Vinç Kumanda Devresi Yardım

firee

Üye
slm arkadaşlar benim bir sorunum var, 6 hareketli vin kumanda devresi yapcam,genel bilgiye sahibim ama şu konunun içinden çıkamadım,,,
vincin bir hareketi çalışmaya başladığında,geriye kalan 5 hareket çalışmıycak..!
güç devresi sorun değil,SADECE kumanda devresi hakkında bilgiye ihtiyacım var,,,
yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşım 6 yön 3 motor demek doğrumu burada bana göre önemli olan her motorun yönü değişirken faz çarpışmasını engellemek onuda kapalı kontaklarla yaparsın her kontaktörde bir kapalı olsa yeter yapılan işde bu şekilde hızlı olur ama illa benim dediğim şekilde dersen her kontaktör için 5 kapalı kontak lazım veya plc lazım onda çok kontak var

yapmak isteğin harekete bağlı şart role yada kontaktör herneyse onun kapalı kontağından bir hat oluştur ve o hattın devamından 5 hareket şartını oluştur

Güç kontaktörlerinin kontak sayıları bu iş için yeterli olmaz bu yüzden kontaktörlerin üzerine takacağın yardımcı kontak bloklarını kullanarak yapabilirsin. Altı yönlü hareket demek 3 adet motor ve 6 adet kontaktör demek. Dediğim gibi bu iş için ekstradan kapalı kontağa ihtiyacın olacak istediğin kumanda sistemi yardımcı kontak kullanmadan yapılamaz.

Her kontaktöre diğer kontaktörlerin kapalı kontaklarını koyarsan bir kontaktör bobini enerjilenir dolayısıyla bir yönde haraket sağlanmıs olur...vermiş oldugun bilgi ile haraket sorunu bu sekilde gideriliir..

arkadaşım öncelikle yapmak istediğin kumanda bence kullanışlı olmaz.......kumanda şartlarını belirle ve kontaktörlerin bobin uçlarına diğer kontaktörlerin yardımcı kontaklarını kullanıp gerekli işlemleri yaparsın başarılar...........

yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar,her kontaktörde 3 adet NC kontak kullanarak,bu işi çözdüm..

slm arkadaşlar benim bir sorunum var, 6 hareketli vin kumanda devresi yapcam,genel bilgiye sahibim ama şu konunun içinden çıkamadım,,,
vincin bir hareketi çalışmaya başladığında,geriye kalan 5 hareket çalışmıycak..!
güç devresi sorun değil,SADECE kumanda devresi hakkında bilgiye ihtiyacım var,,,
yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

6 yön için 3 motor kullanılır bu da 6 hareket ve herbiri için 1 er tane buton ve kontaktör demek , eğer motorlara fren kullanırsan motorlara yaptığın kontaktör bağlantısının tersini köprü doğrultucu ile doğrultup frene verirsen halledersin kolay gelsin ..

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri