X0 ve Yükselen Kenar girişi arasındaki Fark.

Doğru haklısın bilgi çok ama hiç biri TECRÜBENİN yerini tutamıyor.

Teşekkürler tekrar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
biliyorum dediğin dogru ama insanın kendisinin ögrendiğini ,başkasından ögrendiğinden daha kalıcı oldugunu ögrendim.sende yapa boza kalıcı olarak ögrenirsin.saglıklı olanı bu.ama kritik yerlerde fikir almak çok daha saglıklı tabi.fakat herşeyide sorarsan bu işin ciddiyeti kalmaz.neden karşındaki insanlar bu hiç araştırmayan biri algılaması yapar ve artık sorularına cevap vermez.mücadele azim sonra yardım en mantıklısı.kolay gelsin.:confused:

Düşündüğün gibi hazırcı değilim. Beni tanımış olsaydın düşüncen bu olmazdı.

yanlış anlama sen tecrübe dedinya bende onun için biraz bildiğim kadar bişiler yazdım.yoksa sana bişi dediğim yok..bu meslekte kimse herşeyi ögrenemez.çünkü bu hıza ayak uyduramazsın bi süre sonra yorulursun.ama öğrenmenin sonu yok. her zaman yardımcı olmak isterim.kolay gelsin

Teşekkürler tekrar. Alınmadım içten olduğunu anlayabiliyorum.

ldp komutunda parazitlerden dolayı gidip gelebilir.. açık kontak aynı sorunu yaşayabilirsin.

x0 0 dan 1 e çıkarsa alt komutu çalışır 1kere.. düşüp tekrar gelirse herhangi bir sebepden dolayı(ister parazit ister gerçek).. alt komutu tekrar çalışacaktır.. alt komutu gerçekleştirdikten sonra bunun olduğunu garantileyen ayrı bir bit kullanmalısın..
harici giriş x leri kullanıyorsan..

örn. ld m1------------------istenen zamanda resetle
ldi m1 ldp x0---------- alt y0
---------- set m1

xo kontagını direk kullanırsan kontak kapanma anında parazitlerden dolayı alt komutu sürekli parazit sayısı kadar pozisyon değiştirir.bundan dolayı komut istediğin gibi çalışmaz.bundan dolayı puls işlemi yapman gereken komutlarda yükselen kenar veya düşen kenarı kullanırsın.bu komutlar düşen kenar veya yükselen kenarda tek plas üretirler. alt komutuda tek ve kararlı bir pals ile çalıştıgı için bu tip kullanmalısın.ldp x0 veya ldf x0

ferittt arkadaşında dediği gibi; sadece X0 ile giriş yapılırsa ALT Y0 çıkışı sürekli konum değiştirebilir.

Eğer sadece X0 ile giriş yapılmak isteniyorsa bu durumda çıkışı ALT Y0 yerine ALTP Y0 şeklinde yazmalı. Buradaki "P" eki yükselen kenar işlevi gibi bir işlev oluşturuyor.

X0 şeklinde bir kullanımda buton basılı olduğu sürece çıkış elemanı sinyal alacaktır. Basit röle on/off işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak eğer hassas sinyal işleme gerekiyorsa ya yükselen kenar yada ALTP çıkışı tercih edilmeli. X0 girişine bağlı bir butona bir kere basıp bırakalım. Basma süresini ne kadar kısa tutmaya çalışırsanız çalışın, PLC programının tarama zamanı her zaman bu süreden daha kısa olacaktır. Yani her çevrimde butona defalarca basılmış gibi (yükselen kenar hariç) çıkış elemanı sinyal alacaktır. Bunu engellemenin tek yolu yükselen kenar yada ALTP'dir. Standart uygulamalarda X0 kullanılabilir. Ama yükselen kenar için sadece şurada kullanılabilir gibi bir sınıflama yapılabileceğini sanmıyorum. Oldukça değişik uygulamalarda ihtiyaç duyulabilir.

Bu arada X0 komutu ifadesine takıldım. X0 bir komut değil, fiziksel bir girişin adresidir.

tam olarak açıklamak gerekirse;

kullanıldığı giriş 0 durumundan 1 urumuna geçtiği esnada 1 tarama süresince on olup hemen off olan yani girişin yükselen kenarını belirleyen komut yükselen kenar tetikleme olarak alandırılır

Elektronıkte tuş sıcraması diye birşey vardır kullandıgın butondan bile kaynaklanır
alt komutuna bir pals göndergin zaman kendını set eder ıkıncı palste resetler
senın devren calısıyor ama orda olusan parazitten dolayı hızlı bır sekilde set reset oluyor

Slm arkadaşım x0......altpy0 yapınca x0 ilk basmada start ikinci basmada stop olur tek butonla hem start hem stop yaparsın

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri