Vantilatör Arızası

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, ustalar.

Evde ufo marka buharlı vantilatör var. Bu cihaz çalışırken birden durdu. Ben de elektronik ile hobi amaçlı uğraşıyorum diyerek söktüm dağıttım ve kendimce kontrol ettim fakat arızayı bulamadım. Görüntüleri de ekliyorum.

Dirençleri, diyotları, kondansatörleri kontrol ettim. Ayrıca motoru söktüm ve kararan kopan ya da koku yapan bir yer var mı diye baktim. Bir sey göremedim. Kablolari da teker teker multimetrenin buzzer modunda test ettim. Hatta motorun iç kısmındaki bobinlere kadar kontrol ettim ve sağlam çıktı. Gözle görünür yanmış veya kopmuş bobin teli yok. Bağlantılar da sağlam.

Ayrıca bunun motoru fircasız. Bildiğim kadarıyla da 1, 2 ve 3 yazan kablolar bu motoru çalıştırıyor. Çalıştırma düğmesine bastığımda ışıkları yanıyor ama motor dönmüyor. Bu bahsettiğim 1,2,3 nolu kablolardan da voltaj alamıyorum. Sanki kontrol kartında sorun var gibi ama bilemedim.

Geriye benim aklıma gelen sadece entegre var. Tabi olmayabilir de. Üzerinde yazan kodla araştırdım ama bulamadım. Muhtemelen firma sadece kendisi tamir etmek için oyle bir yol izlemiş.

Sizce başka bir nedeni var mıdır arızanın?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

IMAG2766.jpgIMAG2767.jpgIMAG2768.jpg

Son düzenleme:
entegre den bt131 lere çıkış varmı kontrol edermisin yoksa belki dediğin gibi entegre bozuk olabilir. entegrede düz entegre değilde (pic atmel vs gibi) işlemci gibi sanki.

entegre den bt131 lere çıkış varmı kontrol edermisin yoksa belki dediğin gibi entegre bozuk olabilir. entegrede düz entegre değilde (pic atmel vs gibi) işlemci gibi sanki.

Multimetre arızalıydi. Ondan geciktim kontrol etmekte. Bt131 lere 0.6 volt geliyor.

Multimetre arızalıydi. Ondan geciktim kontrol etmekte. Bt131 lere 0.6 volt geliyor.
hepsine aynı andamı geliyor yoksa hız ayarını seçincemi geliyor.0,6 volt gelen bt131 iletime geçiyormu yani çıkış alabiliyormusunuz.

Bt131 lerin hepsinin birden bozulması mümkün müdür acaba? Hepsi de ayni durumda. Çıkış vermiyor.

peki el ile çevirdiğinde motor rahat dönüyor mu? dönmüyorsa motoru sök ve rulmanlarını yağla öyle dene.

peki el ile çevirdiğinde motor rahat dönüyor mu? dönmüyorsa motoru sök ve rulmanlarını yağla öyle dene.

Motoru söktüm dağıttım kontrol ettim bir sorun göremedim. Dönmesinde falan bir problem yok . Sorun motora elektrik gitmemesi. Bulamadim sebebini

Bence bt131 lerden birini ( motora giden 3 devirden biri ) kisa devre ediniz yani motoru calistirmak icin gereken voltaji triak uzerinden by pass ediniz.

Sonucta secici entegre cikis verip triaki iletime sokacak sizin cihazda vu olay gerceklesmiyor gorunuyor.

Tum triaklarda ayni anda arizalanmis olamayacagina gore sorun entegrede gorunuyor.

Triakin giris cikis bacaklarini kisa devre ederseniz ve motor doner ise sorununuz entegrededir.

Baska cikar yol yok.

Bence bt131 lerden birini ( motora giden 3 devirden biri ) kisa devre ediniz yani motoru calistirmak icin gereken voltaji triak uzerinden by pass ediniz.

Sonucta secici entegre cikis verip triaki iletime sokacak sizin cihazda vu olay gerceklesmiyor gorunuyor.

Tum triaklarda ayni anda arizalanmis olamayacagina gore sorun entegrede gorunuyor.

Triakin giris cikis bacaklarini kisa devre ederseniz ve motor doner ise sorununuz entegrededir.

Baska cikar yol yok.

Dediğiniz gibi kısa devre yaptirdim ama çalışmadı yine. 1,2,3 ü ayni anda mi kisa devre etmek gerek acaba

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri