wincc scada sistemiyle tank seviyesi tespit etme

selam arkadaşlarım sizleri önce hepinizi saygıyla selamlıyorum bana bu proje hakkında yardımınız olabilirmi
şimdiden saygılar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ben Scada degil ama logo ile utrasonik sensorle tankın seviye kotrolu yaptım tk tark siz plc si ile yapıp
scada artarmak

devlerinaşkı ' Alıntı:
selam arkadaşlarım sizleri önce hepinizi saygıyla selamlıyorum bana bu proje hakkında yardımınız olabilirmi
şimdiden saygılar
biraz açabilirmisin? scdayla tank seviyesini nasıl algılayacaksın, sensörlerin dijital mi analog mu plc ne?scada da sadece izleme mi yapacaksın kontrol yapacakmısın? tank seviyesi tespiti sadece görsellse bir tank çizip bar koyarsın üstüne ona da analog tagi atarsın. daha fazla bilgi verirsen yanıtlarda kesinleşir.

devlerinaşkı ' Alıntı:
şimdiden saygılar
arkadasım burada eger daha detaylı bılgılendırme yaparsanız daha ıyı yardımcı olabılırım sıze

şimdi arkadaşlar bu benim okul projem wincc program ile scada haberleşmesine bağlı olarak tank seviyesini ekranda göstermek istiyorum işte bu şekilde başka bişey bilmiyorum

sımdı 1-plc olarak ne kullanacaksınız
2-bu konuda sensor secımı yaptınızmı acaba

bana sadece wincc scdanın nasıl haberleştiğini ve tank seviyesinin nasıl yapıldığını belirten bir döküman bulabilirmisiniz

devlerinaşkı ' Alıntı:
bana sadece wincc scdanın nasıl haberleştiğini ve tank seviyesinin nasıl yapıldığını belirten bir döküman bulabilirmisiniz

önce bir plc kullanman lazım. sonra o plc de tank seviyesini,eğer analog ise, skalalandırıp bir "db" veya "M" ye atman gerekir. sonra bu "db" adreslerinin aynısını "tag" olarak scada da yani wincc de oluşturman lazım. tabi bu tagleri plc den okuyup yazabileceğin haberleşme tipini seçmen lazım (ethernet, profibus vb..) . daha sonra wincc graphic viewer dan yeni pencere açıp orada tank resmi çizmen gerekir. çizdiğin tankın üzerine "I/O field" ekleyip tankın seviyelerini görebilirsin. istersen "bar" da koyup tankın gerçek zamanlı dolmasınıda izleyebilirsin.
şimdiden kolay gelsin.

Bu adreste gerçekleştirdiğimiz iki uygulama görebilirsiniz. http://www.fultek.com.tr/index_dosyalar/uygulamalar.htm
Opet marmara ereğlisindeki sistem 1000 IO'nun üzerinde 2 adet wincc ile gerçekleştirilmiştir. Dilerseniz s7-300 ve win cc programını size verebilirim.
Sonra Shel için yaptığımız proje var 44 tank tank başına 5 analog 6 digital sinyal kullanıldı. Scada'yı dat.nette üretimimiz olan plc modülleri ile yapılmıştır.
Aslında tüm bunlara gerek yok http://www.fultek.com.tr/index_dosyalar/Modbus.htm fultek modbus rtu server ile excelde neredeyse bedavaya bu işi halledebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri