Vektör Kotrol-Tork Kontrol-V/f Kontrol

Evet hızı derken frekansıda artırıyor ihtiyaç olan her türlü ayarlamayı yapar verilen sınırlar ve kayma frekansları dahilinde.
Bir üst konuda vektör kontrolüdeki pdf incelersen 4 bölgeli çalışama anlatılıyor.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar, şimdi bir asansörde vvvf inverter kullaniyoruz, hep sabit hız isteniyor bizden, bu cihaz v/f oranını sabit tutuyor her zaman, mil hızımız sabit kalacak ama elektriksel frekans ile gerilim aynı oranda değişmek kaydı ile ve herhangi bir hız geri beslemesi olmaksızın mil hızımız hep sabit nasıl kaliyor? yani bu cihaz nasıl oluyor da şaft hızını buluyor, bir asansörde mesela yük artti cok kişi bindi kabine o zaman hız sabit değerin altına düşüyor mu az da olsa yoksa cok hassas ve sabit bir asansör hızı mı sözkonusu? eğer bu kadar hassas hız kontrolü (sabit hız değişken moment demek diye biliyorum dogru mu?) yapılabiliyorsa o zaman vektör kontrolüne gerek yok cünkü bu kontrol sistemi zaten her türlü mükemmel diyebiliriz, benim kafama yatmayan mesele bir sürücü her motoru standart kabul ederek ve belli bir gücte bir asenkron motorun calisma egrilerini de standart kabul ederek database inde sakladigi egri değerlerini kullanarak mi acisal hizdan motor cıkıs hızını sabitleyebiliyor, yoksa belli bir momenti karsilayarak ve sabit hizda ve hiz bilgisi olmaksizin (asansörlerde hız geri beslemesi yok diye hatirliyorum) nasıl böyle bir kontrol mümkün oluyor anlayamadim ne yalan sölim.bu işi bilen birisi sıfırdan bu cihazın ne yaptıgını anlatmasini rica ediyorum bu sürec nedir tam olarak?

eğer yukarida yazılmis olanlar kafanizi bulandirdiysa su soruya cevap vermeniz de kafi gelir, biz asansörü 1 m/sn ye set ettik, yük ne olursa olsun hız tam olarak (yükle çok az bile olsa değişmeyecek şekilde) hep 1 m/sn midir?

merhaba ben eksruder aliminyum pres uygulamasında presten çıkan malın beli bir torkla göturulmesını ıstıyorum yalnız çinden gelen aynı çalışma mantığıyla çalışan makınada dc motorla yapmışlar bu işlemi değerli ustadlardan beni aydınlatmalarını istiyorum neden dc motor asenkron motorla olmazmı bu işte

merhaba ben eksruder aliminyum pres uygulamasında presten çıkan malın beli bir torkla göturulmesını ıstıyorum yalnız çinden gelen aynı çalışma mantığıyla çalışan makınada dc motorla yapmışlar bu işlemi değerli ustadlardan beni aydınlatmalarını istiyorum neden dc motor asenkron motorla olmazmı bu işte

dc motorun tork daha lineerdir. Düşük devirlerde daha sağlıklı tam tork verebilir. O yüzden eski servo motorlar genelde fırçasız dc motordur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri