wincc scada sistemiyle tank seviyesi tespit etme

Seviye transmitterini Analog Input kartına 250 ohm dirençle V girişine (1-5 vdc) bağlayın.Transmitter üzerine 24 Vdc düşmelidir. S7 300 Programını çalıştırın. bir proje açın.Hardware CPU ve Kartlarınızın atamasını yapın.Kart adreslerini bir kağıda yazın..Ladder blogdan İnteger seçin. AI201(Mesela adres bu ise) den inputu MW0 a çıkış alın.
Aynı anda,
Wincc de MPI altında External Tag oluşturun. LT100 gibi mesela. Bunu 16 bitlik Floating seçin.
Adresede MW0 yazın. Range alt 0 ve üst 100 yazın. Raw valueye 3200 ve 32000 yazın.
Designeri açın. toolstan Bir kareyi forma koyun. Fill Level'e LT100 ü atayın. RUN yapın. Transmitterin diyaframına elinizle dokunun. Tank seviyesinin yükselip düştüğünü göreceksiniz. yine toolstan Textbox'a da Nümerik olarak aynı LT100 ü atarsanız. Orada nümerik değer görürsünüz.
En son 2 sene önce uygulama yaptığım için biraz unuttum. Bu kadar hatırlayabildim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim sadece wincc ile Scada ile nasıl haberleştirilir o kaldı tez olarak varsa atabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

Arkadaşım haberleşmeye takılmışsın sanırım . Wincc kurduktan sonra PLC in neyi destekliyorsa ona göre bir connection tanımlamalısın. Mesela ben de S7 315 PN-DP kullanıyorum bunu ethernet ile haberleştiriyorum. Bu connectionun altında tagları belirleyip daha sonra program içerisinde istediğin kontrollere bunları bağlıyorsun

1.SİSTEMİN ANA PARÇASI
a-Mikro kontrol ünitesi
b-Otomatik vanalar ( Exproof elektrikli aktuatör ve viton elastomerli vana)*
c-Exproof seviye tespit sensörleri ( analog piezo resistif )**
d-2-0,5 mm yanmaz exproof veri baglantı kabloları ve kablo kılıf boruları
2-SİSTEMİN İŞLEVSEL ÖZELLİKLERİ
a-Mikro kontrol ünitesi, seviye kontrol sensöründen aldıgı bilgiye göre dolumu kontrol eder ve tanktaki sıvı miktarını litre olarak LCD ekranda gösterir.
b-Sistem; dolum esnasında tanktaki sıvı miktarı, tank kapasitesinin %90 ve %95 seviyesine ulastıgında sesli ikaz yapar.Sıvı miktarı tank kapasitesinin %95 seviyesine ulastıgında vanayı otomatik kapatır ve tanka sıvı akısını sona erdirir.Farklı tondaki (sürekli) sesli ikaz ile vananın kapandıgını istasyon görevlisine bildirir.
c-Dolum hortumu dolum vanasından sökülmeden önce, hortumda kalan sıvının ( mikro kontrol ünitesi on/off
tusuna basılarak) 28 saniye içinde emniyetle tanka aktarılmasını saglar.
ç-Tanka yapılan dolum miktarını litre olarak gösterir.
d-Tanktaki sıvı miktarı ve bos kapasite her zaman
e-Tanktaki sıvı miktarı tank kapasitesinin %10’ una indiginde uyarı sinyali ile tankın bosalmak üzere oldugunu bildirir.
f-TSE 12820/Mart 2002 madde 1.1.2.5.1 ve 2´deki gerekliliklerini fazlasiyla karsılar.
g-Tanktaki sıvı miktarını ve bos kapasiteyi 1/255 ile 1/1023 hassasiyetle ölçer.
ğ-Tankın doldurulmasında emniyet ve kolaylık saglar.
3.SİSTEMİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
a.MİKRO KONTROL ÜNİTESİ
(1) Giris voltajı …………………: 220 V AC
(2) Çalısma voltajı(çıkıs max.)…: 12 V, 2 watt DC
(3) Ekran ……………………….: LCD, tank sayısı kadar
b-Otomatik vanalar
(1) Çalısma voltajı…………….…..: 220 V AC 0,027 Amp. 6 Watt
(2) Güç…………………………....: 50 NT/ Mt.
(3)__Aktüatör_açma/kapama süresi...: 14 sn.
(4) Vana çapı……………………...: 80 veya 100 mm. ( ihtiyaca göre )
c-exprof seviye tespit sensörleri
(1) Sensör türü ……………………: Piezo resisif
(2) Çalısma voltajı…………………: 5 V DC 0,05 Watt
(3) Kısa devre anında ……………..: 5 V DC 0,25 Watt
ç-2X0.5 mm yanmaz exprof veri bağlantı kabloları ve kablo kılıf boruları

arkadaşlar bu yazmış olduğum yazıyla birlikte elemanların isimleri belli buna göre yazılımı yapabilirmisin wicro win üzerinde

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri