Voltaj Düşmesi

Ersinkayaa

Üye
Değerli arkadaşlar,

Benim evimde 3 oda da voltaj düşmesi var. Hiçbir elektrikli alet çalıştırmasam bile ampuller kendini kısıp sonra tekrar açıyor. Yani aydınlatmasını azaltıp tekrar artırıyor. Evin banyosunda çocuk odasında ve koridorda hiçbir problem yok. Salon mutfak ve yatak odasında elektrik voltajı sürekli azalıp artıyor. Problem ne olabilir neler yapmam gerekir ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İlginç; Evde kullandığınız şebekeden gelen elektrik monofaz değilmi?

ölçü aletinz var mı ? ve elektrik sisteminiz ? monofaze trifaze

elektrik hakkında çok fazla bir bilgim yok açıkcası. yukarıda kullanıdığınız terimleri bile bilmiyorum o derece. Elektrik akımını hiç ölçmedim. Kullandığım elektrik türü herkesin evinde kullandığının aynısı. Ben prizlerden veya yukarıdaki ampulleri besleyen kablolardan hiçbir ölçüm yapmadım. Ancak ampullerin kendini kısıp açmasından anlıyorum ki bir dengesizlik var. Salon, yatak odası ve mutfakta bu problem var sadece.

nötr yerine toprak bağlantısı yapılmış olabilir.

diğer dairelerde aynı sorun
varsa enerji şirketini
yoksa sizin dairenize ait nötr sorunu vardır
sayaç öncesi ve sonrası ölçümler araştırılıp bulunması
iyi işten anlayan elektrikçi çağırın
ALLAH kolaylık versin sağlıcakla kalın .

Her halde 7-8 sene önce buna benzer bir olayı form da yazmıştım.

Buatta kablolar gevşek enerji geçince zamanla ısınıp ayrılıyor, sonra soğuyup tekrar birleşiyordu...

edremit beyin dediği olabilir belli bir süre elektrik azalıyor daha sonra tekrar çogalıyor. Ama sürekli degişiklik gösteriyor
diğer dairelere sordum ama onlarda öyle bir sorun yok

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri