum ama orda da yazdığınız gibi yük karakteri genelde endüktif yönde iken ve hattın yüksüz olmadığını düşündüğümüzde şönt reaktöre niye ihtiyaç duyarız.İletim hattı uzadıkça kapasitif etki endüktif etkiyi geçmeyemi başlıyor benim merak ettiğim bu aslında

teşekkür ederim, okudum ama orda da yazdığınız gibi yük karakteri genelde endüktif yönde iken ve hattın yüksüz olmadığını düşündüğümüzde şönt reaktöre niye ihtiyaç duyarız.İletim hattı uzadıkça kapasitif etki endüktif etkiyi geçmeyemi başlıyor benim merak ettiğim bu aslında

Şönt reaktörlere hat yükü belirli bir değerin altında olduğunda ihtiyaç duyulur.

Kolay gelsin...

http://ijsetr.com/uploads/614352Design of 25 MVA Shunt Reactor for 230 kV Transmission Line .doc
Şu ingilizce dokümanda konu ile ilgili açıklamalar mevcut.

İletim hattının kapasitif etki göstermesi nedeniyle düşük yük durumlarında yada yük tarafının açık devre olması durumunda alıcı uçtaki gerilim, kaynak geriliminin üzerine çıkmakta ve bu durum sistem üzerinde aşırı gerilim yükselmesine bağlı sorunlar oluşturmaktadır. Şönt reaktör bu gerilim yükselmesini önlemek için kullanılıyor.

Oluşan gerilim yükselmesinin adı "ferranti effect" olarak geçiyor. Dolayısıyla ferranti etkisi şeklinde arama yaparak biraz daha detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
http://ijsetr.com/uploads/614352Design of 25 MVA Shunt Reactor for 230 kV Transmission Line .doc
Şu ingilizce dokümanda konu ile ilgili açıklamalar mevcut.

İletim hattının kapasitif etki göstermesi nedeniyle düşük yük durumlarında yada yük tarafının açık devre olması durumunda alıcı uçtaki gerilim kaynak geriliminin üzerine çıkmakta ve bu durum sistem üzerinde aşırı gerilim yükselmesine bağlı sorunlar oluşturmaktadır. Şönt reaktör bu gerilim yükselmesini önlemek için kullanılıyor.

Oluşan gerilim yükselmesinin adı "ferranti effect" olarak geçiyor. Dolayısıyla ferranti etkisi şeklinde arama yaparak biraz daha detay bilgilere ulaşabilirsiniz.
teşekkür ederim.

Kapasitif reaktif enerjinin yüksek olduğu durumlarda dengeleme amacı ile kullanılır.

Sn. ulas74, yüksek gerilim hatlarında seri reaktörlerde kullanılır. (Arıza akımını sınırlamak için)

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri