Vestel Platinum Yüksek/Düşük Gerilim Hatası (E6 Hatası)

dodo41

Üye
Merhaba Arkadaşlar. Vestel Klimam E6 hatası veriyor. Kullanım kılavuzunda Yüksek/Düşük gerilim hatası veriyor. Ancak gelen enerjiyi ölçtüğümde 220V. okuyorum. Aşağıda birkaç tane fotoğraf yüklüyorum. İlk resimde 5 Numaralı kabloda enerji yok. Acaba olması gerekiyor mu? Klima dış üniteden iç üniteye geliyor kablo. Klima iç ünitesinde Out Fan'ı beslediğini görüyorum. Ancak hatadan dolayımı enerji gelmiyor yoksa problem bundan mı kaynaklı.
Klimanın içindeki kartın ve kablo dağılım resminin fotoğrafını yüklüyorum. Acaba bir fikir sahibi olan var mı? Örneğin her şey normal ancak gerilimi ölçen devre mi arızalı bunu köprüleyebilir miyiz?
Klima içindeki trafonun çıkışını ölçtüm bir probleme rastlamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20200402_194610.jpg
    IMG_20200402_194610.jpg
    403.9 KB · Görüntüleme: 29
  • kMQqnq.jpg
    kMQqnq.jpg
    181.2 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_20200402-213538.jpg
    Screenshot_20200402-213538.jpg
    81.7 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20200402_211859.jpg
    IMG_20200402_211859.jpg
    267.3 KB · Görüntüleme: 27
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Karti end. kart tamircileri ne vermeniz uygun olur.

Kart üzerinde gerilim algılayıcı devre elemanı
Merhaba arkadaşlar. Klimam Yüksek - Düşük gerilim hatası veriyor. Ancak voltaj girişi normal. Trafo çıkışı da normal.
Kart üzerinde bir tane cam sigorta var o da sağlam. Kart üzerinde gerilimi algılayan devre elemanı hangisi olabilir.
Ya da bu arızanın nedeni ne olabilir. Bilgisi olanlar paylaşabilir mi? Teşekkür Ederim.
kMQqnq.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Problemin Çözümü:
Merhaba arkadaşlar Problemi Çözdüm. Umarım başka birisinin işine de yarar.
Öncelikle Kart üzerinde 220V. Enerji olduğunu bilmelisiniz ondan sonra bu işi yapmaya karar vermelisiniz.
Lütfen önce can sağlığınızı düşünün.

Multimetreyi DC 0-20V. kademesine alın.

Devre üzerindeki R40 direnci ile J25 Jumper'ı ölçtüğümde 0V. Görünüyordu. 1KOhm'luk Potansiyometreyi Sağa ve Sola oynattığımda değerin değişmediğini gördüm.
Potansiyometreyi değiştirdiğim zaman 3.6V. değer okudum ve problemim giderildi.

Problemin Çözümü:
Merhaba arkadaşlar Problemi Çözdüm. Umarım başka birisinin işine de yarar.
Öncelikle Kart üzerinde 220V. Enerji olduğunu bilmelisiniz ondan sonra bu işi yapmaya karar vermelisiniz.
Lütfen önce can sağlığınızı düşünün.

Multimetreyi DC 0-20V. kademesine alın.

Devre üzerindeki R40 direnci ile J25 Jumper'ı ölçtüğümde 0V. Görünüyordu. 1KOhm'luk Potansiyometreyi Sağa ve Sola oynattığımda değerin değişmediğini gördüm.
Potansiyometreyi değiştirdiğim zaman 3.6V. değer okudum ve problemim giderildi.
Merhaba potansiyometre değerini kaça ayarladiniz? Cihaz düzgün çalışmaya devam ediyor mu?

Merhaba potansiyometre değerini kaça ayarladiniz? Cihaz düzgün çalışmaya devam ediyor mu?
Cihaz çalışmaya devam ediyor.

Okuduğum değeri 3.6 Volt olarak yazmışım. Siz de eğer çalışmazsa potu yavaş yavaş çevirerek ayarlayabilirsiniz.

Ben bir forumda destek istemiştim. Bana yapacağım ayarı şu şekilde aktarmıştı. Çeviri yaparak sizinle aşağıda paylaşıyorum.

Çeviri:

Şu andan itibaren, V3'ü artırmaya veya V3'ü azaltmaya karar vermek için ne olacağını görmemiz gerekecek.

Klima ekipmanınız 198V - 242V arasında bir Şebeke voltajına sahiptir. Arızalı bulduğumuz devre, evinizdeki şebeke voltajıyla orantılı bir V3 voltajı oluşturuyor. 220V ac'lik bir şebeke voltajı için V3, ölçtüğünüz gibidir = 3.64V. Şebeke voltajı 240V olsaydı, V3'ün 240/220 x 3.64 = 3.97V olacağını varsayalım.

Şebeke voltajı 200V ise, V3'ü 200/220 x 3.64 = 3.31V olarak hesaplarım

242V üst şebeke voltajı sınırı için, V3max 242/220 x 3,64 = 4V olur ve alt sınır 198V için V3min 3,276V olur

Bu nedenle, mikro denetleyicinin şebeke voltajını kabul edilebilir bant dahilinde algılaması için V3'ün 3.276 ila 4 aralığında kalması gerekir - çok büyük bir aralık değil -.

Şu anda 3.64V, alt eşiğin 0.364V üzerinde ve üst eşiğin 0.36V altında veya başka bir deyişle orta aralıktır.

Sanırım evinizin şebeke voltajı İngiltere'deki gibidir - genellikle üst seviye pek değişmez, ancak yoğun ağ yükü günlerinde voltaj birkaç volt düşer. Bir şey olursa, düşük şebeke voltajının olduğu günlerde V3'ü artırmak için trim potunu ayarlamanız gerekebileceğini düşünüyorum - ancak bunu yalnızca zaman gösterecek. Bunu şimdi nasıl yapacağınızı biliyorsunuz ve elbette şebeke voltajını, V1, V2 ve V3'ü ölçün, böylece ne olduğunu bilirsiniz, bir ayarlama gerektirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri